fbpx
Kredi Kartı

Kredi Kartı Temassız Ödeme Nedir?

Temassız ödeme artık günümüzde git gide yaygınlaşmaya başlıyor. Bu temassız  ödeme uygulaması Avrupa’da 2006 yılında ilk kez ortaya çıkmıştır. Böylelikle alışveriş harcamalarınızı kısa bir süre içerisinde ödeyebiliyorsunuz. Böylece hem siz fazla vakit kaybetmiyorsunuz hem de teknolojiye ayak sağlamış oluyorsunuz.  Temassız ödeme teknolojisi, NFC özelliği bulunan cihazlar ve POS’larda ödeme yapabilmenizi mümkün kılar. Böylece temassız ödeme işlemini birçok yerde gerçekleştirebilirsiniz.

Temassız Ödeme Nasıl Yapılır?

Temassız ödemeyi, temassız logosunu gördüğünüz her POS cihazında gerçekleştirebilirsiniz. Eğer 50 TL’nin altında bir ödeme yapacaksınız şifresiz 50 TL üzeri ödemelerde ise şifre ile işleminizi gerçekleştirebiliyorsunuz. Temassız ödeme, kartınızın çipinde olan antenin POS makinesinin üzerindeki okuyucunun bunu radyo frekans dalgaları ile okumasıyla gerçekleşir. Bu işlem sadece sekiz ya da dokuz saniye sürerek sizi vakit kaybından önlüyor. Temassız ödeme son bir yıl içerisinde oldukça yaygınlaşmaya başladı. Ayrıca raporlara göre 2016 yılında 45 milyondan fazla temassız ödeme Türkiye’de gerçekleştirildi.

İLGİLİ  Kredi Kartı İnternet Alışverişine Nasıl Açılır Ve Kapatılır?

Temassız Ödemenin Kazandırdıkları

Daha öncesinde de belirttiğimiz gibi temassız ödeme işlemi sekiz ya da dokuz saniye sürerek zaman tasarrufu yapmanıza sağlıyor. Ayrıca gözlemlere göre temassız ödeme nakit ödemeden yedi saniye daha hızlıdır. Kullanışlı olmasının bir diğer yanı ise bunun öğrenmeye dayalı olmamasıdır. Temassız ödeme için uzun uzun işlemler yapmaya gerek yok. Temassız logosu olan her POS cihazında bu işlemi kolayca yapabilirsiniz. Sadece kartınızı POS cihazına doğru yakınlaştırmanız yetecektir.

Temassız ödeme işleminizi yaparken de bu uygulama tamamen sizin kontrolünüzde gerçekleşiyor. Bazen, normal çekimlerle ödeme yaptığınız zamanlarda kartlarımızı mağazalarda ya da restorantlarda unuttuğumuz oluyor. Temassız ödemede bu işlemi siz yaptığınız için kartı unutmak gibi bir talihsiz olay da yaşamazsınız. Ayrıca temassız ödemenin bir diğer avantajı ise tamamen hijyenik olmasıdır. Nakit ödeme gerçekleştirdiğiniz zaman bunun ne kadar bakterili olduğunu hepimiz biliyoruz. Ama temassız ödemede böyle bir dezavantaj kalmamış oluyor. Temassız ödemenin hızlılığı sayesine kasa önünde oluşan kalabalıklar önleniyor. Yani işlemin hızlılığı hem sizin hem de çalışan için bir zaman tasarrufu ve avantaj şekline dönüşüyor.

Etiket
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

İlgili Makaleler

12 Yorumlar

 1. Parmak iziyle harekete geçirilen bu akıllı yüzükle kullanıcı;
  -Temassız ödeme yapabiliyor
  -Arabasını veya evini açıp kapatabiliyor
  -Tüm cihazlara giriş yapabiliyor

 2. Hadi ipucu sorusu: Mobil temassız ödeme yapabilmek için cep telefonlarında hangi özelliğin olması gerekir?
  Hadi bilgi yarışması bugün ’da, 20 bin liralık ödül ile yarış severlerin karşısına çıkacak. Günün ipucu sorusu ise teknoloji ve bankacılık ile…  …

 3. Bu büyüklükte bir cihaz yapıp şifre giriş ekranını ve temassız ödeme kısmını ayırmayıp üzerinde bırakmak kullanıcı deneyimi açısından gerçekten büyük bir başarısızlık örneği, kartınızı vermeden temassız ödemek zor ızödegeç @

 4. Temassız ödeme özelliği açık içinde yeterli bakiye bulunan mastercard kredi kartımla ankaray maltepe durağında metroya binemeyip para çekmek için 10 dk harcadım. Bu sebeple de dersime geç kaldım. Kalbim çok kırık sayın mastercard

 5. müşteri gözüyle bakınca çekincelerinde haklısın. ama birisi kartını fiziksel olarakta çalabilir. temassız çekim açıksa rahatlıkla kartını boşaltabilir. 3dsiz ödeme temassız ödeme gibi. Konforlu ve az güvenli 🙂 Tercih sana kalmış. 3d siz ödemeyi kapatabiliyorsun zaten.

 6. Yok pos cihazında yarayanı aqmun kare kodu değil. Bankaların cep uygulamalarında temassız ödeme özelliği de var. Onu aktif hale getirip kullanabilirsin.

 7. Yapı Kredi Bankası Temassız Ödeme
  Yapı Kredi Bankası müşterisi iseniz ve temassız ödeme yapmak istiyorsanız iki seçeneğiniz var. Devamı:   ıkredi ızÖ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close