Para Kazanma

Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır? 

Youtube, son dönemde adından sıkça söz ettiren, birçok kişinin kazancını buradan sağladığı bir sosyal medya platformudur. Çoğu kişi Youtube’dan nasıl para kazanıldığını ve ne kadar kazanıldığını merak etmektedir. Bu yazıda sizlere Youtube’dan nasıl para kazanıldığını, ne kadar kazanıldığını ve bu paranın nasıl hesaplandığını açıklamaya çalışacağız.

Youtube’dan para kazanmak için öncelikle bir Youtube hesabı açmanız gerekiyor. Bunun için Youtube.com adresine girerek sağ üst köşedeki oturum aç butonuna ardından çıkan sekmelerdeki hesap aç butonuna tıklamanız yeterlidir. Eğer açacağınız hesap bir kişisel hesap ise kendi mail adresinizi kullanabilirsiniz. Ancak açacağınız hesap bir kişisel hesap değilse bu Youtube hesabına ait ayrı bir mail adresi açmanız daha faydalı olacaktır.

Oturum açma işleminizi tamamladıktan sonra kendinize bir profil resmi ve bir kapak resmi ayarlayabilirsiniz. Bu resimlerin dikkat çekici ve özgün olması kanalınızın keşfedilmesine katkı sağlayacaktır.

Youtube’de Videolarım Telif Hakkına Takılır mı?

Tabii ki işler bununla bitmiyor. Asıl zorluk buradan sonra başlıyor diyebiliriz. Hesabınıza kesinlikle ama kesinlikle tamamen özgün, kendi hazırladığınız videoları yüklemeniz gerekiyor. Çünkü Youtube’un çok iyi çalışan bir telif sistemi var ve başkasına ait video yüklediğinizde öncesinde uyarı verme sonrasında ise hesabı kapatmaya kadar gidebilen yaptırımlar uygulayabilir. Özellikle videolarda kullanılan müzikler konusunda Youtube çok hassas davranmaktadır. Bu engeli aşabilmek için müzikleri kullanabilme hakkını satın alabilirsiniz veya telif hakkı olmayan müzikler bulup videonuza bu müzikleri yükleyebilirsiniz.

Youtube’a Nasıl Video Yüklenir?

En zor aşama olan tamamen size ait bir video oluşturduktan sonra bu videoyu yayınlama aşaması belki de en kolay olanıdır. Youtube sayfasının sağ üst köşesinde bulunan video ekle butonuna basarak videonuzu rahatlıkla yükleyebilirsiniz.

Yine burada da dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Videoyu girdikten sonra başlık yüklemeniz ve bu başlıklarınızın hem videonuzu tanımlar nitelikte hem de dikkat çekici olması çok önemlidir. İkinci olarak videonuza etiket eklemeniz gerekmektedir. Burada da videonuzun içeriğine ve konusuna göre etiketler eklemeniz oldukça önemlidir. Örneğin; Youtube’dan para kazanma ile ilgili bir video yüklediğinizde #para #iş #zenginlik gibi etiketler eklemeniz Youtube algoritmasının videonuzu kategorileştirmesini kolaylaştıracaktır. Videonuz dikkat çeken kategorilere ait olduğunda ise önerilen videolarda çıkma ihtimaliniz artacaktır. Bu da haliyle izlenmenizi ve kazandığınız parayı arttırır.

Youtube’de Abone ve Beğeni Sayısını Nasıl Arttırırım?

Bu aşamayı da hallettikten sonra artık düzenli bir şekilde video yüklemeniz ve takipçi sayınızı arttıracak şeyler yapmanız gerekir. Çünkü aşağıda bahsedileceği gibi Youtube izlenme, beğeni ve abone sayısı üzerinden ücret hesaplamaktadır. Youtube hesabınızın abone sayısını ve izlenmesini arttırmak için çeşitli mecralarda reklam verebileceğiniz gibi sosyal medya hesaplarını da kullanabilirsiniz.

Birçok Youtube kullanıcısı sosyal medya kullanımının hesaplarını büyütmeye faydası olmadığını düşünerek hata yapmaktadır. Çok kaliteli içeriklere sahip olsanız bile, sosyal medyadan videolarınızın reklamını yaptığınızda daha organik bir kitle oluşturma imkanına sahip oluyorsunuz.

Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır?

Bu aşamaya kadar her adımı başarılı bir şekilde gerçekleştirdiyseniz ve videolarınız insanlar tarafından beğenildiyse artık para kazanma adımlarına geçebilirsiniz demektir.

Youtube’un yeni koyduğu kurallardan önce Youtube, 100 izlenmeli hatta 10 izlenmeli videolara bile reklam yükleme imkanı sunuyordu. Ancak Youtube reklamlarının spamlanan videolarda veya terör videolarında çıkmasının ardından Youtube kendini korumak için yeni bir kural getirdi. Bu kurala göre, videolarınızda reklam yayınlanabilmesi ve para kazanılabilen bir hesaba geçiş yapabilmek için, son 1 yıl içerisinde en az 4000 saat izlenmeye ve minimum 1000 aboneye sahip olmanız gerekiyor.

