Kredi Kartı Olmadan Kredi Alınır mı?

Kredi Kartı Olmadan Kredi Alınır mı?
Kredi Kartı Olmadan Kredi Alınır mı?

Kredi Kartı Olmadan Kredi Alınır mı? Günümüzde ihtiyaçların ve lükslerin gittikçe artması, alışverişin yaygınlaşması ve harcamaların da buna paralel olarak artması sonucunda kredi kartı birçok kişinin hayatında oldukça önemli bir yere sahiptir. Geleceğe yönelik borçlanma ile ihtiyaçlarının birçoğunu karşılayan çok sayıda kişi olup kredi kartı olmadan kredi alınır mı? sorusu da sıklıkla sorulmaktadır.

Kredi hizmeti kararı genel olarak kişinin finansal geçmişi ile ilişkili olarak sunulmaktadır. Daha önce borçlarını düzenli olarak ödemiş olan, iyi bir geliri olan ve finansal anlamda tutarsızlıkları olmayan kişilerin her şartta kredi alması daha kolay ve sorunsuz şekilde gerçekleşmektedir.

Kredi Notu Aracılığı İle Kredi Alınır Mı?

Kredi kartı olmadan kredi alınır mı? sorusu cevaplanmadan önce üzerinde durulması gereken noktalardan biri kişinin geçerli bir kredi notuna sahip olup olmadığıdır. Kişi geçerli bir kredi notuna sahipse daha önce bir banka ya da finansal bir kuruluşla çalışmış ve sorunsuz olarak işlemlerini gerçekleştirmiş demektir. Daha önce alınan krediler ne kadar sorunsuz ve düzenli olarak ödenmişse kişinin kredi notu da o kadar yüksek olacak ve sonraki kredi işlemlerine de kolaylıkla kabul edilecektir. Ayrıca yüksek kredi notu sahibi olan kişiler kredi kartı alma işlemi ve kredi limiti işlemlerinde de öne geçmekte olup bu tür işlemleri rahatlıkla halledebilmektedir.

Kredi Kartı Olmadan Nasıl Kredi Alınır?

Kredi kartı olmadan kredi alınır mı? konusunun sıklıkla sorulmasının sebebi kredi kartı olmayan kişilerin bankalar ile herhangi bir geçmişi olmadığından banka tarafından kişinin kredi notu ya da finansal güvenilirliği ile ilgili hiçbir bilgiye ulaşılamamasıdır. Kişi daha önce hiç kredi kartı kullanmamış ise bankanın istediği maaş yazısı ya da gelir belgesi denilen belge teslim edilmelidir.

Bu süre içerisinde banka başvuran kişinin sicilini de araştırmakta olup tüm bu araştırmalara göre kredi başvuruşu ile iliği karar vermektedir. Ayrıca bazı bankalar bazı kredi türlerinde kredi notu yüksek bir kefil şartı ile kredi vermeyi kabul edebilmektedir. Böylece geri ödememe ya da kredi borcunda aksama durumunda borcu garanti altına almış olmaktadır.

Daha önce hiçbir kredi kartı kullanmayan ya da kredi almayan kişilerin ilk kredilerini alırken bazı zorluklar yaşaması kredi kartı olmadan kredi alınır mı? sorusunun sorulmasına neden olmaktadır. Bazı bankalar kredi kartı olmayan ve hiç kredi kullanmamış kişilere yeni kredi hizmeti verirken zorluk çıkarsa da bazı bankalar gelir belgesi ve kefil şartları ile kredi tahsisini gerçekleştirmektedir.

Bu tür bir durumda başvuranın maaşını aldığı bankaya başvuru yapması başvuran lehine bir davranış olacaktır. Böylece maaş alınan banka kişinin finansal durumunu daha net gözlemleyebildiğinden ve kontrol altında tutabileceğinden kredi verme işlemini daha kolay sağlayabilmektedir. Daha önce hiçbir finansal işlemin gerçekleştirilmediği bankalara başvurmak ise genel olarak kredi alma işlemi için dezavantajlı bir durumdur.

Yorum yapın