Bankalar

Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama (Cepten SMS ile Öğrenme)

Günümüzde bankacılık işlemleri gelişen teknoloji ile kolaylaştı. Bankalardaki işlemler artık rahat bir şekilde çok kısa sürede yapılmaktadır. Bankalar tarafınızla çalışmak için kredi notunu sorgulama sistemi kullanmaktadır. Kredi notu ne kadar yüksekse o kadar yüksek tutarda kredi çekme imkanı bulunmaktadır. Kredi kartı kullanımı, kredi ödemeleri, hesaplar ve borçlar hesaplanarak kredi notu öğrenilmektedir. Yapılan finansla ilgili işlemler kredi notunu oldukça etkilemektedir.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

  • Bankalardan geçmişte ya da şuanda alınan kredilerin ve kullanılan kredi kartının ekstrelerinin ödeme durumu kredi notunun ana belirleyicisidir. %35 etkisi bulunmaktadır.
  • Bankaya olan borçlar kredi notunu etkiler. Hala ödenen kredi ve kredi kartı borcu var ise aylık gelir için sorun teşkil etmemesi gerekmektedir. %35 etkisi bulunmaktadır.
  • Yeni bir kredi kullanılmış ise kredi notunu olumsuz yönde etkiler Yeni bir kredi yeni bir risk olacağı için kredi puanını olumsuz bir şekilde etkilemektedir. %11 etkisi bulunmaktadır.
  • Kredi geçmişinin düzenli oluşu, hiç kredi çekmeyen bir kişiden daha avantajlı yapar. Geçmiş dönemlerde alınan kredi taksitleri düzenli olarak ödenmiş ise yeni kredi kullanımını olumlu etkileyecektir. Kısacası daha önce kredi kullanmış ve kredi taksitlerini düzenli ödemiş bir bireyin kredi notu devamlı yükselir. %10 etkisi bulunmaktadır.
  • Yüzdelik dilimden geriye kalan %9‘ luk kısım ise müşterinin bankalarla olan diğer ilişkileri ile etkilenir. Sıklıkla kredi veya kredi kartı başvuru yapılması örnek gösterilebilir.

Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi Notu: 1-699 arası en riskli durumdadır. Kredi almak zordur.

Kredi Notu: 700-1099 arası orta riskli

Kredi Notu 1100-1499 arası az riskli

Kredi Notu 1500-1699 arası iyi

Kredi Notu 1700-1900 arası çok iyi

GSM Hatları Üzerinden Sms İle Cepten Kredi Notu Öğrenme

Bilindiği gibi artık bankalar ile olan tüm finansal işlemlerde, kimlik numarası ile şahısa oluşturulmuş kredi sicili baz alınarak işlem yapılıyor. Bu bireysel kredi başvurusu veya bir konut kredisi başvurusu olabilir. Böyle bir işlem yapmaya karar vererek bankalara başvurulduğunda başvuru kredi sicilindeki kredi notuna bakılarak sonuçlandırılmaktadır.

Kredi notu öğrenmeden yapılan başvurularda eğer kredi notu düşük ise bu başvuru ile biraz daha aşağı yönlü ivme kazanacak ve daha da olumsuz bir sonuç doğuracaktır. Hem kredi başvurusu olumsuz sonuçlanacak hem de kredi puanı düşüklüğü yaşanılacaktır.

Turkcell Operatörü Sms İle Kredi Notu Sorgulama

Turkcell kısa mesaj ile kredi notu sorgulama yapmak isteyen kişiler cep telefonlarından kısa mesaj bölümüne gelmeli;

  • İlk olarak 11 haneli TC kimlik numaralarını yazmalıdır.
  • TC kimlik numarası yazıldıktan sonra bir boşluk bırakılıp doğum yılı yazılmalıdır. Yani oluşturulacak olan kısa mesaj 12345678901 1980 şeklinde olacaktır.
  • Hazırlamış olduğunuz bu kısa mesajı da 1122’ye göndermeniz, kredi notunuzu anında öğrenmeniz için yeterli olacaktır.

Turkcell kısa mesaj ile kredi notu sorgulama yapacak olan kişilerin dikkat etmesi gereken temel durum ise, sorgulama ücretidir. Turkcell, sms yolu ile kişilerin kredi puanını öğrenmelerini sağlarken, bunun için hizmetine karşılık olarak 9 Türk Lirası bedel istemektedir.

Vodafone Operatörü Sms ile Kredi Notu Sorgulama

Vodafone kısa mesaj ile kredi notu sorgulama işlemlerinde ihtiyaç duyulan bilgiler yalnızca TC kimlik numarası ve doğum yılıdır. Bu bilgiler ile birlikte kişilerin kendi adlarına kayıtlı olmayan bir hat üzerinden de anında kredi notu sorgulama işlemi yapılabilecektir.

TC kimlik numarası ve doğum yılı yazılarak SMS, 1122’ye gönderilmelidir.Örnek kısa mesaj ise şu şekilde olmalıdır.” 12345678910 boşluk 1966 yazıldıktan sonra, 1122’ye kısa mesaj gönderilmelidir.”

Vodafone kısa mesaj ile kredi notu sorgulama işlemi yapacak olan kişilerden 9 Türk Lirası alınır. Bu işlem yalnızca operatör firmaların sunduğu hizmetlerden değil, tüm kredi notu sorgulama işlemlerinde kişilerden tahsil edilecektir.

Dokuz Türk ( 9 TL ) Lirası ücret karşılığında gönderilen bu kısa mesaja bir ya da iki dakika içerisinde Vodafone Gsm Hattı üzerinden yanıt gelecektir. Yanıta bakıldığında, kredi notu ve varsa bankalarda bulunan takibe düşmüş borçlar kolay bir şekilde öğrenilir. Vodafone kullanıcılarının sorguladıkları bu kredi puanı, eğer ileri bir dönemde tekrar ihtiyaç duyulursa yani geçmiş dönemli sorgulamalara bakılmak istenirse, TC kimlik numarası ile kişilerin Findeks’in internet sitesine üye olmaları yeterlidir. Kişisel hesap üzerinden bu zamana kadar sorgulanmış tüm kredi notu sonuçlarınız burada çıkacaktır.

Türk Telekom Operatörü Sms Kredi Notu Sorgulama

Avea ile Türk Telekom  birleşerek operatör hizmeti sunmaya devam eden firma, farklı konularda kullanıcılara hizmet sunar. Son dönemlerde bankacılık ve finansal işlemlerde çok sık kullanılan kredi notu hakkında kullanıcılarının bilgilendirilmesi için çalışmalarda bulunan Türk Telekom, müşterilerinin bankacılık işlemleri ya da Findeks üzerinden vakit kaybetmesini önlemek amacı ile Türk Telekom SMS üzerinden onlara kredi notu öğrenme şansını sunar.

Avea Ve Türk Telekom kredi notu sorgulama işlemi için kişilerin tek bir mesaj göndermeleri yeterlidir. Kredi notu sorgulama ücretini de yatırmış olmaları gerekmektedir. Sorgulama ücreti faturalı hat sahiplerinin bir sonraki faturalarına eklenecekken, faturasız hat kullanıcılarından da lira bakiyelerinden peşin olarak alınmaktadır.

Türk Telekom Avea kredi notu sorgulama işlemlerinde tek yapılması gereken  TC kimlik numarasının ve sadece doğum yılı yazılarak, ” 1122 “gönderilir. Kısa mesaj gönderildikten yaklaşık iki dakika sonra Findeks ve tüm banka sisteminde kayıtlı olan kredi notu cep telefonuna Avea tarafından gönderilecektir.

Cep telefonundan yapılan işlem Türk Telekom hatltından yapacağınız SMS kredi notu sorgulama işlemi sonucunda, 1 ve 1900 arasında sahip olduğunuz bir kredi notu sizlere gönderilecektir.Çünkü, bankalar kredi notunun yanı sıra puanın hangi kategoride yer aldığına da önem verir.

Bundan dolayı, hiçbir bankacılık hizmetinden mahrum kalmamak istiyorsanız, kredi notunuzun en az 1500 seviyesinde yer almasına dikkat edin.

Eğer bu aralıkta bir kredi notu karşınıza çıkıyorsa ve düzenli olarak yani sigortalı bir şekilde çalışma hayatındaysanız, gelir belgeniz ile birlikte bankalardan dilediğiniz kredi veya kredi kartı için başvuru yapabilirsiniz. Avea’nın sunduğu bu hizmeti, dilediğiniz zaman 9 Türk Lirası bedel karşılığında kullanabilirsiniz.

Bizi Takip Edin !
Etiket

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir