Motorlu Taşıtlar Vergisini Kredi Kartı İle Ödeme Nereden, Nasıl Yapılır?

MTV olarak nitelendirilen Motorlu Taşıtlar Vergisi, araç sahibi olan herkesten tahsil edilen bir vergi türüdür. Her yıl ödenen ve iki eşit taksit halinde tahsil edilen motorlu taşıtlar vergisi, vergi dairelerine ödeniyor. Ancak son yıllarda dijital sistemlerin kullanılması ve kredi kartları ile ödeme opsiyonlarının sunulması, daha kolay şekilde ödeme yapılabilmesine olanak sağlıyor.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Nereye Ödenir?

Her yıl Ocak ve Temmuz ayları dahilinde ödenen ve tüm motorlu araçlar için tahsil edilen MTV, iki taksit seçeneğinde de ödenebilir. İsteyen vatandaşlar, tek seferde ödeme sağlayabilirler. Motorlu Taşıtlar Vergisi ödeme seçenekleri arasında PTT şubeleri veya banka şubeleri bulunuyor.

Online sistemler üzerinden ödeme isteyen kişiler içinse GİB platformu sunuluyor. Gelir İdaresi Başkanlığı olarak bilinen GİB, internet üzerinden vergi dairesi borçlarının ve ödemelerinin yapılabildiği platformdur. MTV vergileri ister PTT ve bankalardan isterseniz internet üzerinden direkt olarak ödenebilir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Nasıl Ödenir?

Vergi dairelerinden öğrenilebilen vergi borçları, GİB sistemi üzerinden de görüntülenebilir. Motorlu Taşıtlar Vergisi ödeyecek vatandaşlar, araç plakaları üzerinden vergi borçlarını öğrenebilirler.

Online vergi dairesi sistemlerinden veya e-devlet sisteminden de vergi borçları değerlendirilebilir. Gelir İdaresi Başkanlığı üzerinden veya bankalardan, vergi numarası ile ödeme yapılabilir.

Kredi Kartları İle Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödemesi Nasıl Yapılır?

GİB sistemine T.C kimlik numarası ile giriş yapılarak ödeme sağlanabilir. E-devlet şifresini bilen vatandaşlar, menüde yer alan GİB butonuna tıklayarak sisteme giriş sağlayabilirler. Sistem penceresinde sunulan bilgi boşluklarına; araç plakasının yanı sıra T.C kimlik numarası ve tescil tarihleri yazılarak erişim sağlanabilir.

Tüm bilgilerin eksiksiz ve tam olması gereklidir. Sonrasında onay butonuna basılarak, ödeme penceresine erişim sağlanabilir. Kredi kartı ile bankalar üzerinden de MTV ödemesi yapılabilir. Vergi daireleri tarafından yetkilendirilen banka kuruluşlarından veya bankaların mobil bankacılık sistemleri üzerinden direkt transfer seçeneği ile MTV ödemesi yapılabilir.

Gecikmiş Motorlu Taşıtlar Vergisi Borçları Nereye Ödenir?

Motorlu Taşıtlar Vergisinde, vadesi geçmiş borçlar için ödeme olanağı yine aynı opsiyonlar üzerinden sunuluyor. GİB sisteminin yanı sıra PTT ve bankalardan MTV gecikmiş borçları kolaylıkla ödenebilir. Nakit veya kredi kartları ile ödeme olanağı bulunuyor.

Gecikmiş MTV ödemelerinde güncel borç tutarı hesaplaması yapılarak, faiz tutarları ve ana borç üzerinden hesaplama yapılarak ödeme sağlanabilir. Online sistem ödemelerinde faiz toplamları ve ana borç birlikte sunularak, ödemesi yapılabilir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Hangi Bankalara Ödenebiliyor?

Hem devlet bankalarına hem özel banka kuruluşlarına ödenebilen MTV, çeşitli katılım bankalarına da ödenebiliyor. Akbank, Aktif Yatırım Bankası, Albaraka Türk Katılım Bankası, Alternatif Bank, Anadolu Bank ve Arap Türk Bankası’na MTV ödemeleri hem nakit gişelerden hem de kredi kartları üzerinden yapılabiliyor.

Citibank, Denizbank, BurganBank, Fiba Banka, QNB Finansbank, HSBC, İNG Bank ve Kuveyt Türk Katılım Bankası şubelerinden motorlu taşıtlar vergisi ve geç ödemeleri yapılabilir. Yetkilendirilmiş banka kuruluşları arasında ayrıca; Odeabank, Şekerbank, Ziraat Bankası, Turkishbank, Turkland Bank, TEB, Türkiye Finans Katılım Bankası, Garanti Bankası ve Halk Bank seçenekleri bulunuyor.

2019 MTV ödemeleri, ilk ve ikinci taksitlerin yanı sıra vadesi gecikmiş vergi borçları için İş Bankası,  Türkiye Vakıflar Bankası, Yapı Kredi, Ziraat Katılım Bankası seçenekleriyle de ödeme yapılabiliyor.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödememe Opsiyonu

MTV ödemelerinin yapılmaması halinde, vergi borcu üzerine faiz uygulanmaktadır. Uzun süreli MTV ödenmemesi halinde Maliye Bakanlığı tarafından uygulama yapılmakta ve yasal takip, haciz işlemleri yapılmaktadır. Dolayısıyla MTV borçlarının ödenmesi gereklidir.

Yorum yapın