BAĞ-KUR Borcu İçin Kredi Veren Bankalar

Bağkur borcu için kredi veren bankalar şöyle anlatalım. Emeklilik hayali ile borçlarını ödemek isteyen Bağkur’lu olanlara Ziraat Bankası‘ dan kredi avantajı sunmaktadır. Emekli olmak için yıllar boyunca prim ödediniz ve son zamanlarda da çalışmadığınız için primlerinizi tamamlayamadı iseniz, Ziraat Bankası Bağkur kredisi ile bu borçlarınızı ödeyebilirsiniz, emeklilik yaşamış olursunuz. SGK prim borçlarınız bulunuyor ise sizler de Ziraat Bankası’nın bu kredi fırsatlarını kullanıp emekli olmalısınız. Peki Ziraat Bankası Bağkur borç durumlarına kredi nasıl çekiliyor, işleyiş süreci nasıl oluyor, nasıl başvuru yapmanız gerekiyor?

Ziraat Bankası Bağkur Borcuna Kredi Başvuru ve Şartları Neler?

Ziraat Banka’ nın sunmuş olunan bu SGK borçları ile için kredi imkanlarından, 5510 sayılı kanun ile yer alan 4.madde kanunun da 4 (a), 4(b) kapsamın alanına giren prim borçları ile dolaylı emekli olmamış tasfiye ile emekli olabilecek olan kişiler bu kampanyadan yararlanır. SGK’ya olan biriken borçlar ile ne kadar olduğunu ve de yaşlılık aylık hak edip etmediğiniz gibi durumlar ile SGK müdürlüklerini arayıp öğrenmeniz mümkün olacaktır. Bağkur borçları için kredi veren bankalar arasında olan Ziraat Bankası’nın bu kampanyalarından yararlanılması için en yakın banka şubesine gidip başvuru yapılabilir. Kredi başvuruları ile banka özgür olarak değerlendirme durumuna almaktadır ve kendi durumları çerçevesi içinde değerlendirme yapılmaktadır.

Bağ-kur emeklilik borçlanma kredi durumu Sosyal Sigortalar Kurumu hizmetleri içerisinde 4B’li olup emeklilik yaş ve prim gün sayısı bakımı olarak hak edilen kimselere verilen kredi tür arasında olacaktır. Bağ- kur’lu vatandaşlar esnaf veya çiftçi olarak geçimlerini sağlayan ve kendileri tarafından prim ödemelerinin yapıldığı sigortalılık koludur. Ayrıca kendi namına çalışan ev kadınları ve isteğe bağlı sigortalılık primlerini ödeyenlerde Sosyal Sigortalar Kurumu tarafından Bağ-kur’lu sigorta kolunda değerlendirilmektedir. Bu kişiler de ödenmemiş prim borçlarının bulunması durumunda emekliliği hak etmiş kişiler bankalardan kredi çekip bu primlerini ödeyebilir ve emekli oldukdan sonra ise emekli maaşı kesintisi ile çekmiş oldukları kredileri kapatırlar.

Bağ-kur emeklilik borçlanması kredi geçmiş dönemlere ait sigortalı olanların borçlarının kapatılmasına yönelik verilen kredi vardır. Bağ-Kur kapsamı içerisinde değerlendirilme durumu dahi isteğe bağlı sigorta primlerini ödemeyenler de ise bu hizmetlerden yararlanamazlar. Emeklilik kredisinden yararlanabilecek olan Bağ-kurlular;

  • 4B sigortalılık durumun da kayıtlı olan tarım çiftçi Bağ-kuru sigortalıları,
  • 4B sigortalılık kolunda kayıtlı bulunan esnaf Bağ-kuru sigortalıları

Bankalar ve Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından imzalanan protokol kapsamından yararlanma hakkına sahiptir.

Hangi Borçlar İçin BAĞ- KUR Emeklilik Kredisi Kullanılabilir?

Bağ-kur sigortanın bölümüne dahil olan esnaf ve çiftçiler ile gerekli yaş şartlarını sağlaması ve de prim günü bakımından prim gün sayıları ile doldurmaları durumun da ödenmeyen prim borçlarını ödemeyenler ile emeklilik borçlanma kredisi bu yıl ile bu borçlarını ödeme durumları ile emekli olma hakkına sahip oluyorlar. Örneğin 8 Eylül 1999’dan önce işe giren Bağ-kurlu bir kişi 3600 gün prim ödemesi yapması ve 15yıllık sigortalılık geçmişine sahip olması halinde kadınlarda 38 erkeklerde ise 40 yaşında emekli olma hakkına sahiptir. Bunun için prim ödeme gün sayısının tamamlanması amacıyla kredi kullanma imkanı getirilmiştir. Emeklilik kredisi;

  • Geçmiş dönemlere ait ödenmemiş Bağ-kur prim borçları,
  • Erkekler için askerlik borçlanması için ödenmesi gereken prim tutarları,
  • Kadınlar için doğum borçlanması nedeniyle ödenmesi gereken tutarlar,
  • Genel sağlık sigortası kapsamında yükümlü tarafından ödenmemiş borçlar
Yorum yapın