Genel

Vergi Borcu Yapılandırma 2019 (Ödeme ve Taksitlendirme)

Vergi borçlarının yeniden düzenlenmesi olarak bilinen yapılandırma, Ocak 2019 itibariyle sunulan düzenlemeler dahilinde daha kolay ödeme opsiyonlarıyla sunuldu. Vergi borcu affı olarak nitelendirilen uygulama dahilinde; vergi borçlarının faizi tamamen siliniyor. Taksitli olarak yeniden yapılandırılan vergi borçları, iki ayda bir şekilde düzenlenerek, kolay şekilde ödenmesi sağlanıyor.

Vergi Borcu Yapılandırma

Motorlu taşıtlar, gayrimenkuller veya çeşitli usulsüzlüklerden ötürü oluşan vergi borçları, yapılandırılabiliyor. Vergi borcu yapılandırma, çeşitli başlıklarda sunularak vatandaşların daha kolay ödemesi sağlanıyor. Vergi borcu yapılandırmalarında en önemli unsur, faizlerin tamamen silinmesidir.

Toplam vergi borcu anapara üzerinden taksitlendirme yapılarak, uygun şekilde ödenmesi sağlanıyor.

GİB Borç Yapılandırma

Gelir İdaresi Başkanlığı resmi web sitesi GİB sisteminden, tüm vergi borçlarının hızlı ve kolay şekilde ödenmesi sağlanıyor. Hem kamu dairelerindeki yığılmaların önlenmesi hem de vatandaşların dijital ortamda kolaylıkla yapılandırma yapabilmeleri için GİB interaktif sisteminden erişim ve elektronik ödeme sistemleriyle ödeme sağlanıyor.

GİB borç yapılandırma, online olarak sunuluyor. T.C kimlik numarası ile sisteme giriş yaparak, her kullanıcı borç yapılandırmasını kolay şekilde yapabilir. Yapılandırma için ana sayfada yer alan linkten, yapılandırma başvurusu yapılabilir. İşlem sonrasında onay verilerek, yapılandırma programı online olarak sunuluyor.

Vergi borcu yapılandırma talepleri, vergi dairelerinden de yapılabiliyor. Şahsen başvuru yapılarak, yapılandırma sağlanabilir ve belirlenen ödeme planı ile hizmet sağlanabilir.

Vergi Borcu Yapılandırma Ödeme

GİB sisteminden hem borç yapılandırması hem ödemesi yapılabiliyor. İnternet vergi dairesi sistemleriyle, online olarak hem vergi borcu taksitleri hem direkt ödemeleri kolay şekilde yapılabiliyor. Vergi borcu yapılandırma ödeme için elektronik ödeme sistemleriyle uygulama yapılıyor.

Kredi kartlarıyla yapılabilen ödemeler için interaktif vergi dairesine giriş yapılarak, işlem sağlanabilir. Vergi dairelerinden de borç yapılandırma ödemesi yapılabilmektedir. Vergi numarası ve vergi borcuna ilişkin kayıt numaraları ile yapılandırma taksitleri kolay şekilde ödenebilir.

Vergi Borcu Yapılandırma Ödeme Planı

Vergi borçlarının yapılandırılması için başvuru yapılan sisteme göre plan sunulur. Vergi borcu yapılandırma ödeme planı, GİB sisteminden yapılan başvurular sonrası onay alınması halinde online olarak sunulur. Vergi borcu yapılandırma onayı alındığında, internet sisteminden sunulan ödeme planının çıktısını alabilir veya online giriş yaparak farklı zamanlarda da görüntüleme yapabilirsiniz.

Vergi dairelerinden yapılan borç yapılandırma taleplerinde ise onay sonrasında ödeme planı sunulur. Yapılandırma onayları, başvurular ardından birkaç gün içinde sunulmaktadır.

Vergi Borcu Yapılandırma İnternetten Başvuru

Motorlu taşıtların vergi borçları, trafik cezaları ve diğer idari tüm para cezalarının yanı sıra, beyanı yapılmayan kazançlar ile vergi aslına ilişkin yapılan usulsüzlükler için oluşturulan vergi borçlarında yapılandırma sağlanabiliyor. Vergi borcu yapılandırma internetten başvuru için; www.gib.gov.tr web adresinden işlem sağlayabilirsiniz.

Doğrudan vergi borcu yapılandırması için tecil ve taksitlendirme formunu doldurarak, vergi borcu yapılandırma için internetten başvuru yapabilirsiniz. http://www.gib.gov.tr/dilekce/tecil.html linkine tıklayarak, vergi borcu yapılandırmalarınızı hızlı, kolay ve online şekilde tamamlayabilirsiniz.

Vergi Borcu Yapılandırma Başvuru

Vergi borcu olan tüm vatandaşlar, kayıtlı vergi dairelerinden yapılandırma başvurusu yapabilirler. Vergi borcu yapılandırma başvuru işlemleri için internet sisteminin yanı sıra vergi dairelerinden de hizmet veriliyor. Borç yapılandırmalarına ilişkin tüm mevzuatlar, başvuru tarihleri ve detaylar www.gib.gov.tr sistemiyle Gelir İdaresi Başkanlığı bünyesinde sunuluyor.

Vergi borçlarında yapılandırma; 6 ay, 12 ay ve 18 ay gibi farklı vade seçeneklerinde sunuluyor. Yeniden düzenlenen deme planları ile ödeme kolaylığı sağlanıyor. 187 numaralı telefon hattından Gelir İdaresi Başkanlığı çağrı merkezine erişim sağlayabilir, borç yapılandırma konusunda bilgi edinebilirsiniz.

Vergi Borcu Taksitlendirme

İnternetten ya da vergi dairelerinden direkt başvuru seçenekleri ile yapılandırma işlemleri, faizlerin silinmesi ve taksitlendirme seçenekleriyle sunuluyor. Daha kolay ödeme yapılabilmesi ve faizlerin tamamen silinmesi için sunulan vergi borcu taksitlendirme seçenekleri, vergi borcunun toplam tutarına göre farklı vade seçkileriyle uygulanıyor.

6- 12 ve 18 ay gibi vade süreleri ile sunulan vergi borcu taksitlendirme seçenekleri, yapılan başvuruların onaylanması halinde sunuluyor. Vade süresini, vergi borcu yapılandırma talebini oluştururken seçebilirsiniz. Vergi dairelerinden yapılan yapılandırma başvurularında ise oluşturulan dilekçeye, vade seçeneğini belirterek talepte bulunabilirsiniz.

Yapılandırma talebinin onaylanması halinde, faizler tamamen ortadan kaldırılır ve toplam ana borç üzerinden esnek ödeme planı oluşturularak daha kolay ödeme sağlanabilir.

Bizi Takip Edin !

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir