Kredi Kartı

Kredi Kartı Kullanırken Nelere Dikkat Etmemiz Gerek

Günümüzde kredi kartlarını yanında taşımayan insan oldukça azdır. Nakit para taşımak yerine artık çoğumuz kredi kartlarını taşımayı tercih etmektedir. Bunun en önemli neden ise bir çok avantajlara veya puanlara sahip olmasından dolayıdır. Fakat, son zamanlarda kredi kartı mağduriyeti yaşayan bir çok insanlarla karşılaşmaktayız. Bundan dolayı kredi kartı kullanırken dikkat etmemiz gereken bazı önemli kısımlar vardır. Bu önemli konularına dikkat ederek kartınızın dezavantajlarından değil de avantajlarından yararlanabilirsiniz.

İnternetten Alışveriş Yaparken Dikkat Edin

Son zamanlarda artık internet alışverişi oldukça yaygın bir hale gelmiştir. Kredi kartının bizlere sağladığı en güzel avantajlarından biri olan internet alışverişlerinde taksitlendirme gibi bir çok avantajların olduğu gibi dezavantajları da bulunmaktadır. İnternetten alışveriş yaparken ilk olarak o sitenin güvenilir olup olmadığına bakmanız gerekmektedir. Çünkü ordan alışveriş yaparken bir çok bilgilerinizi o siteyle paylaşıyorsunuz. Bundan dolayı güvenilirlik oldukça önenmlidir. Bu yüzden alışverişlerinizi güvenilirliğinden emin olduğunuz sitelerden yapmaya özen göstermelisiniz.

Kart Bilgilerinizi Başkalarıyla Paylaşmayın

Bir diğer önemli bir konu ise kart bilgilerinizin sadece sizin bilmeniz gerektiğidir. Sizin için güvenilir olan insanlara bile kart bilgilerinizi kesinlikle paylaşmamalısınız. Buna ek olarak kart bilgilerimizi bazen unutmamak için veya bazı nedenlerden dolayı bir yerlere yazabiliyoruz. Bir diğer yapmamamız gereken husus da bilgilerimizi bir yerlere not almamaya dikkat etmeliyiz. Çünkü kart bilgilerimiz ile bir çok kötü niyetli insanlar dolandırıcılığa başvurabilirler.

Kredi Kartınızla Ödeme Yaparken Siz de Orada Bulunmaya Dikkat Edin

Bir diğer dikkat edilmesi gereken  konu ise alışveriş esnasında yapılan işlemlerde sizinde yapılanları görmenizdir. Çünkü bazı durumlarda tutarı yanlış girebilirler ve bunu direkt onaylayabilirler. Bu yüzden tutar girilirken o tutarın doğru yazıldığından emin olunuz. Bir diğer konuysa bir alışveriş sonrasında ödemeyi yaptığınız sırada kredi kartınızın şifresini kimseyle paylaşmamaya dikkat etmelisiniz. Şifreyi yazarken birilerinin bakmasına izin vermeyin.

Kartınızın Kayıp Olduğunda veya Çalıntı Durumunda Hemen Bankaya Bilgi Verin

Eğer kredi kartınız çalındıysa veya kayıp olduğunda kesinlikle ilk yapmanız gereken şey bankanızın müşteri hizmetlerini arayıp hemen bildirmektir. Böylece kartınızın kullanımına kapatarak dolandırıcılığa engel olursunuz. Eğer kapattırmazsanız çok sıkıntılı süreçlerle karşılaşabilirsiniz ve bu sebepten dolayı da harcamadığınız tutarları ödemek zorunda kalırsınız. Bu yüzden kartınız çalındığında veya kayıp olduğunda kesinlikle bankanıza bildiriniz.

Bizi Takip Edin !
Etiket

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir