VEDOP Beyanname Sorgulama

VEDOP; Vergi Dairesi Otomasyon Sistemi olarak bilinmektedir. Devlet işlemlerinin daha hızlı yapılması için geliştirilen internet sistemleri ve beraberinde mobil uygulama sistemleri ile kamu işlemleri artık daha hızlı ve kolay şekilde sürdürülüyor.

VEDOP (Vergi Dairesi Otomasyon Projesi) vergi dairesi işlemlerinin online platform üzerinden hızlı şekilde yapılması için dizayn edilmiştir. E-beyanname sorgulama gibi pek çok vergi dairesi işlemi internet üzerinden kolaylıkla tamamlanabilir.

VEDOP E-Beyanname Sorgulama Nasıl Yapılır?

Tahsilat yapılması, vergi takip işlemleri ve beyanname sorgulama gibi pek çok işlemlerin yapıldığı dijital platform VEDOP, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın bir projesidir.

Otomasyon sistemi olarak tüm dijital platformlardan rahatlıkla kullanılabilmekte ve internet erişiminin olduğu tüm cihazlardan erişim sağlanabilmektedir. E-beyanname sorgulama ve işlemleri için VEDOP uygulaması kullanılabilir. Vergi dairesine gidip, sırada beklemeye gerek kalmadan yapılan e-beyanname işlemleri www.gtb.gov.tr web adresi üzerinden yapılıyor.

VEDOP Dijital Platformu

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı resmi internet sayfası üzerinden VEDOP işlemlerine erişim sağlanabilir. Mobil cihazlara uygulama indirmek için ise https://uygulama.gtb.gov.tr/BeyannameSorgulama linkinden e-beyanname sorgulaması yapılabilir.

Uygulamaya giriş yaptıktan sonra ‘’Beyanname Numarası’’ sekmesini eksiksiz ve doğru şekilde doldurmalısınız. Ardından açılan ekranda ‘’Sorgula’’ butonuna tıklayarak işlemi tamamlayabilirsiniz. VEDOP üzerinden sunulan uygulamaya masa üstü bilgisayarlardan, diz üstü bilgisayarlardan, cep telefonları ve tablet cihazlardan erişim sağlanabilir.

Mobil uygulama ise IOS ve Android cep telefonlarından ve tabletlerinden ücretsiz şekilde indirilerek kullanılabilir. E-beyanname sorgulama işlemi, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından ücretsiz hizmetler şeklinde sunulmaktadır.

VEDOP Online Beyanname Sorgulama

Mobil uygulamada sorgula butonundan sonra; ‘’VEDOP Durumu’’ sekmesi açılmaktadır. Bu ibare kısmında, beyanname kapanma tarihi ile alakalı güncel bilgiler sunulmaktadır. Sisteme geçirilen kayıtlar dahilinde beyanname durumu ile ilgili güncel bilgiler sunulur.

‘’AZO Durumu’’ bölümünde ise beyannamenin AZO sistemine aktarılmasına dair bilgiler sunulmaktadır. Vergi Daire Otomasyon Sistemi uygulaması ile e-beyanname işlemlerinde, beyannamelerin durumlarıyla alakalı güncel ve geçerli bilgiler online kolaylığında sunulmaktadır.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı dijital portallarından VEDOP işlemleri ve vergi dairesi otomasyon sistemleriyle ilgili daha detaylı bilgi alabilir ve işlem yapabilirsiniz.

Yorum yapın