Burgan Bank Kimin, Hangi Ülkenin?

Burgan Bank, 1989 senesinde faaliyete başlayan Tekfen Yatırım Finansman Bankası A.Ş.’nin günümüzdeki adıdır. Özellikle yatırım bankacılığı alanında hizmet veren Tekfen Yatırım Bankası, 2001 yılında büyüme sağlayarak ticari alanda da faaliyet sunmaya başlamıştır.

Ticari bankacılık alanında Bank Ekspres ile çalışma sağlayan Tekfen Yatırım Finansman Bankası, 2007 yılında Eurobank EFG şirketi ile ortaklık faaliyetine başlamıştır.

Burgan Bank Kimin ve Ortaklık Yapısı

2007 senesinden itibaren Eurobank Tekfen A.Ş olarak hizmet veren kuruluş, 2012 tarihinde Burgan Bank olarak faaliyete başlamıştır. Aralık 2012’de satın alınan Tekfen ve Eurobank hisseleri, yüzde 99,26 oranında Burgan Bank’a geçmiştir. Sonrasında ise Burgan Bank A.Ş adıyla bankacılık hizmetleri sunulmaya başlanmıştır.

Kuveyt bankası olarak bilinen Burgan Bank, kurumsal bankacılık, ticari bankacılık ve perakende bankacılık sistemlerinde faaliyet gösteriyor. Türkiye’nin 16 farklı şehrindeki 41 şubesiyle faaliyet gösteren Burgan Bank, Burgan Leasing ve Burgan Yatırım finans kuruluşlarıyla faaliyet sunuyor.

Burgan Bank, KIPCO Grubu bünyesinde Kuwait Projects Company adıyla faaliyet gösteriyor. 77 senesinde kurulan Burgan Bank, Kuveyt merkezlidir. Hissenin büyük kısmı KIPCO Grubuna aittir. Bankanın ortaklık yapısı ve diğer finans kuruluşları ile %100 Kuveyt sermayeli olarak hizmet sunuluyor.

Burgan Bank Hangi Ülkenin

Bankacılık sektörünün tüm alanlarında ve finans kuruluşu olarak hizmet veren Burgan Bank,

  • Gulf Bank Algeria (Cezayir),
  • Bank of Baghdad (Irak ve Lübnan),
  • Tunis International Bank (Tunus)

Kuruluşlarının büyük kısmında sahiptir. Burgan Bank Türkiye’nin ise tüm hisselerine sahip olan kuruluş, Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgelerinde çok sayıda şube sayısına sahiptir. Banka, Burgan Financial Services Limited şirketi ile Birleşik Arap Emirliklerinde de bankacılık faaliyetleri sunuyor.

Burgan Bank Güvenilir mi?

ISO 9001 belgesine sahip olan Burgan Bank, Körfez İş birliği Bölgesi kapsamında ödülleri bulunan bankacılık sistemlerinden biridir. Uluslararası bankacılık alanında faaliyet eden Burgan Bank’ın şirket yapısı şu şekildedir;

  • Burgan Bank K.P.S.C. pay oranı %99,41 ve sermaye; 525.971.911,08 TL
  • Diğer hisseler %0,50 oranı ile sermaye; 9.028.088,92 TL

Burgan Bank Türkiye 1.535.000.000,00 TL toplam pay tutarı ile hizmet veren ve güvenilir bankalar arasında değerlendirilen kuruluşlardan biridir. Burgan Bank’ın bağlı ortaklıkları ise; Burgan Yatırım Menkul Değerler A.Ş. ve Burgan Finansal Kiralama A.Ş. ile %100 oranında, Burgan Wealth Limited Dubai ile %99 oranında faaliyet sunuluyor.

Kurumsal, bireysel ve ticari alanlarda bankacılık sistemleri sunan Burgan Bank, Türkiye’de yabancı sermayeli bankalar arasında aktif ve etkin hizmet veren kuruluşlardan biridir. Banka şubeleri ile istihdam sağlarken, kredi olanakları ve ticari alanda sunduğu bankacılık ürünleri ile tercih edilen bankalar arasında yer alıyor.

Kuveyt köklü banka kuruluşu olan Burgan Bank, www.burganbank.com.tr web adresi üzerinden dijital bankacılık hizmetleri sunuyor. Şirket yapısı ve kurumsal bilgilerin tamamını web sitesinden inceleyebilirsiniz.

Yorum yapın