Banka Kredileri

Yurtdışı Bankalardan Kredi Çekmek

Kredi almak hem yurt içinde hem de yurt dışında belli kurallara bağlanmış bir işlemdir. Hazırlanan evraklar, ödeme şekilleri, taksitlendirme şekilleri yine bankadan bankaya değişiyor. Ancak yine kendi ülkenizde olduğundan çokta farklı işlemler değil. Yurt dışındaki bir bankadan kredi almayı planlıyorsanız öncelikle bankaların yönetmelikleri ve prosedürleri hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor.

Faiz oranları, kredi verdiği müşterilerde aradığı özellikleri, en düşük ve en yüksek kredi oranları gibi konular çekmek istediğiniz kredi açısından önem taşıyor. Aynı zamanda bankanın sizlere sunduğu şartları yerine getirip getiremeyeceğinizi de iyi tespit etmeniz gerekiyor. Yurt dışı bankaları kredi vermeden önce tıpkı Türkiye’de ki bankalar gibi sizi çok iyi bir şekilde inceleyecek ve uygun bulunduğunuz taktirde kredi verecektir.

Yurt Dışındaki Bankalar Bize Kredi Verir mi?

Değişen ve gelişen finans piyasasında kişilere yönelik geniş kredi imkanları sunuluyor. Bankacılık sektöründeki rekabet artık ülke sınırlarının dışına taşmıştır. Artık bankalar yalnızca kendi ülkesinde değil, farklı ülkelerde de rekabet etmek zorundadır. Kredi kullandırma konusunda kendi ülkemizde hizmet veren bankaların dışında, yurt dışındaki bankalara da başvurabilirsiniz. Yurt dışı bankalarının bazıları Türk vatandaşlarına yönelik kredi imkanları sunuyor. Bu bankaların hangileri olduğuna kısa bir internet araştırması ile ulaşabilirsiniz.

Yurt Dışı Kredi Nasıl Alınır?

Kredi almak için öncelikle bankaya başvurunuzu yapmanız gerekiyor. Banka başvurusunu yaparken de mümkün olduğunca eksiksiz ve düzenli bir şekilde evrakları tamamlamalı ve başvurunuzu o şekilde yapmalısınız. Evraklarınız eksik olduğunda ya da gerçek dışı beyanlarda bulunduğunuzda bankalar kredi talebinizi reddediyor ve bir daha o bankadan kredi alma şansınızda bulunmuyor. Yurt dışı kredilerinde de bankalar müşterilerinin bilgilerinin doğruluğuna çok daha fazla dikkat ediyor.

Yurt Dışındaki Bankalara Nasıl Kredi Başvurusu Yapılır?

Türk vatandaşlarına kredi kullandıran yurt dışı bankaları, öncelikle internet üzerinden bir ön başvuru alırlar. Bankanın resmi web sitesine girdiğiniz zaman ön başvuru yapabilirsiniz. Ancak sitenin dili yabancı olacağı için, öncelikle Türkçeye çevrim yapmayı unutmayın. İnternet üzerinden ön başvuru yaptıktan sonra esas kâğıt işlemleri için ıslak imza vermeniz istenir. Islak imza için en doğru yol da kargoları kullanmak olacaktır. Kargo ile ıslak imza konusunu hallettiğiniz zaman başvuru aşamasının büyük kısmı geride kalmış olacaktır. Son aşamada ise bankanın Türkiye’de yer alan ortaklarına gidip belgeleri teslim etmeniz gerekiyor. Burada son işlemleri yaptıktan sonra paranız ya internet üzerinden ya da ortak kurumlar üzerinden sizlere verilir.

Kredi Alma Aşamaları

Yurt dışındaki bir bankadan kredi alırken önce o bankada 200 Euro’ya kadar hesap açmanız isteniyor. Bu hesap açma işlemini açtıktan sonra bankanın talep ettiği belgeleri bankaya ulaştırıyorsunuz. Banka bu evrakları inceleyerek sizlere kredi verip vermeyeceğine karar veriyor. Dilerseniz kredi alma işlemini başka aracı kurumlar üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bankalar her zaman en garantili hizmeti sunar. Banka size kredi vermeyi kabul ettiğinde talep ettiğiniz tutar açılan hesaba yatırılır. Bankalar kredi talebi esnasında sizi en az 15 gün kadar bekletebilir. Bankadaki yoğunluk derecesine göre de değişen bir süredir.

Kredi Nasıl Hesaba Geçer?

Kredinizi kabul edildiğinde önce bankadan sizlere bir mail gönderilecek. Kredi taksitlendirmeleri ve ödeme tarihlerini bu mail üzerinde görebileceksiniz. Sonrasında onaylanan tutar orada açtığınız hesaba yatırılır. Bu para yatırılan hesaptan Türkiye’de ki hesabınıza aktarma yapılır. Ancak bu işlem yapılırken aktarılan para üzerinden komisyon uygulanır.

Yurt Dışındaki Bankaların Faiz Oranları Nasıl?

Bankaların uyguladıkları faiz oranları, ülkelerin ekonomik durumlarına ve refah düzeylerine göre değişir. Avrupa ülkelerindeki refah düzeyi, ülkemize göre daha üst seviyede olduğu için, faiz oranlarının da daha düşük olduğu görüyoruz. Türk vatandaşlarına kredi veren yurt dışı bankaları genel olarak Avrupa’da yer alan bankalardır. Bu bankalardan kredi aldığınız zaman çok düşük faiz uygulanacaktır. Bunun yanı sıra kredilerin diğer seçeneklerini de daha uygun seviyelerde olduğu dikkat çekiyor.

Yurt Dışı Bankaların Dosya Masrafı Öder miyim?

Yurt dışı bankalarından kredi başvurusu yaparken tüm işlemleri internet üzerinden ve anlaşmalı kurumlardan yapabilirsiniz. Kredinin toplam tutarı tarafınıza ödene kadar bankaya herhangi bir dosya masrafı ödemezsiniz. Burada ödeyeceğiniz tek ücret, ıslak imza kargosundan alınabilir. Bu kargo bedelleri dışında banka sizlerden bir dosya ücreti talep etmez.

Bizi Takip Edin !

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir