Kullanıma Kapatılan Kredi Kartı Nasıl Açılır?

Kullanıma Kapatılan Kredi Kartı Nasıl Açılır?
Kullanıma Kapatılan Kredi Kartı Nasıl Açılır?

Borçtan Dolayı Kullanıma Kapatılan Kartın Açılması

Kişilerin kullanımına kapatılan kredi kartları, kart sahiplerine zor anlar yaşatıyor. İhtiyaçlarını ve harcama düzenini kredi kartları üzerinden takip edenler için kart kapanması büyük sorun oluşturuyor. Taksitlendirme seçeneği ve nakit avans gibi hayat kurtaran seçenekler sunan kredi kartları ne yazık ki bazı nedenlerden dolayı kullanıma kapatılabiliyor. Bu gibi bir durumda kredi kartını kullanıma açtırmak için kart sahiplerinin izleyebileceği bazı yöntemler bulunuyor. Kullanıma kapatılan kredi kartının nasıl açılacağı ile ilgili yöntemler, kartın kapatılma sebebine göre değişiklik gösterebiliyor.

Kredi Kartları Neden Kullanıma Kapatılır?

Kredi kartlarının kullanıma kapatılmasının altında yatan bir çok sebep olabilir. Bunlar arasında ilk sırada ve en tehlikelisi olarak kredi kartının çalınması/kaybedilmesi ya da bilgilerinin kopyalanması yer almaktadır. Kredi kartının çalınması durumunda, bankalar bir güvenlik önlemi olarak kredi kartını kişilerin kullanımına kapatmaktadır. Bu şekilde kartın asıl sahibinden bağımsız olarak yapılan harcamaların önüne geçilir. Kredi kartının kullanıma kapatılmasında bir diğer faktör ise borç ödemelerinin zamanında yapılmamasıdır.

Kayıp ya da Çalıntı Nedeniyle Kapatılan Kredi Kartı Nasıl Açılır?

Kredi kartının kaybedilmesi ya da çalınması durumunda, kart sahibinin ilk olarak bankaya ulaşıp durumu bildirmesi gerekmektedir.  Bankanın müşteri hizmetlerini arayarak doğrudan kayıp/çalıntı bildirim hattına bağlanıldığı anda kartın çalındığı ya da kaybolduğunu söylemek, kartın kapatılması için yeterli olacaktır. Kullanıma kapatılan kredi kartının başka bir kart numarası ile tekrar kullanıma açılması içinise kart sahibinin tekrar müşteri hizmetleri ile irtibat kurması gerekmektedir. Böylece yeni kart numarasına sahip farklı bir kredi kartı, kart sahibine ulaştırılır. Aynı şekilde banka şubesinden ya da internet bankacılığından da yeni kredi kartı talep edilmesi mümkündür.

Borç Nedeniyle Kapatılan Kredi Kartı Nasıl Kullanıma Açılır?

Kredi kartınız borcunuzu ödenmediği için kart kapatılmış ise, kullanıma açtırmak ve yasal işlemlerle uğraşmadan süreci kısaltmak için kartın borcunu ödemek gerekmektedir. Eğer uzun bir süre boyunca kredi kartınının borcu ödenmez ise, banka borcunu ödemeyen kart sahibine dava açacak ve borcunu haciz ya da yapılandırma yoluyla alacaktır. Bu durumlara düşmemek için kart borçlarını ödemelerinin zamanında yapılması gerekmetedir.

Yapılandırmaya Giden Kredi Kartları Açılır Mı?

Yapılandırma sürecine giren kredi kartının kapanması, kart sahibinin borcunun uzun bir sure ödenmemesi durumunda ortaya çıkar. Bu durumlarda bankalar yasal bir süreç başlatmaksızın borcun belirli taksit sayısına bölerek ödenmesini talep eder. Ancak kredi kartı borcu yapılandırmaya gitmişse, kullanıma yeniden açtırmak mümkün olmaz. Çünkü, uzun surely borç ödemesi yapılmadığı için kart sahibi banka açısından güven kaybeder ve KKB notu düşer.

Kredi Kartını Açtırma Talebi Nasıl Yapılır ?

Kapalı kredi kartını tekrar açtırmak için farklı yollar mevcuttur.

  • İlk seçenek, bankaların şubesine gidilip kredi kartı açtırma talebini müşteri hizmetlerine belirtmek olacaktır.
  • Bankadaki müşteri temsilcisi aranarak kart açtırma talebinde bulunulabilir.
  • İnternet bankacılığından yeni bir kart için başvuru yapılabilir.

Kredi Kartımı Nasıl Kullanıma Kapatırım ?

Kredi kartını kullanıma kapattırmak da, kartı açtırmak kadar kolay bir işlemdir. Kredi kartının kaybedilmesi, çalınmasıya da artık kullanılmak istenmemesi durumu kart sahibi çağrı merkezi ile iletişime geçerek kartın kapatılması talebinde bulunabilir. Müşteri hizmetleri mutlaka kart sahibine neden kapatma istediğini soracaktır. Sunulan gerekçeye gore müşteri hizmeti kartın kapatılmasını önlemek amacı ile farklı çözümler önerebilir. Ancak bu durum kayıp ya da çalıntı için geçerli değildir. Kayıp ya da çalıntı durumunda kredi kartı derhal kullanıma kapatılmaktadır. Kredi kartı kapatma talebi şubeler aracılığı ile de yapılmaktadır. Eğer müşteri talep ederse, kullanıma kapatılan kredi kartı yerine yeni bir kart banka tarafından gönderilir.

Değerli okurlarımız, bu yazımızda Kullanıma kapatılan kredi kartı Nasıl Açılır Vakıfbank, Kullanıma kapatılan Kredi kartı Nasıl Açılır is Bankası, Kullanıma kapatılan Kredi Kartı Nasıl Açılır Ziraat, Kullanıma kapatılan Kredi Kartı Nasıl Açılır Akbank sorularının cevaplarının üzerinde durduk ve bu soruların cevapları ile ilgili birçok önemli etkenden bahsettik. Bunlar dışında kredi kartları ile diğer yazılarımız için kredi kartı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yapın