Kredi Ara Ödeme (Hesaplama ve Nasıl Yapılır)

Kredi ara ödemesi, borçlunun bir anda rahat etmesi olarak nitelendirilebilir. Kredi vadeleri devam ederken yapılabilen kredi ara ödemeleri, doğru değerlendirildiği zaman cazip fırsatlar oluşturabilir. Peki kredi ara ödemesi nasıl ve ne kadar yapılır? Detaylar için okumaya devam edin.

Kredi Ara Ödemesi Nedir?

Bankalardan kullanılan kredilerde, devam eden taksitler dışında yapılan ekstra ödemelere ara ödeme denir. Ancak bankaların prosedürlerine göre ara ödeme kapsamları farklılık gösterir. Nedeni ise kredi vadelerinde, kredi borcuna eklenen faiz oranlarıdır.  En nihayetinde bankalar o faizlerden kar sağlamaktadır.

Bazı bankalar ise ara ödemelere olanak sunmakta, bazıları ise belirli faizler uygulayarak, ara ödemeleri kabul etmektedir. Peki kredi ara ödemesi cazip midir? Avantajları var mıdır?

Kredi Ara Ödemesi Avantajları Nelerdir?

Kredi ara ödemelerinin doğrudan banka şubesine yapılması gereklidir. Dijital bankacılık sistemlerinden kredi ara ödemesi yapılmamaktadır. Genellikle konut kredilerinde uygulanan kredi ara ödeme ceza sistemi, ihtiyaç kredilerinde çok fazla sunulmamaktadır.

Kredi sözleşmelerinde belirtilen ara ödeme kapsamlarına göre ödeme yapılabilir. Ara ödeme maddesi belirtilmeyen sözleşmelerde genellikle, faiz uygulanmaktadır. Ara ödemelerin avantajı; aylık taksit ödemelerinin azalmasını ve kredi notunun yükselmesini sağlarken, faiz oranının da düşmesine olanak sağlar.

Kredi ödemelerinde özellikle ilk aylar, tamamen faiz ödemesi olarak uygulanmaktadır. Belirli sürede elinize geçen toplu para ile ara ödeme yaparak, yüksek faiz oranlarının düşmesini sağlayabilir ve ara ödeme ceza sistemi olmayan kredilerde avantaj sağlayabilirsiniz.

Kredi Ara Ödeme Nasıl Yapılır?

Kredi ara ödemesi yapmadan önce bankadan bilgi alınmalı ve faiz oranlarına göre değerlendirme yapılmalıdır. Aylık taksitlerden daha yüksek oranda ödeme yapmak, kredilerde ara ödeme olarak değerlendirilir. Taksit zamanı henüz gelmeden yapılan ödemelerde ve özellikle toplu para yatırımları yapmak, kredi borçlarının erken bitmesini ve daha az faiz ödenmesine olanak sağlar.

Kredi borçlarında ‘’bugünkü kapama tutarı’’ olarak belirtilen tutar, toplu para yatırımları ile kredi borcunun erken kapatılması durumunda sunulan rakamdır. Özellikle internet bankacılığı sisteminden kredi borçlarını görüntüleyerek, bugünkü kapama tutarı arasındaki o muazzam farklı inceleyebilirsiniz. Kredi faizlerinde ne kadar ödeme yapıldığı ve erken borç kapama halinde ne kadar avantaj sağlayacağınız, rakamsal olarak belirtilmektedir.

Şayet kredi ara ödemelerinde faiz cezası uygulamayan bankalar ve kredi türlerinde, erken ödeme veya ara ödeme yaparsanız, cazip avantajlar ve kâr elde edebilirsiniz.

Kredi Ara Ödemesi Hesaplama Sistemi

Kredi borçlarında yapılan ara ödemeler, iki farklı opsiyon ile sunulur. Bunlardan ilki; vade ödemelerinden total ödeme yapılması diğeri ise vade ödemesidir. Örneğin 500 TL’lik taksitleri olan 15 bin TL’lik kredilerde, 2.500 TL ara ödeme yapıldığında, ilk 5 taksit birden ödenmiş olur.

Böylelikle 5 aylık süreçte yeni bir kredi ara ödeme fırsatı elde ederek, tekrar ara ödeme yapabilirsiniz. Ayrıca bankaların sunduğu opsiyon genellikle vade ödemelerinin aynı kalması ve faizlerden kar sağlanmasıdır. Dolayısıyla kredi ara ödemelerinde vade ödemelerinden düşmek, erken ödeme avantajı elde etmenizi sağlar.

Konut Kredisi Ara Ödeme

Kredi ara ödemelerinde uygulanan faiz ceza sistemi genellikle konut kredilerinde sunulur. İhtiyaç kredileri ve araç kredilerinde faiz ceza sistemi uygulanmamaktadır. Konut kredisi ara ödemelerinde, anapara üzerinden düşülen ödemeler nedeniyle, aylık vadeler yeniden belirlenmektedir.

Diğer bir seçenek ile vadeler sabit tutularak, faizden indirim yapılır. Konut kredisi ara ödemesi yaptıktan sonra geri kalan vade borcu hesaplanarak, faiz uygulaması yapılır. İhtiyaç kredisi ödemelerinde faiz uygulaması bulunmamaktadır.

Yorum yapın