Youtube’dan Para Kazanmak

Günümüzün en popüler konularından birisi İnternet’ten para kazanmaktır. Öyle ki, gerçekten de para kazanmak mümkündür. Bunlardan birisi de Google’ın hizmetlerinden ve popüler video paylaşım sitesi olan Youtube.com’dur. Youtuber olarak video paylaşımı, çekimi ile para kazanılmaktadır. Artık popüler, hatta gıcık edici olan bir tabir sıkça tüm Youtube videolarında görülür oldu; “Lütfen kanalıma abone olmayı unutmayın!

Youtube’ın sahibi Google, her geçen gün prosedür ve kurallarını değiştirmekte, telif haklarına ilişkin birçok düzenleme yapmaktadır. Bir nebze para kazanımı zorlaştırılsa da birçok yolla para kazanmak yine mümkündür. Unutulmamalıdır ki, Youtube, kişiyi vezir yaptığı gibi rezil de edebilmektedir. En temel nitelik “özgün içerik” olup, kopya veya benzer nitelikteki tekrar videolar kişiyi rezil etmekte, para kazanım durumuna ciddi sekte vurmaktadır. Son güncelleme ile videolar 10.000 görüntülenme kazanmadıkça para kazanılamayacaktır. Film, müzik gibi telif haklarıyla korunan içeriklerin yüklenmesi ve haksız kazanç elde edilmesi durumlarına Google ciddi karşı olduğundan, önlemler almakta ve bu durumun önüne geçmeye çalışmaktadır.

Youtuber: Youtube hesabı olan, daimi vedeolar hazırlayıp, çeken ve paylaşan kişi.

Youtube Fenomeni: Youtube’de meşhur olmuş, videolarıyla beğeni toplamış kişi.

Evvela kişinin bir Youtube hesabı olması ve doğrulatması gerekmektedir.

Ayrımcılık yapmama, verilerin Google ile paylaşılması gibi belli şartların kabul edilmesi durumu bulunmaktadır. Akabinde Google Adsense hesabı açılması gerekmektedir. Youtube Kanalının bütün hat ve detayları harfiyen bildirilip, belirlenmelidir. Hak sahibi ve itibarlı olunduğunun temel ıspatı kategorisel olarak kanalın niteliğinin teknoloji, moda, stil vb. tarzda belirtirmesi gerekmektedir.

Youtube Kanallarında para kazanmak için kategori önemlidir.

Evvela reklam türleri iyi bilinmelidir. Overlay (Bindirme) reklamların küçük banner olduğu ve video altında çıktığı bilinmelidir. TrueView (Akış İçi) reklamlar ise Video başlamadan evvel aynayan reklamlardır. Her şekilde de seçenek doğru yaklaşım değildir. Reklam türüne göre diğerine geçiş yapılabilmektedir.

TV (Seyretgeç) kullanıcıları gibi bir Youtube’un da kitlesi özeldir ve zaman kuşağında yankı bulur. Sabah ayrı, öğlen ayrı ve akşam ayrı kitleler izleyiş gösterir ve farklı video türleri izlenme gösterir. Bu nedenle yüklenen videolar tüm zaman kuşağında izlenebilir olmalı veya her kuşakta izlenecek video seçenekleri sunan bir kanal oluşturulabilmelidir. Videoların görselleri çö önemlidir. Şu sıralar ağzı açık şok olmuş insna görüntüleri popüler ama bu durumun da değişebileceği unutulmamalıdır. Odaklanılan konunun video kapak görseli olması gerekiyor. Stok görseller ASLA görülmemelidir.

Düzenli Video

Youtube Kanalı ve Google Adsense Hesabı açıldıktan sonra düzenli video çekim ve yüklemesi yapılmalı, en az 1.000 kere görüntülenme alınmalıdır. Youtube uzun süreli çalışacağı kişileri tercih eder. Bu yüzden düzenli, başarılı video yüklemesi ve çekimi yapılmalı, bolca görüntülenme almalıdır. En az 60 – 100 arası videonun kanalda olması uygun görülmüştür.

Marka Algısı

Gerekli olmadığı görülse de mühim bir konudur. Marka oluştumak etkili bir para kazanma yoludur. Youtube kanalının gelişim ve popülerliğini artırmak için İnternet sitesi açmak akıllıcadır. Güzel logo, tasarım ve marka algısına yardımcı sloganlar marka oluşumunda kritik öneme sahiptir. Ayrıca profesyonel introlar hazırlanıp, videolarda kullanılmalıdır. Youtube kanalı özelleştirilmelidir. Mutlaka telif hakkı ile korunan materyal ve bilgilerin olmadığından emin olunmalıdır. Grafik, görsel, resim, logo, ses ve görüntülerin tümü telif kapsamındadır.

Youtube Ortaklığı

İlgili adımlar tamamlandıktan sonra başvuru yapılmalıdır. Youtube Ortak Programı sayfasından başvuru yapılabilmektedir. Başvuru onayı zaman alabilmektedir. Kabulle beraber videolarda reklam gösterimi başlayacaktır.

Ekipman

Tüm işlemlerden sonra profesonel Youtuber olmak için bazı ekipmanlar gerekiyor. Evvela İnternet bağlantısı ve bir bilgisayar gerekmektedir. Temel olan bu gereksinimlerin dışında telefondan çekim ve yükleme mümkün ama kurgu ve efektler gerekebileceğinden bilgisayar şarttır. Çözünürlüğü en az 16 MP olan ve HD video çeken bir telefon kamerası kullanılabilir. Son çıkan birçok akıllı telefonda bu özellikler mevcuttur. Video düzenleme programı kullanılması gerekeceğinden, uygun bir program temin edilmelidir ki, Adobe Premier tercih edilir. Bu programların büyük çoğunluğu ücretlidir.

Youtube’de Para Kazanma Yöntemleri

 • Akılda kalır basit ve kısa Youtube kanalı ismi belirlenmelidir.
 • Özgün olunmalıdır.
 • Sosyal medya hesapları ve İnternet (Bilgiağı) kurulmalıdır.
 • Yayınlanacak videolara ilişkin konular belirlenmelidir.
 • Kanalın türü iyi belirlenmeli ve tür dışına çıkılmamalıdır. (Bazı türler: Eğlence, Bilgi, Oyun, Şaka, Gündem, Makyaj, İnceleme, Kendin Yap, Spor, Paranormal Vakalar…)
 • Kanal kapağı ve bağlantıları iyi tasarlanıp, düzenlenmelidir. Etkili temalar seçilmelidir.
 • HD Video üretmek önemli, kaliteli içerik sulması şarttır. Gererk görsel, gerek içerik ve gerekse de kurgusal olarak kalite ön planda olmalıdır.
 • Sağlıklı çekim için Tripod kullanımı tavsiye edilir.
 • Ses kaydı için profesyonellik için mikrofon kullanılması önerilir.

Birkaç video hazırlayıp, ASLA hemen aynı gün yüklenmemelidir. Yorumlar, beğeni ve beğinilmemeler muhakkak dikkate alınmalıdır.

SEO 101

Youtube iyi ve etkili bir video platformu ancak aynı şekilde iyi bir de video arama motorudur. Bu nedenle de SEO, Arama sonuçları önemli olup,  sağlıklı ve etkin biçimde videoların arama sonuçlarında çıkması gerekmektedir. Video’nun üst sıralarda ve arama sonuçlarında öncelikli sıralanması izlenme oranını %90 artırmaktadır. Bu unsurlar her daim göz önünde bulundurulmalıdır.

DİKKAT

Youtube, reklamlandırma ilkelerinde son dönemlerde ciddi düzenlemeler yapmaktadır. Bu güncelleme dahilinde Youtube yayıncılarının para kazanabilmek için aşağıdaki kriterleri yerine getirmeleri gerekiyor.

 • Yayıncı kanalın en az 1000 aboneye sahip olması,
 • Kanaldaki videoların geçmiş 12 içinde 4 bin saatten fazla izlenmiş olması.

Ayrıca en çok izlenen videolara reklam verme olanağı da geliyor. Sistem reklamları otomatik inceliyordu. Ancak Google’ın aldığı karar neticesinde çalışanlar bu  işlemleri manuel yapacaklar.

TAVSİYE

Youtube kanalından iyi oranlarda para kazanmak için iki önemli ilkeye uymak şarttır.

 • Google kural ve ilkelerine uymak,
 • Özgünce marka olabilmek.

Her daim özgün ve yaratıcı olarak videolar hazırlanmalı, İnternet sitesi ve diğer sosyal platformlarla tanıtımlar desteklenmelidir. Var olan konuları farklı anlatımlardan ziyade, olmayan konu ve tarzda farkındalık oluşturmak ciddi paralar kazanmak için temel oluşturur.

Yorum yapın