fbpx
SGK

Doğum Parası (Nasıl Alınır, Nereden Alınır, Başvuru, Hesaplama ve Sorgulama)

Çocuk parası olarak nitelendirilen doğum parası nedir? Nasıl ve nereden alınır? Doğum parası hakkından kimler yararlanabilir? 2019 yılı doğum parası ve emzirme parası ödemeleri ne kadardır?

Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca uygulanan doğum parası desteği, sigortalı çalışan tüm annelere sunulan bir avantajdır. Türk vatandaşı olan tüm kadınlar, doğum parası desteğinden faydalanabilirler. Üstelik sadece SGK’lı ya da BAĞKUR’lu çalışanlar için değil, çalışmayan ve yeni doğum yapan anneler de bu fırsattan yararlanabilmektedir.

Doğum yardımı desteği, SGK doğum parasından farklı sunulan bir uygulamadır. SSK çocuk parası sadece sigortalı çalışanlara verilirken, doğum yardımı tüm kadınlara sunulan bir destektir. Peki bu destekten nasıl yararlanım sağlanabilir?

Doğum Yardımı Destekleri Nelerdir?

SSK’lı çalışanlara yapılan doğum parası ödemesi ile süt parası ödemesi bulunmaktadır. Sigortalı çalışan kadınlara, yapılan doğumlar ile verilen doğum parası, iş göremezlik ödeneği olarak sunulmaktadır.

İLGİLİ  3600 Günden Emeklilik Şartları

Süt parası olarak bilinen emzirme ödeneği ise yeni doğan çocuklar için SGK tarafından verilen destek ödemeleridir. SSK’ya kayıtlı ve primleri yatırılan anne veya baba bu ödenekten yararlanabilmektedir.

Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından ödenen doğum ve emzirme paraları, yapılan başvurular ile sigortalı çalışanlara verilmektedir.

Doğum Parası Ödeneğinden Kimler Yararlanabilir?

Tüm Türk vatandaşı olan yeni anneler, doğum parası desteğinden yararlanabilirler. Çalışan, çalışmayan gibi herhangi bir kısıtlama olmaksızın yeni doğum yapan tüm anneler, doğum parası desteği alabilirler. Doğum parası alabilmek içinse;

  • Destek başvurusu bizzat yapılmalıdır
  • Doğum yapan anne ve bebeğin hayatta olmaları gereklidir.
  • Türk vatandaşı olan anneler bu destekten yararlanabilirler
  • SGK’lı çalışanlar veya kamu personel, olan anneler doğum parasından yararlanabilirler.

Çalışılan kuruma göre; Maaş Tahakkuk Birimi veya personel birimlerine bildirim yapılarak, doğum parası başvurusu yapılabilir.

İLGİLİ  İşten Ayrıldıktan Sonra SGK Ne Kadar Geçerli?

Çocuk Parası Yardımı İçin Bilgi Sistemi

Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yürütülen uygulama dahilinde, tüm konular ve detayları için Alo 144 numaralı servisten bilgi alınabilir. Yine aynı konularda bilgi sağlamak üzere 183 numaralı telefon hattından sağlanmaktadır. Tüm GSM operatörlerinden ve sabit hatlardan bu numaralar aranarak doğum parası hakkında detaylı bilgi alınabilir.

Doğum (Çocuk) Parası Başvurusu

Doğum parası desteği almak için dilekçe doldurulması gereklidir. Form dilekçe şeklinde sunulan belgeler doldurularak, doğrudan başvuru yapılabilir. Ancak yeni doğum yapan annelerin yararlanabileceği doğum parası hakkı, T.C kimlik numarası ve anne adı- soyadı ile dilekçe form doldurulabilir.

Doğum parasından yararlanmak için yeni dünyaya gelen bebek için kimlik çıkarılmış olması gereklidir. Doğan bebeğin T.C kimlik bilgileri ile dilekçe doldurulur. Tüm bilgilerin eksiksiz ve tam olarak doldurulması gereklidir. Şayet doğum esnasında birden fazla bebek dünyaya gelmişse, formda belirtilmesi gereklidir. Her bebek için doğum parası desteği ve emzirme hakkı sunulmaktadır.

İLGİLİ  Sosyal Güvenli Kurumu (SGK) SMS Bilgilendirme Kayıt Sistemi

Form dilekçede yer alan çocuk bilgilerinin tamamen doldurulması halinde tüm çocuklar için doğum parası desteği alınabilir. Form dilekçe, anne ya da baba tarafından doldurulabilir. Dilekçenin alt kısmında yer alan başvuru sahibi bilgilerinin, başvuruyu yapan kişi tarafından doldurulmuş olması gereklidir.

Doğum (Çocuk) Parası Nasıl Alınır?

Başvuru yapan ve başvurusu onaylanan anneler, doğum parasını PTT şubelerinden alabilirler. Başvuruyu yapan anne ya da babanın T.C kimlik numarası ve adı- soyadı bilgilerine göre yatırılan doğum parası, başvuru onayından kısa bir süre sonra yatırılmaktadır.

Doğum parası, doğumu yapan anne tarafından kimlik belgesi ile alınabilir. PTT şubelerinden sadece kimlik belgesi ile doğum parası alınabilir.

Etiket
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars 1 Kişi oy verdi Ortalama puan: 5,00.

Loading...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close