Bankalar

Vadeli Altın Hesabı Karlı Mıdır?

Vadeli Altın Hesabı Karlı Mıdır?
Vadeli Altın Hesabı Karlı Mıdır?

Vadeli Altın Hesabı Karlı Mıdır? Günümüzde döviz kurları ve altının değer kazanması ile yatırım yapmayı düşünen birçok kişi yatırımlarını hangi yöne yapacağı konusunda araştırma yapmaktadır. Altın üzerinden yatırım yapmak isteyen kişilerin yöneldiği soru ise vadeli altın hesabı karlı mıdır? sorusu olmaktadır. Altın hesabı, bankalar tarafından yatırımcıların altın birikimlerini oluşturmaları için açılan hesaplara verilen isimdir.

Kişisel yatırımcılar bir tarafa küresel piyasalarda da altın hesabı ile yatırım yapma modeli sıklıkla tercih edilmektedir. Özellikle kişisel yatırımcılar tarafından birikim olarak görülen takılar, gümüşler ya da cumhuriyet altını gibi işlenmiş altınların da dahil olduğu ziynetler ile altın hesabı açılabilmektedir. Bu şekilde elde bulunan ziynet eşyaları ile küçük çaplı hesaplardan daha geniş çaplı hesaplara kadar birçok farklı hesap açmak mümkündür.

Bu Yazıda Neler Bulacaksınız?

Vadeli Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Bankaların tüm şubelerinde genellikle mesai saatleri boyunca altın eksperleri çalışmamaktadır. Ancak bankaların altın eksperlerinin çalışacağı günleri duyurması ile o günler içerisinde hesap açmak isteyen kişilerin altınlarına değer biçilmektedir.

Yatırımcının götürdüğü bilezik, yüzük, kolye, cumhuriyet altını ya da çeyrek gibi altınlara değer biçilerek sahip oluşturulmaktadır. Bu hizmeti veren bankalar ayrıca açılan altın hesabı için faiz imkânını da müşterilerine sunmaktadır. Yatırımcılar altın şeklinde birikimlerini bankada korurken aynı zamanda birikimin toplam değeri üzerinden uygulanan faiz ile gelir elde etmektedir.

Vadeli altın hesabı karlı mıdır? sorusunun cevabı bu şekilde evet olarak cevaplanabilmektedir.

Vadeli Altın Hesabının Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Vadeli altın hesabı karlı mıdır? sorusu ile gelen vadeli altın hesabının avantaj ve dezavantajları nedir sorusu da sıklıkla merak edilen noktalardandır. Altın hesabının bazı dezavantajları bulunduğu gibi birçok avantajı da bulunmaktadır. Vadeli altın hesabı avantajları sayılacak olursa;

  • Altınların gram cinsi ve ayar cinsinden saklanabilmesi,
  • Altınların hem bankada saklanması ve değer kazanması hem de biriken altınların faiz ile gelir sağlaması,
  • Altın yatırımlarının banka hesabında yapılması ile altının bulunduğu kasadan kasa hizmet bedelinin alınmaması ve altınların güvenli bir ortamda bulundurulması olarak sıralanabilir.

Vadeli altın hesabı karlı mıdır? konusuna verilecek cevaplarda hesabın olumlu ve olumsuz yönleri sıralanarak yatırım için doğru alternatif olup olmadığına karar verilmelidir. Vadeli altın hesabı sahibi olmanın en dezavantajlı yönlerinden biri altın fiyatlarının dalgalı olarak seyretmesidir.

Uzun bir süreçte yükselme eğiliminde olan altın fiyatları kısa süre içinde sürekli olarak dalgalı olduğundan yatırımını kısa bir süre içinde bozdurmak isteyen kişiler alış ve satış arasında ciddi bir fark ödemek zorunda kalabilmektedir. Ayrıca ani fiyat değişimlerinde hızlı bir şekilde eyleme geçilmesi önünde bankaların sürekli olarak altın hesabı için hizmet vermemesi, bozdurma işlemlerinin uzun sürmesi gibi engeller olması fırsatların değerlendirilmesinde yatırımcıları zarara uğratabilmektedir.

Yani uzun süreli güvenli bir birikim yapıp bu birikimden faiz aracılığı ile para kazanmak isteyen kişiler için altın hesabı uygunken, kısa sürede yüksek miktarda para kazandırması istenen yatırımlar için dezavantajlı olabilmektedir.

Bizi Takip Edin !
Etiket

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir