Senet Kırdırma Nasıl Yapılır?

Senet Kırdırma Nasıl Yapılır? Senet, hukuksal olarak resmi bir belgedir ve ıslak imzalıdır. Borcu ödeyen ve borcu veren kişi arasında karşılıklı olarak imzalanır. Senet vermek, bir kişinin borcunu ödemeyi kabul ettiği anlamına gelir. Kişi veya firmalar senet verme işlemi yapabilir.

Senet Kırdırma Nedir?

Her senedin bir vadesi vardır. Tamamen, borçlu ve alacaklı arasında belirlenen bu vade gününden önce de işlem yapılabilir. Alacaklı olan kişi, senedin ödenme dönemi gelmeden para ihtiyacı duyar ya da çeşitli nedenlerle senedi erkenden paraya çevirme ihtiyacı hissederse, elinde bulunan senedi bir başkasına satabilir. Bu işlem yasal bir işlemdir. Ve halk arasında bu işleme ‘’senet kırdırma’’ denmektedir.

Senet Kırdırma Nasıl Yapılır?
Senet Kırdırma Nasıl Yapılır?

Bir örnek ile senet kırdırma işlemini açıklayacak olursak :

Alacaklı olduğunuz kişi tarafından nisan ayında düzenlenmiş fakat vadesi eylül ayı olan bir senet var diyelim… Bu senedi eylül ayından önce borçludan tahsil edip paraya çeviremezsiniz. İster iseniz bu senedi, bir bankaya ya da finansal bir kuruluşa satarak paraya çevirebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta şudur ki; bu satma işlemiyle senette yazan miktarın birebir aynısını alamayacak olmanızdır.

Senet Kırdırma İşlemini Kimler Yapabilir?

Senet kırdırma işlemini bankalar ve yetki verilmiş bazı finansal kuruluşlar gerçekleştirmektedir.

Son yıllarda ülkemizde factoring şirketlerinde bir artış olmuştur. Bu factoring şirketleri genel olarak çek ve senetleri belirli bir komisyon karşılığında satın almaktadır. Böylelikle, senedini satan alacaklı vade gününden önce elindeki senedi paraya çevirmiş olmaktadır, factoring şirketi de bu işlemden komisyon almaktadır.

Senet kırdırmanın bir diğer yolu ise bankalara müracaat etmektir. Vadesi gelmemiş senediniz ile birlikte ilgili bankaya giderek bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Fakat tıpkı finansal kuruluşlarda olduğu gibi banka da senet kırdırma işlemi için komisyon alacaktır. Yani hiçbir şekilde, vadesi gelmemiş senedinizin üzerinde yazan miktarın birebir aynısını kırdırma işlemi yaparsanız mümkün olmayacaktır.

Banka ve yetkili finansal kuruluşlar dışında, senet satın alan kişiler de bulunmaktadır fakat bunların hiçbir yasal ya da hukuksal dayanağı ve garantisi yoktur. Bu sebeple, senet alıcısına daha az komisyon vermek ve az zararla senedi paraya çevirmek adına bu kişilere itibar edilmemelidir.  Çünkü çek ve senet dolandırıcılığı oldukça yaygındır ve elinizdeki paranın tamamından da olmanız söz konusudur.

Yorum yapın