Ziraat Bankası Kredi Dosya Masrafı İadesi Nedir, Nasıl Alınır?

Tüketici hakları koruma kanunu gereğince bankalar müşterilerine verdikleri kredilerin dosya masraflarını iade etmek zorunda kaldılar. Bu durum sadece son on sene içinde kullanılan kredileri kapsamaktadır. Böyle bir kanun olmasına rağmen bankalar bu işlemi kolaylıkla yapmamaktadır. Bu ödemeleri geri almak isteyen vatandaşların tüketici mahkemelerine başvuru yapması gerekmektedir. Başvuru yapıldığı halde bile dosya masrafını ödememek için sorun çıkaran birçok banka mevcuttur.

Birçok bankanın dosya masrafı iadesinde zorluk çıkarmasına rağmen Ziraat Bankası müşterilerine bu konuda kolaylık sağlamaktadır. Normal işlem sürecinde Müşteri heyete başvuruda bulunduktan sonra kredi çekilen bankanın Temsilcileri kendilerini savunmak için heyete davet edilirler. Ziraat Bankası Bu işi kolaylaştırma yoluna gitmiş. Kredi dosya masrafını tüketici, heyete başvuruda bulunduktan sonra savunmaya gitmeye gerek duymadan müşterinin hakkı olan dosya masraflarını kendisine iade etmektedir.

Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, tüketici mahkemesine taşınan dosya masrafı davalarının hemen hemen hepsinin tüketici lehine sonuçlandığını, o noktaya gelindikten sonra daha fazla karmaşa yaratmanın manasız olduğunu savunmaktadır.

Ziraat Bankası’ndan Kredi Dosya Masraflarını Geri Alabilmek için Gereken Belgeler Nelerdir?

Ziraat Bankası’ndan çekmiş olduğunuz kredinin dosya masrafı iadesi için bankadan dosya masrafını belgeleyen bir doküman ve dosya masrafına ait iade dilekçesidir. Dosya masrafına ait olan iade dilekçesini internetten de hazırlayabilirsiniz.

Eğer kolay bir internet erişimine sahip değilseniz bu dilekçeyi Tüketici Hakem Heyetinden de edinebilirsiniz. Tüketici Heyeti bu başvuru için sizden hiçbir ücret talep etmeyecektir. Tüketici Mahkemelerinde bu tarz durumlar için belli bir gider söz konusudur fakat bu işlem için bir ücret alınmamaktadır.

Müşteri Kredi Dosya Masrafı İadesini Ne Zaman Alabilir?

Tüketici Hakları Mahkemeleri oldukça yoğun bir şekilde çalıştıkları için bu kurumun yürüttüğü işlerin sonuçları yaklaşık üç ayı bulabilmektedir. Sabırlı olmanız gereken bu sürecin sonunda çıkacak kararın lehinize olacağına güvenin. Bu zaman zarfının sonunda heyet bir karara varır. Banka, heyetin aldığı karara herhangi bir şekilde karşı çıkamaz ve buna bağlı olarak müşteri kredi çekerken ödemiş olduğu dosya masrafları Ziraat Bankasından tahsil edilebilir.

Yorum yapın