Aktif Bank N Kolay Bono Nedir?

Aktif Bank N Kolay Bono sistemiyle son zamanlarda oldukça fazla araştırılmaya başlanmıştır durumda. Aktif Bank, bono karşılığında müşterilerine borçlanarak aldığı borç üzerinden müşterilerine oldukça yüksek faiz gelirleri sunuyor. Yatırım araçları içerisinde oldukça mantıklı bir hamle olan bono, Aktif Bank içerisinde oldukça farklılaştırılmış durumda. Bu bankada müşterileri vade suresi gelmeden de bonolarını satabilir, vade günü kadar faiz geliri elde edebilir.

Başta kamu kurumları olmak üzere bankalar ve özel şirketler yatırımcılardan aldıkları borcu bono senedi olarak adlandırılırlar. Bu konuya bankalar üzerinden örnek verecek olursak; bankalar, belirli aralıklarla müşterilerine bono satarak nakit para akışı elde ederler. Elde edilen nakit para banka içerisinde kredi olarak farklı müşterilere sunulur. Para üzerinde banka elde ettiği kazancın bir kısmını faiz olarak müşterilerine öder.

Aktif Bank’da müşterilerine N Kolay Bono adı altında bir yatırım seçeneği sunar. Faize bağlı bir yatırım seçeneği olan N Kolay Bono ile nakit birikimlerinizi değerlendirebilir, seçtiğiniz vade seçeneği üzerinden yüksek gelirler elde edebilirsiniz. N Kolay Bonu’nun elbette diğer bankalara nazaran bazı avantajları bulunmaktadır. Bu bono sisteminde zorunlu bir yatırım süresi bulunmamaktadır. Örneğin; elinizde bulunan birikimi 1 yıllık bono faizine yatırdığınız. Ancak; planlanmayan bir durumdan ötürü ana paraya gereksinim duyduğunuz. Elinizdeki bonoyu vadesi gelmeden bankaya satmak istediğinizde buna da kaldığı gün süresince faiz alarak ana paranızı geri çekebilirsiniz.

N Kolay Bono Avantajları

Aktif Bank N Kolay Bonu yatırımına girmek isteyen kişilere bu sistemin avantajlarından bahsetmek istiyoruz. Yukarıda da belirttiğimiz üzere Aktif Bank’ın N Kolay Bono sisteminde vade süresi bekleme gibi bir derdiniz bulunmamaktadır. Bununla beraber bono süresince başta Havale ve EFT olmak üzere hesap işletim ücreti gibi masraflar sizden alınmamaktadır. Dijital bankacılık sistemi uygulayan Aktif Bank, diyar bankaların bonolarına nazaran stopaj vergisini müşterilerine daha düşük tutmaktadır. Bulunduğumuz şehirde Aktif Bank şubesi olmayabilir. Ancak; çağrı merkezleri üzerinden resmi tatil ve bayramlar dahil olmak üzere haftanın 7 günü 24 saat destek alabilirsiniz.

N Kolay Bononun Diğer Bonolardan Farkı

Ülkemizde faaliyet gösteren birçok banka müşterilerine yatırım seçeneği olarak bono hizmeti veriyor. Ancak; bono yatırımlarında kazanç vade sonlarında hesaplar aktarılmaktadır. Belirlenen vade suresi sona ermeden bono bozulmak istenirse anapara ya da faiz de büyük düşüşler yaşanmaktadır. Bu durum N Kolay Bono için geçerli değildir. Bono birikimlerinizi istediğiniz zaman satabilir, anapara ve faiz gelirinizi çekebilirsiniz. Aktif Bank, bono hizmetini tamamen müşteri odaklı geliştirmiştir.

Bir diğer fark ise diğer bankalarda 6 aya kadar vadeli bono yatırım işlemlerinde %15 stopaj oranı uygulanırken Aktif Bank’da tüm vade seçeneklerinde standart olarak %10 stopaj oranı uygulanmaktadır. Aradaki %5’lik fark Aktif Bank tarafından karşılanmaktadır.

Aktif Bank, bankacılık sektörü içerisinde bazı kuralları değiştirmek istemekte. Sadece belirli yola şehirlerde şubesi bulunan Aktif Bank, faaliyetlerinin  neredeyse tamamını yeni nesil dijital bankacılık hizmetleri üzerinden vermektedir. Şubesiz bankacılık sistemi benimsemesininden dolayı giderlerine minimuma indiren Aktif Bank, bu nedenle müşterilerine masrafsız hizmetler sunmanın arayışlarına girmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular?

Aktif Bank’ın Bono sistemi ile ilgili sıkça sorulan soruların yanıtını aşağıda cevaplamaya çalıştık.

Kimler Bono Satın Alabilir?

N Kolay Bono sistemi sadece 18 yaşını doldurmuş kişilerce satın alınabilir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma zorunluluğu yoktur. Yabancı uyruklu vatandaşlar da Aktif Bank müşterisi olmaları durumunda bono satın alma işlemi yapabilirler.

Sözleşme Hazırlanıyor Mu?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme kurulu tarafından oluşturulmuş tüm kurallar N Kolay Bono içinde geçerlidir. Bu nedenle banka tarafından hazırlanan bilgilendirici form ve sözleşmelerin imzalanması kesinlikle zorunludur. Bulunduğunuz şehirde Aktif Bank şubesi olmaması durumunda elektronik imza ile sözleşmeleri imzalayabilirsiniz.

Gelir Hesaplaması Nasıl Yapılıyor?

Aktif Bank’ın internet sitesi üzerinden oldukça kolay bir şekilde bono kazançlarınızı hesaplayabilirsiniz. Yatırım işlemleri kısmına girdiğinizde N Kolay Bono Hesap Makinesi bölümünden birikim tutarını ve vade suresini girdiğinizde ortalama kazancını sizlere gösterilecektir.

Bono Alımındaki Alt ve Üst Limit Nedir?

N Kolay Bono hesap açımı için belirlenmiş alt limit 200 TL’dir. Üst limitin ise 500 bin TL olduğunu görmekteyiz.

Bono Nasıl ve Nereden Alınır?

N Kolay Bono alım yapmak için öncelikle Aktif Bank müşterisi olmanız gerektiğini hatırlatmak isteriz. Banka müşterileri bono alımı için başta banka şubeleri olmak üzere internet ve mobil bankacılık ve çağrı merkezlerini kullanabilirler. Bono alımı sadece 09:30 – 16:30 arasında yapılabiliyor. Mesai saatleri dışında talimat vererek bono alımı gerçekleştirebilirsiniz.

Devlet Garantisi Var Mı?

Bono alımı yapmak isteyen kişilerin en çok sorduğu sorulardan birisi de bu yatırımın devlet garantisine girip girmediğidir. Günümüzde hangi bankaya giderseniz gidin bono alımlarının devlet garanti kapsamına girmediğini görebilirsiniz. Bu durumun nedeni bankaların devlet ile sürekli alacak, verecek durumuna girmesidir.

Yorum yapın