KOSGEB 50 Bin TL Hibe Kredi Almanın Yolları

KOSGEB tarafından verilen devlet destekli krediler, geri ödemeli veya geri ödemesiz seçeneklerle sunuluyor. İş geliştirme veya iş kurma opsiyonlarında sunulan Kosgeb kredileri, esnaflar ve genç girişimciler için 50 bin TL hibe olarak sunuluyor. Ancak devlet destekli kredilerden yararlanmak için belirli opsiyonlar gerekiyor.

KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır?

Ticari amaç ile kurulan ve özellikle ülke ekonomisine katkı sağlayacak işler için farklı kredi türleri veriliyor. Hibe ve kredi seçeneklerinde sunulan Kosgeb kredileri, canlı hayvan üreticiliği, kırsal alanda tarımsal faaliyetleri geliştirme etkinlikleri gibi işlerde veriliyor.

Genç çiftçiler için verilen krediler, tarım ve hayvancılıkla ilgili iş geliştirme veya iş kurma için başvuru yapanlara, Kosgeb kredileri veriliyor. 50 bin TL’ye kadar alınabilen hibe krediler, faizsiz geri ödeme seçeneklerine veya tamamen hibe paketlerinde sunuluyor.

Kosgeb Hibe Kredisi İçin Başvuru Şartları

Devlet destekli Kosgeb kredileri, başvuru şartlarına uygunluk dahilinde veriliyor. Öncelikle Kosgeb bünyesinde düzenlenen girişimcilik kurslarına katılmak gereklidir. Kurslara katılan ve girişimcilik sertifikası alan kişiler, hibe desteğinden faydalanabilirler.

Ancak hibe desteklerinden ve faizsiz kredi desteklerinden yararlanmak için başvuru şartlarına uygun şekilde tüm belgelerin sunulması gereklidir. İnternet sistemi üzerinden yapılan başvurular için Kosgeb veri tabanına kayıt oluşturmak gereklidir.

Kurs başvuruları sonrasında Kosgeb tarafından değerlendirme yapılması ve eğitime kabul edilen adayların sertifikalarını almaları halinde, hibe ve kredilerden yararlanabilirler.

Kosgeb Girişimcilik Kredisi Nasıl Alınır?

Kadın girişimciler için %90 oranında ve erkek adaylar için %70 oranında verilen girişimcilik kredisi, hibe olarak veriliyor. 2019 yılında 50 bin TL olarak verilen Kosgeb kredileri, daha çok üretimcilere verilmektedir. İş geliştirme ve iş kurma fonksiyonlarında verilen Kosgeb girişimcilik kredileri, eksiksiz proje sunumu ve tüm faturaların, belgelerin eksiksiz ve doğru şekilde sunumuyla alınabilir.

Kosgeb 50 Bin TL Kredisi Nasıl Alınır?

Herhangi bir işletmeye ortak olan kişilere Kosgeb hibe destekleri verilmemektedir. İş alanlarına ve faaliyetlere göre yapılan kredi başvurularında, doğru iş seçimi yapmak ve projelerin nitelikli şekilde hazırlanması gereklidir. Tarım ve hayvancılık ile ilgili yapılan işler, Kosgeb tarafından desteklenir. Kadın girişimcilerin iş kurmaları için kolaylıkla verilen Kosgeb kredileri, bilimsel çalışmalar ve teknolojik buluşlar alanında da destekleniyor.

Kosgeb 50 bin TL hibe desteğinden yararlanmak için bilgisayar programcılığı ve yazılım programcılığı desteklenen faaliyetler arasındadır. Genç girişimciler ve genç çiftçiler, kosgeb tarafından desteklenen iş alanlarıdır.

50 bin TL hibe desteğinin yanı sıra 100 bin TL’ye kadar faizsiz kredi desteği sunuluyor. 48 ay vadeli veya 120 ay vade seçeneklerinde sunulan hibe krediler, faizsiz ve ilk bir yıl geri ödemesiz olarak sunulan kredi destekleri arasındadır.

Maliyetlerin faturalandırılması, tüm giderlerin belgelendirilmesi ve dekontlar ve faturaların eksiksiz olarak sunulması halinde, Kosgeb kredilerinden yararlanım sağlanabilir. İşletme ve firmaların, kurulum- açılış aşamasındaki tüm işlemlerin remi belgeleri, proje dosyası ile sunulmalıdır.

Alınan Kosgeb kredileri tek seferde verilmeyen ve farklı opsiyonlar dahilinde verilen kredi türleridir.

Kosgeb Kredisi Nasıl Alınır?

Projesi kabul edilen girişimcilerin hibe destekleri ve kredileri, Ziraat Bankası aracılığı ile verilir. Girişimcilik sertifikasını alan ve proje onayı verilen kişiler, T.C kimlik belgeleri ile hibe desteklerini, belirtilen ödeme planına göre alabilirler. Faizsiz kredi seçeneklerinden yararlanmak içinse, doğrudan Ziraat Bankası’na başvuru yapılması gereklidir.

Vade seçeneği ve kredi kullanım miktarına bağlı olarak esnaf kredilerinden yararlanım sağlanabilir. Kosgeb faizsiz kredi seçenekleri 100 bin TL’ye kadar veriliyor.

Yorum yapın