Asgari Ücretli Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Asgari Ücretli Ne Kadar Kredi Çekebilir?
Asgari Ücretli Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Asgari ücret diğer söyleyiş ile minimum ücret olarak ifade edilmektedir. Çalışanlara çalışma zamanları karşılığında yeme, içme, barınma, eğitim, sağlık, ulaşım gibi esas ihtiyaçlarını en alt limitte karşılamaya yetecek kadar olan asgari ücret yıldan yıla değişmektedir. Enflasyona verileri dikkate alınarak asgari ücrette de değişiklikler yapılmaktadır. Asgari ücret zaten çalışanın ihtiyaçlarını en alt limitten sağlamasına yetecek kadar bir miktar olduğundan ekstra harcamalar kişileri zora sokmaktadır.

Bazı dönemlerde aylık standart harcamalara bile maaşını yetiremeyen kişiler nakit para ihtiyaçlarını karşılamak zorunda kalmaktadır. Bunun en hızlı yolu ise bankalardan kredi çekmektir ki bu durumda asgari ücretli ne kadar kredi çekebilir sorusu hemen karşımıza çıkmaktadır. Yakın eş, dost akrabadan borç alma da bir yöntem olsa da bankalar çoğunluğun tercihi olmaktadır.

Kredi Verirken Bankalar Neye Dikkat Etmektedir?

Bankalar her büyük küçük her miktarda kredi verebilecek durumdadır. Bankaların verecekleri kredi kişilerin gelir miktarına göre değişmektedir. Asgari ücretli ne kadar kredi çekebilir konusunun asıl kaynağı da budur. İnsanların bazen çok az miktarda bir nakde ihtiyaçları olurken bazen bu rakamlar yükselebilmektedir.

Burada ne kadar ihtiyaç olduğu önemlidir fakat en önemlisi kişinin aldığı miktarı ödeyebilecek durumda olmasıdır. Şayet müşterinin geliri buna müsait değilse kendi ödemelerde zorlanacak banka ise tedarikte zorlanacağından bunu istememektedir. Bankalar belgeler ile ispatlanmış gelir ve maaş oranında kredi çıkarmaktadır. Yani asgari ücret alan bir kişi ancak ödeyebileceği kadar bir krediyi çekebilmektedir. Diğer türlüsü her iki tarafı da zor durumda bırakacağından onay verilmemektedir.

2020 Yılının Asgari Ücretine Verilebilecek Kredi Miktarı

2020 yılının Ocak ayından itibaren asgari ücretli ne kadar kredi çekebilir sorusuna cevap bulabilmek için küçük bir hesap yapmak gerekecektir. 2020 yılının ilk ayı olan Ocak ayında asgari ücretlinin net maaşı 1650 TL oldu. Bankalar kredi verirlerken müşterinin aylık ödeyecekleri taksitin aylık gelirinin yüzde 80’nini geçmeyecek şekilde olmasına dikkat etmektedir. Şayet kişinin istediği miktarın aylık ödemesi bu sınırı geçecek ise onay verilmemektedir. Yapılacak hesaba göre net 1650 TL’nin yüzde 80’ni 1280 TL’ye denk gelmektedir. Yani asgari ücretle çalışan bir kişi ancak aylık ödemesi en fazla 1280 TL olacak krediyi alabilir.

Asgari ücretli ne kadar kredi çekebilir sorusunun cevabı aylık en fazla 1280 TL olan bu miktar konut kredisi için 120 ile ihtiyaç kredisi için 48 ile çarpılarak bulunabilmektedir. 2020 Ocak ayı asgari ücretine göre kişiler 158 bin 400 TL’lik konut kredisi, 63 bin 360 TL’lik ihtiyaç kredisi alabilmektedir. Tabi bu belirtilen rakamlar Ocak ayı için belirlenen maaş için verilebilecek en üst sınır kredidir. Buradan da anlaşılacağı üzere asgari ücretlinin kredi alamaması gibi bir durum söz konusu olmayıp daha çok kişinin mağduriyet yaşamaması için alınmış olan bir kısım tedbirler vardır. Buna dikkat edildiği müddetçe sıkıntı yaşanmayacaktır

Yorum yapın