TEB Sahibi Kim Hangi Ülkenin

TEB (Türkiye Ekonomi Bankası) %100 yerli sermaye ile kurulan bir bankadır. Kocaeli ilinde kurulan banka, 1927 yılında temelleri atılan yerli bir kuruluştur.

İlk olarak ‘’Kocaeli Halk Bankası’’ olarak faaliyete başlayan TEB, Çolakoğlu Holding tarafından satın alınmıştır. 1982 yılında Türkiye Ekonomi Bankası adını alan kuruluş, bu tarihten sonra Türkiye’nin tüm kentlerinde faaliyete başlamıştır.

TEB Bankası Kimin?

%100 yerli sermaye ile kurulan TEB, 2000 yılı sonrasında yabancı yatırımcılara açılmıştır. 2001 yılında Fransa kökenli bir banka kuruluşu tarafından hissedar olunmuştur. Bnp Paribas Bankası, TEB hisselerinin yarısından daha fazla kısmını satın alarak kuruluş ortağı olmuştur.

Şirketin güncel hisseleri; Çolakoğlu holding ve Bnp Paribas hisseleriyle hacmi oluşturuyor. %55 hisse payı ile TEB Holding’in yanı sıra %0,02 pay oranı ile Kocaeli Ticaret odası hissedarlar arasındadır.

TEB Şirket Ortakları

Çolakoğlu Holding ve Bnp  Paribastır hisseleriyle global bankacılık hizmetleri veren TEB;

  • TEB Holding A.Ş. %55,00 (Holding hisse payı; %50 Çolakoğlu Holding, %50 Bnp Paribas)
  • BNPP Yatırımlar Holding A.Ş %23,51
  • BNP Paribas Fortis Yatırımlar Holding A.Ş %21,23
  • Bnp Paribas SA %0,24
  • Kocaeli Ticaret odası %0,02

TEB’in sahibi kim, hangi ülkenin gibi konular için şirketin ortaklık yapısı bu şekilde sunulmaktadır. Şirket hisselerinin büyük kısmı Fransız BNP Paribas kuruluşuna aittir.

TEB Bankacılık Hizmetleri

Bireysel bankacılık ve ticari bankacılık hizmetleriyle faaliyet gösteren TEB, krediler, kartlar, mevduat ve yatırım işlemleri, sigorta ve emeklilik kategorileriyle bankacılık hizmetleri sunuyor.

Türkiye’nin her bölge ve kentinde bulunan banka şubeleri, internet bankacılığı ve mobil bankacılık hizmetleri ile uluslararası banka kuruluşları arasındadır. Ayrıca leasing ve fon yönetimleri, KOBİ bankacılık sistemleri gibi tüm bankacılık alanlarında hizmet sunuluyor.

Yorum yapın