Unutulmamalıdır ki Youtube, diğer sosyal medya ve video uygulamalarına göre hukuk sistemi ve algoritması en iyi ve en hızlı işleyen mecradır.

Youtube’dan para kazanabilmek için ilk adım, Adsense sistemidir. Google Adsense reklam veren şirketler ile anlaşır ve videolarınıza bu reklamların yüklenmesini sağlar. Videolarına bu reklamlardan alabilmek biraz karışık gözükse de basittir.

Eğer kanalınız yukarıda belirtilen Youtube’un yeni kuralına uygunsa, yani son bir sene içinde 4000 saat izlenme ve 1000 abone sayısına ulaştıysanız artık reklam alabilirsiniz demektir. Bunun için 1. Adım yönetim paneli kısmından iş ortağım programına katılmanız gerekir. 2. Adım ise Google Adsense üzerinden bir hesap açıp başvuruda bulunmalısınız. 

Youtube Para Kazanma Oranları ve Youtube Üzerinden Para Hesaplama

Peki Youtube neye göre para veriyor? Adsense reklamları para kazanma konusunda Google Adwords ile birlikte çalışır diyebiliriz. Yani, Youtube’a yüklediğiniz videoların konusuna göre adsense videolarınıza reklam yüklemektedir. Yüklenen reklama göre kazanılan para değişiklik gösterir. Genellikle ticaret konulu reklamların izlenme sayısına göre verdiği ücret daha fazladır. En çok reklam geliri sağlayan başlıca kategoriler şu şekildedir:

  • Dekorasyon Videoları
  • Ticaret Videoları
  • Kişisel Bakım Videoları
  • Tatil Videoları
  • Finans, Ekonomi Videoları
  • Yazılım, program Videoları
  • Eğitimsel Videolar

Youtube İzlenmeye Göre Ne Kadar Ücret Vermektedir?

Burada tabii ki en önemli nokta yukarıda belirtilen Google Adsense reklamları ve Google Adwords üzerinden yapılan kelime başına tıklanma ücretleridir. Bunun haricinde izlenme sayılarından alınan ücretler ise çok fazla değişiklik göstermektedir. Bu sebeple net bir rakam söylenmesi çok zordur. Ancak https://socialblade.com/youtube/youtube-money-calculator  Youtube kazanç hesaplama sitesinden tıklanma sayınıza göre kazanacağınız ücreti hesaplayabilirsiniz.

Youtube 1000 İzlenme Ne Kadar?

Aslında Youtube üzerinden 1000 izlenme 4 TL gibi genellemeler olsa da bunlara çok fazla itibar etmemek gerekmektedir. Çünkü bu rakam her kanalda aynı şekilde değildir. Kanalınızda yayınlanan reklamlara göre kazandığınız ücret değişiklik göstermektedir. Eğer Youtube üzerinden fazla rakamlar kazanmak istiyorsanız daha fazla tıklanma alan kelimelerle ilgili videolar çekmelisiniz.

Youtube Kazanç Tablosu

Herkes tarafından bilinen ve izlenme sayıları çok yüksek olan bazı kanallar haliyle daha fazla gelir elde etmektedir. Bunlara birkaç örnek vermek gerekirse;

Ruhi Çenet

İzlenme: 333 Milyon
Kazanç: 478 Bin Türk Lirası

Enes Batur
İzlenme: 2,5 Milyar
Kazanç: 3,7 Milyon Türk Lirası

Oha Diyorum
İzlenme: 2,2 Milyar
Kazanç: 3,3 Milyon Türk Lirası

Orkun Işıtmak
İzlenme: 860 Milyon
Kazanç: 1,3 Milyon Türk Lirası

Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Noktalar

  • Youtube hesabı açtığınızda ilk aşamada ne kadar kazanırım diye düşünmek yerine başarılı olmayı hedefleyin. Çünkü başarılı olduğunuz sürece kazanç sağlamanız mümkün olacaktır.
  • Özgün içerik üretmezseniz uyarıların ardından bir gün mutlaka kanalınız kapatılacaktır ve verdiğiniz bütün emekler boşa gidecektir. Bu sebeple mutlaka ama mutlaka telif hakları konusunda çok iyi bir araştırma yapın ve özgün içerikler üretin.
  • Sosyal medyanın gücünü küçümsemeyin. Facebook, Instagram, Twitter gibi mecraları çok iyi yönetmeniz size sempati duyan bir kitlenizin oluşmanıza çok büyük katkı sağlayacaktır. Bu kitlenin videolarınızı paylaşmasıyla kanalınız kısa zaman içerisinde büyüme imkanı yakalar.

Unutmayın ki Youtube, algoritması en iyi çalışan mecradır ve kurallarının dışına çıkılmasından hoşlanmaz. Bu sebeple yapacağınız her işten önce detaylı araştırma yapmalı ve buna göre davranmalısınız. Youtube kurallara uyan kullanıcıları sever ve yükselmesine yardımcı olur.

Bizi Takip Edin !

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir