Yanlış Hesaba Yatırılan Para Nasıl Geri Alınır?

Bankalar, gelişen teknolojiyi en iyi şekilde sistemlerine entegre etmek isterler. Çünkü günümüz banka müşterileri bir bankanın bünyesine katılmak için, ilgili bankanın en iyi şartlarda kendini geliştirmiş olmasına bakarlar. Bilindiği üzere bankacılık faaliyetlerinden birçoğu, müşteriler tarafından sıklıkla kullanılmaktadır.

Özellikle internet platformunun gelişmesinden sonra ise genel olarak mobil uygulamalar ve internet bankacılığı işlemlerinin işlem hacminde yüksek bir artış görülmeye başlandı. Bilindiği üzere günlük hayatta birçok farklı dikkatsizlik, artık bankacılık işlemlerini bile etkilemeye başlamıştır. Özellikle para transferleri yaparken meydana gelen farklı hesaplara para aktarma veya rakamın yanlış girilmesinden sonra ise paranın yanlış yatırılması söz konusu olacaktır.

Para Yanlış Hesaba Gönderilir İse

Para transferleri, bankacılık faaliyetlerinden belki de en çok kullanılanıdır. Bu yüzden de üzerinde meydana gelen hataların sayısı da, aynı şekilde fazla olmaktadır. Telefon ve internet bankacılığı üzerinden gerçekleştirilen para transfer işlemleri, hataya en müsait olan platformlar olarak ön plana çıkmaktadır. Paranın transferi konusunda bir yanlışlık yaşayan kişilerin, herhangi bir şekilde zaman kaybetmeden bankaların müşteri hizmetlerini aramaları gerekir. Bu sayede bankaya yanlış bir hesaba para aktarıldığı konusunda bilgi verilmiş olunacaktır.

Hesabın sahibi ile işlem yapılan banka aynı olması durumunda, aslında hatanın telafi edilmesi çok daha hızlı ve kolay işlemler içerecektir. Fakat bu iki hesabın farklı bankalara ait olması durumunda ise ciddi sorunlar yaşanacaktır. Miktar anlamında bir fazlalık olması durumunda ise para yatırılan hesabın anında bloke edilmesi talep edilebilir. Bu sayede hızlı bir şekilde talep edilen bu durum yerine getirilecek ve fazla paranın gitmesi engellenecektir. Özellikle karşı tarafın parayı harcamasından önce bu durumun giderilmesi ve telafi edilmesi gerekir. Çünkü harcama sonrasında herhangi bir talep söz konusu olmayacaktır.

EFT İşlemi Mesai Saatleri Dışında İse

EFT işlemleri üzerinden yaşanan sıkıntılarda ise genelde ileriye dönük talimat zamanı olarak bilinen mesai saatleri dışında yapılan hatalar, ilgili mesai zamanı başlayana kadar telafi edilecektir. Bununla birlikte yine de hızlı davranmak ve anında bankayı bilgilendirmek önemlidir.

Yorum yapın