fbpx
Kosgeb

Kosgeb Kredisi Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir?

Herkesin hayalidir bir iş sahibi olmak. Özellikle de kendi işini kurmak ve kendi işinin patronu olmak hayallerin en üstünde yer alır fani dünyada. Fakat iş kurma hayali güden çoğu kişi yeterli sermaye bulamamaktadır. Bu tür bir girişime faal adım atmayı planlayan vatandaşların imdadına KOSGEB destek kredileri yetişmektedir. Öyle ki, KOSGEB destek kredileriyle büyük projelere bireysel imzalar atılabilmektedir. KOSGEB, KOBİ’lere verdiği desteklerle adından bir hayli bahsettirmektedir.

KOSGEB, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı olarak Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesinde faaliyet yürüten girişimcilere teşvik ve destekler sunan kurumdur. 12 Nisan 1990 yılında 3624 sayılı kanun kapsamında kurulmuştur. Yeni bir iş girişimciliğine ve mevcut işin büyütülmesine katkı sağlayıcı türde birçok teşvik programları bulunmaktadır.

KOSGEB Girişimci Kredisi

KOSGEB Girişimci Kredisi, yeni bir iş yeri açmak ve yeni bir iş kurmak isteyen girişimcilere belli mühim şartlar dahilinde hibe + kredi mahiyetinde KOSTEB kurumunca verilen destektir. Söz konusu programın maksadı, ekonomik ve iktisadi kalkınmayı, istihdam sorununun çözülmesini sağlamak ve başarılı işletmelerin kurularak ülke bütçe ve ekonomisine ek getiri kazandırmaktır. Kendi işini kuracak kişilere 50 Bin TL hibe ve 100 Bin TL ödemeli olmak üzere 150 Bin TL’ye kadar destek KOSGEB tarafından verilebilmektedir. Elbette ki başvurunun belli şartları da bulunuyor.

Girişimcilik Eğitim Programı: KOSGEB tarafından sağlanan eğitimin girişimcilerce tamamlanması gerekmektedir. Eğitim sonrası KOSGEB tarafından Girişimcilik Sertifikası alınması gerekir.

İLGİLİ  KOSGEB Kobi Kredisi için Gerekli Evraklar ve Belgeler

Şirket Kurulması: Alınan sertifika sonrası şirket kurulabilir. Sertifika almadan kurulan şirketler, ne yazık ki bu krediden faydalanmaya manidir. Dolayısıyla şirket kurulmadan eğitim programına dahil olunmalıdır.

Şirket Ortaklık Yapısı: Her şirket gibi, KOSGEB sertifikası sonrası kurulan şirketin de ortağı olabilir. Öyle ki, kurulan şirkette KOSGEB Eğitim Sertifikası sahibi kişinin %30 hissesinin olması dahi kâfidir.

Destek Oranı: Er girişimcilere %60, hatun girişimcilere ise %70 oranında destek sağlanabilmektedir. Kadın girişimcilerin erkeklere göre daha az oranda olmasından dolayı %10’luk fazla destek oranı belirlenmiştir.

Destek Nasıl ve Ne Zaman Alınabilir?

Harca – al mantığı geçerli olup, girişimci evvela harcamaları yaparak, akabinde programdan ödemesini alır. Bu nedenle mutlaka yapılan bütün harcamların ve giderlerin faturası alınmalıdır. Yapılan harcamalar KOSGEB’e gönderilip, 2 – 3 ay içerisinde bu harcama ve giderlerin KOSGEB’ten tahsili söz konusudur. Fakat bilinmelidir ki, KDV dahil olmamaktadır.

İLGİLİ  KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Kursu Başvuru Formu

Ayrıca şirket için satın alınmış olan demirbaş eşyalar 3 sene boyunca hiç bir süretle devredilemez ve satılamaz.

KOSGEB Başvuru Şartları

 • 18 Yaşını doldurmuş, bluğçağını geçmiş ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • KOSGEB tarafından verilen uygulamalı eğitime dahil olmak veya iş kurma danışmanlığı eğitimi almak,
 • Kurum bünyesinde üniversite sınırlarında yapılmış genç girişimci geliştirme programlarına katılmış olmak ve başarıyla mezun bulunmak,
 • İŞGEM bünyesindeki girişimcilerden 1 yıl içerisinde işletme açmış olmak.

KOSGEB Kaydı Oluşturma

e-Hizmetler menüsünden KOSGEB’e ilk başvuru düğmesine tıklanarak işletme kaydı açılabilmektedir. KOBİ Beyannamesi doldurulmalıdır ki işletmenin KOBİ vasfi taşıyıp taşımadığının tespiti için KOBİ Beyannamesinin doldurulması gerekmektedir.

