fbpx
Bankalar

Ek Kart Nedir, Nasıl Kullanılır?

Ek kart kullanabilmeniz için hali hazırda kullandığınız bir kredi kartınızın olması gerekmektedir. Çünkü ek kart sizi kullandığınız kredi kartı bağlı olarak çıkarılır. Mesela eşinize, çocuğunuza ya da kardeşinize çıkartmış olduğunuz ek kartı verdiğinizde yapılan tüm harcamalar sizin kredi kartınızda çekilmektedir. Kullanmış olduğunuz kredi kartınızın limiti 5000 TL ise ek kartınızın limiti 5000 TL olmak zorunda değildir. Ek kartınızı çıkartırken limitinin ne kadar olacağını siz belirleyebilirsiniz.

Ek Kart Nasıl Çıkarılır?

İlk başta dediğimiz gibi ek kart kullanabilmeniz için hali hazırda kullandığınız bir kredi kartınızın olması gerekmektedir. Ek kart çıkartmak için ister banka şubesine gidip ister telefon bankacılığı ile halledip ya da internet bankacılığı ile ek kart çıkartma başvurusunda bulunabilirsiniz. Ek kart çıkaracağınız banka bilgileriniz olması gerekli koşuldur. Fakat her ek kart başvurusu yapan kişilerin başvuru sonucu olumsuzda olabilmektedir. Bana ek kart verilmesini uygun görmediği takdirde başvurunun sonucunu olumsuz olarak bildirebilir.

İLGİLİ  Banka Borçları ve İcralarda Zaman Aşımı Süresi

Ek Kart Çıkartmak İçin Yaş Sınırı Var mıdır?

Diğer banka kartlarını çıkartırken de 18 yaşını doldurmuş olmanızın istendiği gibi ek kart çıkartılırken de 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir. Bazı anne babalar ek kart çıkartarak çocuklarına vermektedir. Böyle bir durum yapılacaksa eğer çocuğunuz 18 yaşından küçükse ancak siz ona ek kart vermek istiyorsanız aile muvafakat belgesi oluşturup vermeniz takdirde ek kart çıkartabilirsiniz.

Ek Kart Çıkartmak Ücretli Midir?

Nerdeyse çoğu banka ek kart çıkartma hizmeti sunmaktadır. Bu hizmetten yararlanmak için herhangi bir ödeme yapmanıza gerek yoktur. Fakat yıllık kart aidatlarını ödemeniz gerekmektedir.

Ek Kart Çıkartmanın Bir Sınırı Var Mıdır?

Bankadan bankaya ek kart çıkartma sınırı değişmektedir. Ancak bildiğimiz kadarıyla ek kart çıkartma sınırı genellikle 10 adettir.

İLGİLİ  Mobil Ödeme Nasıl Açılır? Nasıl Kapatılır?

Ek Kartın Özellikleri Nelerdir?

  • Kredi kartı sahiplerinin sahip olduğu bütün avantajlardan ek kart sahipleri de yararlanabilir.
  • Kredi kartı numarası ile çıkartılan ek kart numaraları çoğunlukla aynı olur.
  • Bazı bankalar ek kart sahiplerine ayrı avantajlar verebilir.
  • Ek kart sahibinin yaptığı harcamaların ekstresini asıl kredi kartı sahibi kendi ödemelerinde görür.
Etiket
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close