Torun Bakma (Büyükanne ve Babaanne) Maaşı Nasıl Alınır?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı geçtiğimiz yıllarda bir proje başlatarak çalışan annelerin doğum sonrasında tekrardan iş hayatına dönmelerinin önünü açmıştır. Çalışan annelerin çocuklarına anneanne ya da babaanne gibi aile büyükleri bakması durumunda devlet tarafından bir maaşa bağlanacaklar. Annelerin tekrardan iş hayatına dönmesi için tasarlanan bu projede artık anneanne ve babaanneler gelire sahip olacaklar. Bu proje aslında çocukların emin ellerde bir gelişim göstermeleri de katkı sağlayacaktır. Torun bakma maaşı ilk etapta pilot bir proje olarak geliştirilmiş, olumlu geri dönüşler sonrasında kalıcı hale dönüştürülmüştür.

Torun Bakma Maaşı Nedir? Nasıl Alınır?

2017 yılında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından geliştirilen bu projede çalışan annelerin doğum sonrasında yani mevcut işlerini kaybetmemeleri, kaldığı yerden devam etmeleri için geliştirilmiştir. 2017 yılında başvuruda bulunan tüm anneanne ve babaanneler bakanlık tarafından maaşa bağlanmış, alınan geri dönüşler sonrasında projenin kalıcı hale getirilmesi sağlanmıştır. Başvurular, 2019 yılında da devam etmekte olup ufak değişik ve revizyona uğramıştır.

Torun Bakma Maaşı Ne Kadar?

Torun bakma maaşı alacak kişiler yapılan başvurular sonucunda bakanlık tarafından belirlenmektedir. 2017 yılında ilk etapta 1,000 anneanne ve babaanneye torun bakım parası verilmiştir. Bu 1,000 aile üzerinde yapılan analizler sonucunda istenilen verilerin elde edildiği görüldü. Pilot çalışmadan sonra tüm ülke geneline yaygınlaşan torun bakma maaşı sadece maddi geliri düşük olan ailelere verilmeye başlandı. Bu sayede ufak bir maaşla dahi aile ekonomilerine devlet tarafından bir katkı yapılması sağlanmakta. Bakanlık, torun bakma maaşını 425 TL olarak belirlemiş durumda. Başvurusu kabul edilen kişilerin ödemeleri 12 Ay üzerinden hesaplara aktarılmaktadır. Başvuru için gerekli olan şartlar;

Torun Bakma Maaşı Almak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Bebek bakma parası almak için başvuruda bulunmak isteyen aile büyükleri, gerekli şartları merak etmektedirler. Her ne olursa olsun bakım yapılacak çocuğun 3 yaşını doldurmamış olması gerekiyor. Bu şarta uyum gösteren aile büyükleri, aşağıdaki diğer şartlara da uymaları gerekiyor.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Nüfus müdürlüğüne tabi bir ikametgah adresine sahip olmak.
 • Çocuğa bakacak olan aile büyüğü ile çocuk sahibi ailenin aynı evde ya da aynı şehirde yaşıyor olması gerekiyor.
 • Çocuğuna bakılacak annenin 18 yaşını doldurmuş olması gerekiyor.
 • Anne, Sosyal Güvenlik Kurumunda en az 360 gün primi ödenmiş olarak görünmeli. Devlet kurumları haricinde annenin en azından özel bir sektörde çalışıyor olması, bebek bakım desteği verildiği sürece işine devam etmesi gerekiyor.
 • Başvuru öncesinde annenin 8 haftalık doğum iznini bitirmiş olması gerekiyor. Desteğe başvuru yapıldığı sırada anne kesinlikle işine geri dönmüş, çalışıyor olması gerekiyor.
 • Çocuk bakım parasının verilebilmesi için ailenin toplam geliri bakanlık tarafından belirlenmiş üst sınırı geçmemesi gerekiyor.
 • Annenin çalıştığı kurum ile akrabalık bağının olmaması gerekiyor.
 • Bakım yapacak olan anneanne ya da babaannenin herhangi bir fiziksel sorunu ya da sağlık sorununun bulunmaması gerekiyor.
 • Çocuğa bakacak aile büyüğünün ruhsal ve fiziksel olarak sağlıklı olması gerekiyor.
 • Çocuğa bakacak aile büyüğünün 65 yaşından küçük olması gerekiyor. 65 yaş aile büyüklerinin ise sağlık raporu alması gerekiyor.
 • Çocuk bakım parası alınabilmesi için anne ve babanın gelirler, 3 asgari ücret tutarını geçmemesi gerekiyor.
 • Çocuğa herhangi bir bakıcı bakmaması gerekiyor. Ücretli bir bakıcı varsa bu projeden yararlanmak mümkün değildir.

Yukarıda belirtilen tüm şartlar yerine getiriliyorsa aile başvuru kanalları üzerinden torun bakma maaşı alabilirler.

Torun Bakım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Torun bakma maaşı almak isteyen kişiler başvuruyu bizzat http://www.csgb.gov.tr/ internet adresi üzerinden yapmaları gerekiyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, internet sitesi üzerinden yayınlamış olduğu form ile belirli aralıklarla başvuru almaktadır. İnternet ile çok fazla haşır neşir olmayan kişiler ise başvuruları İŞKUR ve sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü (SGK)’ya yapabilirler. Bunun haricinde başvuruda bulunabileceğini herhangi bir seçenek bulunmamaktadır.

Torun Bakım Parası Sürekli Olarak Ödenecek Mi?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bu konu ile ilgili henüz net Bir açıklamada bulunmamıştır. Bakanlıkta çalışan bazı görevliler, bu projenin oldukça maliyetli olduğunu bu nedenle ileride kaldırılabileceğini dile getiriyor. Ancak; 2017 yılından bu yana devam eden proje bugüne kadar birçok anneanne ve babaannenin gelir sahibi olmasını sağlamıştır. Kadınların toplumsal hayat içerisinde daha fazla etkin hale gelmesini sağlayan bu proje, amacının oldukça ilerisine gitmiştir. Öncelikle bu projenin neden sürdürmek istediğinden bahsedelim;

 • Kadınların iş hayatı içerisinde daha fazla yer almalarını sağlamak, istihdamlarını desteklemek, işlerini güvence altına almak.
 • Gün içerisinde aile büyüklerini ev içerisine dahil ederek aile içi iletişimi kuvvetlendirmek.
 • İş hayatı içerisinde yer alan kadınların çalıştıkları süre boyunca çocukları ile ilgili endişeler de ortadan kaldırmak. Bu sayede işine daha fazla odaklanan kadınların başarılarını artırmak.
 • Kadınlar doğum yaptıktan sonra işlerini kaybetmeden kaldıkları gibi çalışma hayatlarına devam etmelerini sağlamak.

Bu maddeler toruna bakma maaşının projelendirilmesinde büyük etkilere sahip olmuştur. Projede herhangi bir değişiklik meydana geldiğinde bu yazımız içerisinde ayrıntıları ile beraber paylaşmaya devam edeceğiz.

Yorum yapın