Samsun Vergi Dairesi Satışa Çıkarılan Hacizli Araçlar

Samsun Vergi Dairesi hacizli araç satışları için www.samsunvdg.gov.tr sistemi üzerinden hizmet veriliyor. Amme alacaklarına dair haczedilen gayrimenkuller ve araçlar, Samsun Vergi Dairesi tarafından ihale usulünde satışa sunulmaktadır.

Motorlu taşıtların satışları, belirlenen tarih ve zamanda ve vergi dairesi tarafından belirlenen açılış fiyatıyla satışa sunuluyor. Samsun Vergi Dairesi satış usullerine dair tüm esaslar, internet sistemi üzerinden sunuluyor.

Samsun Vergi Dairesi Satılık Araç Seçenekleri

Farklı vergi daireleri tarafından yani Samsun ilçe vergi daire birimlerinden ve Samsun Vergi Dairesi tarafından, amme alacaklarına dair haczedilen araçların satışı, online sistem üzerinden sunuluyor. Ancak satışların tamamı sanal sistemden değil, açık artırma usulü ile belirlenen satış alanlarında yapılıyor.

Samsun Vergi Dairesi KDV esasları hem ticari araçlar hem hususi araçlar için belirlenmektedir. Damga Vergisi ve otopark ücreti, çekme ücreti gibi harçlar, satış sonrasında alıcıdan tahsil edilmektedir.

Tüm araç seçeneklerini değerlendirmek için Samsun Vergi Dairesi hacizli araç satışları sisteminde sunuluyor. Araçların marka, model, şaşi ve motor bilgileri, satışa sunulma nedenleri, bulundukları otopark alanları ve yetkili kişi bilgileri gibi tüm detaylar sunuluyor. Açık artırma öncesinde, ihaleye katılacak kişilerin araçları incelemeleri önerilmektedir.

Samsun Vergi Dairesi Satış Usulleri

İhale usulünde yapılan satışlar, belirlenen muhammen bedel üzerinden yapılmaktadır. Yani satışların açılış fiyatları vergi dairesi tarafından ve ilgili borç tutarına göre belirlenmekte ve açık artırma usulüyle satılmaktadır. İlk ihalede muhammen bedelin %75 oranında edinilmemesi durumunda, yeniden ihale yapılır.

İkinci ihale, ilk ihaleden sonraki 15 günden itibaren 6 ay içinde yapılmaktadır. Ancak ihale sürecinde, amme alacağı ödendiği takdirde yani borcun tamamının ödenmesi halinde, satış yapılmamaktadır. Hacizli aracın haczi kaldırılarak, açık artırma yapılmadan, araç kişiye teslim edilmektedir.

Satış işlemlerinde ikinci ihalede de satış sağlanmamış ise Karayolları Trafik Kanunu’na göre ‘’Pazarlık Usulü’’ uygulanmaktadır. Samsun Vergi Dairesi internet sayfasında bulunan hacizli araçlar satışı logosuna tıklanarak, satılık araçların listesine erişim sağlanabilir.

Samsun Vergi Dairesi Satılık Araç Sistemi

19 Mayıs Vergi Dairesi, Bafra Vergi Dairesi, Gaziler Vergi Dairesi, Terme Vergi Dairesi ve Gaziler Mal Müdürlüğü tarafından satışa sunulan hacizli araçlar, muhammen bedelleriyle online sistem üzerinden sunuluyor. Plaka, model, marka, araca ait bilgiler, anahtar ve ruhsat bilgisi ile KDV oranlarına dair bilgiler sunuluyor.

Samsun Vergi Dairesi hacizli araçlar satış sisteminde ayrıca iletişim numaraları bulunuyor. Araçları incelemek isteyen kişiler, iletişim numarasından erişim sağlayarak bilgi alabilir, taşıtları otoparkta inceleyebilirler.

Online sistem üzerinden ayrıca 1. İhale tarih ve saati ile 2. İhale tarih ve saatine dair bilgiler bulunuyor. İhalenin yapılacağı satış alanına dair yer bilgisi adres ile sunuluyor. Tüm araçları incelemek ve ihaleye katılmak isteyen kişiler samsunvdb.gov.tr sisteminden bilgi alabilirler.

Yorum yapın