fbpx
Finans

E-Haciz Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Haciz, diğer bir deyişle Elektronik Haciz, devlete olan borçların yanı sıra vergi borçlarından kaynaklı maaşa yahut banka hesaplarına uygulanan haciz sorgulama sistemidir. Altın, hisse senedi, para, fon benzeri banka ortamlarında bulundurulmakta olan yatırımların elektronik – sanal ortamlarda el konulması manasına gelen yapıdır. Ayrıca maaşa gelebilmesi muhtemel haciz konusunda da bilgi edinilebilecek E-devlet platform uygulamasıdır.

Sorgulaması yapılabilecek borçlar;

  • Trafik cezası borçları,
  • Motorlu taşıt vergisi borçları,
  • Kira geliri vergisine tabi borçlar,
  • Maliye bakanlığına bağlı mali borçlar,

2 Farklı süre üzerinden sorgulama yapılabilmektedir. Bunlar; E-devlet ve GİB İnternet Bilgi Ağıdır. E-Devlet üzerindeki sorgulamalar kişisel veri deposu tutularak GİB üzerine yönlendirilerek sağlanmaktadır. Bu sistemler haricindeki hiçbir sistem ve bilgisunar tavsiye edilmemektedir. Aksi durumda güvenlik sorunları baş gösterebilir.

İLGİLİ  E-Haciz Nasıl Kaldırılır?

E-Devlet Üzeri E-Haciz İşlemleri

Yeni hizmetlerden sayılabilecek E-Haciz sistemi, E-devlet üzerinden her bireyin ücretsiz yapabileceği uygulamadır. TC. Kimlik Numarası ve E-Devlet Şifresiyle E-Devlet sistemine giriş yapıldıktan (https://www.turkiye.gov.tr/gib-intvrg-banka-hesaplarina-uygulanan-elektronik-haciz-sorgulama bağlantısıyla işlemler başlatılabilmektedir.) ilgili birim üzerinde veya “E-Haciz” kelimesi arama sorgusunda aratılarak hizmet birimine ulaşılır. “Uygulamaya Git” düğmesine tıklandığında sistem Gelir İdaresi Başkanlığının yetkili sayfasına yönlendirme yapmaktadır. Bu bölümde Araçlara ait elektronik hacizler, banka hesaplarına uygulanmış elektronik hacizler görülebilmektedir.

NOT: Bütün borçlara ilişkin hacizler görülemeyebilmektedir.

Etiket
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close