Banka KredileriBankalar

Yaşlılar Kredi Çekebilir mi?

Türkiye’de birçok ülkeden çok daha fazla işlev gösteren Bankalar, halkın hayatını her açıdan bankalarla şekillendirmesinden dolayı bankacılık sistemi de büyük ilerleme katetmiştir. Gencinden yaşlısına birçok kesim için oluşturulmuş kampanya ve kredi olanakları sunan birçok banka bulunmaktadır. Avrupa’nın birçok ülkesinde yeme sektöründe ve bazı alanlarda kart veya kredi kartı geçmezken, Türkiye’de adeta berberler, seyyar satıcılar dahi kartlı ödeme sistemine geçmiş durumdadır. Bu denli bankalarla içli dışlı olan toplumumuzda yaşlılara da kredi veren bankalar azımsanmayacak düzeydedir.

Türkiye’nin ortalama yaşam süresi 78 olarak kabul görmektedir. Bankaların yaşlılık payında gördüğü aralık ise 70 ve üzeri yaş grubudur. Kuşkusuz bireyler gibi hiç bir banka da ileri yaşıtlı kişilere borç vermek istemez. Bu nedenle 80 yaş üzeri bireylerin kredi çekme olasılığı çok düşüktür. Adeta 80 yaş, kredi imkanının Türkiye’deki sınırıdır. Üzeri kimseye banka kolay kolay kredi vermez. Ancak “Yaşlılar Kredi Çekebilir mi?” sorusuna yanıt verilecek olursa ve 65 yaş üzeri bireylerin de net biçimde yaşlı olduğu kabul edildiğine göre elbette ki yaşlılar kredi çekebilmektedir. Ancak belirtildiği üzere belli şartlar ve yaş sınırı söz konusudur.

80 Yaş Üzeri Kişilere Kredi Veren Bankalar

80 Yaş üzeri bireylerin kredi alabileceği, böyle bir ihtimal ve olanağın söz konusu olduğu bankalardan ön plana çıkanı Aktifbank’tır. Söz konusu bankanın kredi verme yaş sınırı 83’tür. Denizbank ve Vakıfbank da yaşlıların ve özellikle bu yaş grubunun kredi almasına imkan tanıyan bankaları arasındadır.

75’li Yaşlarda Kişilere Kredi Veren Bankalar

75’li yaşlardaki bireylere kredi imkanı sunan bankalar arasında en fazla göze çarpanları ING Bank ve Şekerbank’tır. 75 yaş sınırıyla bu bankalar yaşlılara kredi imkanı sunmaktadır.

70 Yaşındaki Kişilere Kredi Veren Bankalar

Kredi çeken kişinin yaşı düştükçe kredi veren banka sayısı da artış gösterir. Nitekim birçok banka beklenmedik ölümlerden ötürü mağduriyet yaşamaktadır. 70 yaşını doldurmuş her bireye kredi konusunda yardımcı olan bankaların başında TEB gelmektedir.

Aslında kredi yaşında bankacılık kanunlarınca bir sınırlama bulunmamaktadır. Bankalar kredi verecekleri müşterilerin seçiminde kendi içsel düzenlemelerini yaşlı müşteriler için dikkate alırlar. Kredi yaşından ziyade kanunda kredi çekebilecek kişinin akli denge ve iradi melekelerinin tam yerinde olması gerektiğine vurgu yapılmıştır.

Uzun lafın kısası 70 yaşına kadar kredi çekme durumu orta düzeyli olarak bir ihtimal dahilinde iken, yaş seviyesi yükseldikçe kredi alım ihtimali de düşüş göstermektedir.

Sigortasız Kredi

Yaşlı kimselerin ani ölüm ihtimallerini her daim göz önünde bulunduran bankalar, yaşlıların müracaatlarıyla beraber tedbir maksatlı teminat yahut kefil talep etmekte ve ilaveten hayat sigortası istemektedir. Hayat sigortası istemeyen bankalar da vardır. Bu bankalar hayat sigortasını farklı firma veya şirketler üzerinden yapılmasını talep etmektedir. Beklenmedik bir vefat durumunda ise banka mağdur durumda kalmadan alacağını sigorta firmasından yahut kişinin mirasçılarından almaktadır.

Önemli Birkaç Nokta

  • Ziraat Bankası 70 yaş yaşlılara kredi imkanı sunmakta olup; nüfus cüzdan tıpkıçekimi, ikamet adres, maaş bodrosu, akli melekelerin yerinde olduğuna dair heyet raporu ve ağır hastalık taşımadığına dair sağlık raporu talep etmektedir.
  • Birçok banka için geçerli olan mühim husus şudur ki, kefil ve gayrimenkul olanağı bulunmayan 70 yaş üzeri kişilerin ne yazık ki kredi alma durumu çok düşüktür ve büyük ihtimalle başvuruları olumsuz cevaplanmaktadır.
  • PTT üzerinden Fibabank, Denizbank ve Vakıfbank 80 yaşındaki kişilere kredi sunmaktadır.
  • ING Bank, Ziraat Bankası, Halkbank gibi bankaların yaşlılık kredi sınırı 70 – 75 arasıdır.
  • 83 yaşına kadar bireylere kredi sunan ve en büyük tolerans gösteren banka kuşkusus PTT’dir.
Bizi Takip Edin !
Etiket

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir