Kırmızı Kalem Nedir?

Yaşam standartlarının sürekli değişmesi ve gelişmesi ile beraber yeni ihtiyaçlar ortaya çıkmaktadır. Bu ihtiyaçların karşılanabilmesi için de kazanılan gelirin düzenli bir şekilde harcanması gerekmektedir. Ancak böyle bir şekilde ihtiyaçların hepsini karşılayabiliriz. Kısaca ekonomik bir plan yaparak hayatımızı devam ettirmeliyiz. Aksi takdirde sürekli doğan ihtiyaçlar bizleri sıkıntıya sokar ve içinden çıkılamaz bir hal içerisinde kendimizi buluruz. İşte böyle bir durumda nakit darlığı yaşamaya başlarız. Çünkü elimizde bir miktar nakit para olsa kendimizi bir nebze de olsa rahatlatabiliriz. İşte bu durumda karşımıza bankalar çıkmaktadır. Bankalar bu gibi kriz durumlarını fırsata çevirerek kendilerine müşteri çekmektedir. Bu gibi durumlar için krediler vererek kişiyi rahatlatmaktadırlar. Bir ödeme planı ile de vermiş oldukları krediyi düzenli bir şekilde geri alırlar.

Kırmızı Kalem Durumu

Bankalar kredi verecekleri zaman çeşitli kriterlere dikkat ederler. Bunlar tamamen kredi güvenliği içindir. Çünkü banka bu gibi durumlarda risk almaz. Müşteriden istenilen evrakları tamamlar ve banka kredi başvurusunu onaylar ise bir ödeme planı hazırlanır kredi müşterinin hesabına geçirilir. Müşteri bu ödeme planına uygun olarak ödemesini yapmak zorundadır. Eğer 3 ay ödeme yapılmaz ise banka müşteriye bir ihtar çeker ve ödenmeyen kısmın ödenmesi için 1 hafta süre verir. Bu süre içerisinde de ödenmeyen borç ödenmez ise artık banka hukuk yoluna başvurur. İşte bu süreçten itibaren yasal sürece girildiğinde müşteriye kırmızı kalem çekilmiş olur. Yani artık o müşteri güvenilmez müşteri konumundadır ve bu bütün bankaların sisteminde yer almaktadır.

Kırmızı Kalem Nasıl Kalkar?

Kırmızı kalem çekilmiş olan kişi aslında kara listeye girmiş olur. Bu listeden ise 5 yıl boyunca ne yaparsa yapsın kurtulamaz. Bu 5 yıl içerisinde bankalara karşı ne kadar borcu varsa ister kredi ister kredi kartı olsun tüm borçlarını ödemesi gerekmektedir. Kara listeden 5 yıl dışında tek bir şekilde çıkabilir. O da bir sicil affı çıkması durumudur. Kırmızı kalem ile üstünüzün çizilmemesi için yapmanız gereken düzenli bir plan şeklinde bankaya olan tüm ödemelerinizi yapınız. Çünkü kırmızı kalem ağır yaptırımlar içermektedir.

Yorum yapın