Ziraat Bankası Pos Destek Hattı

Ziraat Bankası Pos Destek Hattı
Ziraat Bankası Pos Destek Hattı

Ziraat Bankası POS cihazları, işletmeye gelen müşterilere nakit para haricinde, kredi kartı ve banka kartlarıyla ödeme yapma imkanı sunar. Ziraat Bankası’nın POS cihazını kullanıyorsanız ve bu cihaz hakkında bilgi edinmek istiyorsanız Ziraat Bankası POS destek hattını arayarak yardım alabilirsiniz.

Ayrıca POS cihazınızda herhangi bir sorun, bozulma, arıza gibi durumlar olduğunda yine Ziraat Bankası POS destek hattı aranarak veya Ziraat Bankası’nın internet bankacılığı kullanılarak çözüm ve destek alınabilir.

Ziraat Bankası Pos Destek İletişim Bilgileri

Ziraat Bankası POS destek internet sitesi: https://www.ziraatbank.com.tr

Genel Müdürlük İletişim Adresi: Anafartalar Mah. Atatürk Bulvarı No:8 Altındağ, Ankara Genel Müdürlük Tel No: 0850 220 00 00

Ziraat Bankası Pos Destek Hattı Telefon Numarası

Ziraat Bankası POS destek çağrı merkezi numarası: 0850 202 35 00

Ziraat Bankası müşterileri, yukarıdaki 0850 202 35 00 numarayı arayarak, 7/24 her saatte müşteri hizmetlerine ulaşabilir ve sorunlarına çözüm bulabilir, hızlı destek alabilir.

Ziraat Bankası POS destek hattında verilen desteklerden en genel olanları şunlardır; POS cihazı kullanımına dair genel bilgiler, kayıp veya çalıntı POS bildirimleri, POS güvenliği hakkında bilgiler, provizyon talepleri, POS arıza ve destek işlemleri, sanal POS başvurusu yapma (önbaşvuru), POS hakkında kampanya bilgilendirmeleri, ortak POS kullanımı (ortak posa geçiş veya ortak postan ayrılmak), sarf malzeme talepleri (pos rulosu, sticker, kampanya afiş talepleri vb.), gün sonu detay incelemeleri, POS ekstre talepleri (aylık), firmanın iletişim bilgilerinin güncellenmesi, Code 10 bildirimleri, Raportal kullanımı konusunda yardım almak, firmanızın çalışma şartları hakkında bilgilendirme almak. Bu soruların cevaplarına müşteri hizmetleri Ziraat POS destek hattını arayarak ulaşabildiğiniz gibi, www.ziraatbank.com.tr adlı, Ziraat Bankası’nın kendi internet sitesine girerek, “sıkça sorulan sorular” kısmından da kolay ve hızlı şekilde ulaşabilirsiniz.

Bu genel sorunlar harici, herhangi başka bir sorununuz olursa da, Ziraat POS destek hattını arayarak, istediğiniz konu hakkında bilgi alabilir, cihazlarınızla ilgili yaşadığınız problemler hakkında destek alabilirsiniz.

Yorum yapın