Etiket
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

17 Yorumlar

 1. @Kosgeb sistemi kapalı, girişimcilik destek programının girişlerinin son günü. Bir sürü girişimcinin projesi yarıda kalacak ve hayata geciremeyecekler. Sistemin düzeltilmesi gerekli veya başvuru süresinin uzatılması

 2. 24 Eylül 2018 itibariyle başlayan İşletme Geliştirme Destek Programı (eski adı ile Genel Destek Programı) ile yenilenen Desteği’ne başvuracaklara dair önemli hususlar mevcut)

 3. KOSGEB KBS sistemi çalışmıyor başkan. Yeni girişimcilik destek başvurularını nasıl yapacağı Süreyi uzatmayı dusunuyor musunuz ?

 4. Acele edin çünkü 2019’da KOSGEB Geleneksel sektör girişimcilerine tl demirbaş desteğini kaldırıyor.

  Artık hizmet sektörüne satış ve pazarlamaya mağazacılığıa neden destek yok ?

   

 5. @CevahirUzkurt Başkan’ım Kobi sistemi açılmıyor şu an. Bugün son gün olan Girişimcilik Desteği başvurumuzu gerçekleştirmek istiyoruz. Çözüm öneriniz, uzatma düşünceniz var mıdır? şimcilik

 6. @Kosgeb
  Girişimcilik Destek Programı Yeni Girişimci Desteği Başvurusu için ilgili sunucularınıza ulaşılamıyor. Biliyorsunuz bugün bu mevcut destek için son başvuru günü. Bir el atsanız da girişimciler madur olmasa 🙂 Mutlu seneler

 7. @turksat @Kosgeb YAHU SON 15 GÜN KALA ŞARTLARI DEĞİŞTİRİP 15 GÜNDE TÜM BELGELERİ HAZIR ETMEMİZİ BEKLİYORSUNUZ , ŞİMDİ DE SİSTEM ÇÖKÜYOR??? yok artık! YOK ARTIK! ben kaç gündür uyumuyorum bu başvuruyu yetiştiricem diye, kaç kişi mağdur Bir alternatif bulmak zorundasınız!

 8. şahsen biz geleneksel girişimciler nakavt olduk. Neden bizi sildiniz.
  Neden bize demirbaş desteği yok artık
  Neden artık girişimciler için ofis donanımı desteği yok
  Neden artık girişimciler için kira desteği yok

  biz 1,5 milyon kosgeb girişimcisi boşuna mı eğitimlere katıldık ?

 9. Toplam akademik personel sayısı Aylık devlete yaklaşık olarak maliyetimiz (maaş+sigorta) 2,4 milyar ₺! KOSGEB destekleri ile 16 yılda 220 bin işletmeye sağlanan destek 5,7 milyar ₺! Tüketen değil üreten akademiye geçiş şart. Aksi halde bunun hesabını veremeyiz!

 10. Yıllarca sizin web sitenizi takip ettik ve sizden çok şey öğrendik.
  2019 yılında KOSGEB Geleneksek Sektör için demirbaş desteği sunmayacak lütfen bize destek olun. Biz 1,5 KOSGEB Girişimcisinin sesini duyun.

   

 11. @Kosgeb
  Saat dan beri server larınıza ulaşamadım. “404 – File or directory not found” hata mesajı çıkıyor. Bildirmek için telefon ile de bir yetkiliye ulaşamıyorum. Yok mudur ilgilenecek bir yetkili????

 12. Gençlik Spor Bakanlığı ile Kosgeb arasında uygulamalı girişimcilik eğitimi işbirliği protokolü esas alinarak düzenlenen “uygulamalı girişimcilik egitimi”miz merkezimizde yapılmıştır.
  ç

 13. Sektörün en büyük fuarı Güzellik & Bakım 2019 Kosgeb tarafından destekleniyor. Destek başvurusu ve detaylar için   adresini ziyaret edebilir, ayrıntılı bilgilendirme için teşvik bölümümüzle iletişime geçebilirsiniz.

 14. Getirdiği mutluluğun tüm kötülükleri unutturacağı, başarıların tüm başarısızlıkları yok edeceği, güzelliklerin hayatını dolduracağı bir yıl dileğiyle. 2019 yılının milletimize, ülkemize, dünyamıza ve tüm insanlığa barış, kardeşlik, huzur ve mutluluk getirmesini

 15. Kocaeli’de KOSGEB girişimcilik kursuna başvuru yapmak isteyenler neden   adresine ön kayıt yaptırmak zorunda? @iyiparti @

 16. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitim Kursları KO-MEK’te KOSGEB ve İŞKUR işbirliği ile Uygulamalı Girişimcilik Kursları başladı.
  Devamı:  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close