fbpx
Banka Kredileri

Mortgage Kredisi Nedir, Nasıl Alınır?

Sadece Türkiye’de değil Dünya’nın her yerinde oldukça popüler olan Mortgage kredisi ekonomi endüstrisi tarafından oldukça önemli bir konuya dönüştü. Birçok kişi artık konut kredisi olarak Mortgage’a başvurması hem iyi hem de kötü sonuçlar doğurabiliyor.

Mortgage Nedir?

Mortgage kelimesi İngilizceden gelir. Türkçe’ye çevirdiğimizde ise anlam olarak ‘ipotek teminatı’ olarak ortaya çıkmaktadır. Genellikle yurt dışında çok fazla kullanılan bu terimin ekonomi sektöründe çok önemli bir yeri vardır. Ancak Mortgage sistemi Türkiye’de de yurt dışındaki sisteme göre verilmektedir. Gözlemlere göre yurt dışında verilen Mortgage kredisinin vadesi otuz sene kadar sürebiliyor. 2007 yılında Mortgage  artık konut kredisi yerine geçti ve Türkiye’de de artık konut kredisi yerine Mortgage kredisi olarak bahsediliyor.

İLGİLİ  Kredi Ön Onayı Nedir?

Mortgage nasıl alınır?

Eğer ev kredisi yani Mortgage kredisi çekmeyi düşünüyorsanız bu yazımız sizin için oldukça faydalı olacaktır. Öncelikle şunu bilmeniz gerekiyor ki eğer Mortgage almak istiyorsanız alabileceğiniz miktar satın alacağınız konutun %75 i kadar olacaktır. Yani satın alacağınız konutun %25’lik tutarını siz kendiniz temin etmelisiniz. Bunu her banka bu şekilde uygular. Mortgage kredisi için başvurduğunuz banka ayrıca size ek dosyalar için de ücret çıkarabilir. Ayrıca unutmayın ki tapusu olan, kat irtifakı, iskanı, kat mülkiyeti ve deprem sigortası bulunan evler için Mortgage kredisi alabiliyorsunuz.

Mortgage almadan önce dikkatli olmanız gereken yerler:

Mortgage kredisi için başvuru yapmadan önce şunları bilmenizde fayda var. Yaşınızın 18 ve üstünde olması, TC vatandaşı olmanız gerekmektedir. Ayrıca bazı bankalar ise 65 yaş üstü kişilere Mortgage kredisi verme taraftarı olmuyor. Bunun sebebi ise Mortgage kredisi uzun bir vadeyi kapsadığından yaşlı kişilerin kredilerinin kapanmayacağı olasılığı olmasındandır. Bankanız ise Mortgage başvurusu sırasında gerekli koşulları sözleşmeleriyle size aktarır. Bazı bankalar 120 aya kadar kredi verme olanağı vermeyebilir. Tabii bu başvuru yaptığınız bankaya göre değişmektedir.

İLGİLİ  Konut Kredisi Yapılandırma 2019

Mortgage kredisinin avantajları nelerdir?

Mortgage kredisinin sağladığı en büyük avantaj kuşkusuz sanki kira öder gibi ev sahibi olmanızdır. Sağladığı uzun vadeler sayesinde size ev satın alma konusunda yardımcı oluyor. Ayrıca Mortgage’da uygulanan faiz oranı sabit, değişken ya da her ikisi de olabiliyor.

Etiket
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

İlgili Makaleler

6 Yorumlar

  1. Ben şöyle anladım: Eve 7 yıllık toplam kazancınızdan fazlasını vermeyin. Veya bu değerdeki evi mortgage’a da kalkışmayın. Kiraya da aylık kazancınızın %30’undan fazlasını vermeyin. (Veya krediye)

  2. MORTGAGE KREDI SISTEMINI YASALASTIRTAN SN RECEP TAYYİP ERDOĞAN,
    SEVILIP,SAHIP EVINDE!!! OTUR HEM ENTELLERE INAN!!!
    VEFA VEFA CUMHUR ITTIFAKIYLA.

  3. Her sene ayni muhabbet 🙂 alicantede arsaya girelim PES ekibi. Hala zkmeden overseas mortgage veren kredi kurumu bulamadim aq

  4. Hocam müthiş bir çalışma olmuş. Bence bunu bir makale olarak da yayımlamalısınız. ABD’deki mortgage krizi ile bu çalışmayı iyi okumak ve doğru yorumlamak çok ama çok önemli. Bu gibi çalışmalarınızın devamını bekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close