Banka Kredileri

Tarım Kredi Kooperatifi Borç Yapılandırması 2020

Tarım işleri bakanının söylemiş olduğu, Ziraat Banka ve de Tarım Kredi Kooperatifleri’ nde kullanılan tarımsal kredi alacak olanlardan, 31 aralık 2018 tarihi itibarı ile borçları takibe düşenler ve afetler sebebiyle borçları ertelenen üretici olanlardan tarımsal kredi borçları da yapılandırılacak diye demiştir.

Ziraat Bankası’ dan tarımsal kredi çekip ve de ödemek de zorluk çeken vatandaşlar kredi borçlarını yeniden yapılandırıcak. Peki Tarımsal kredi borç yapılandırma işlemi nasıl yapılır?  Tarım kredi kooperatif borç yapılandırması 2019 da, Pakdemirli buna, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri’ nde kullanılan tarımsal kredi alacak olanlardan, 31 aralık 2018 tarihi itibarı ile borçları takibe düşenler ve afetler sebebiyle borçları ertelenen üreticilerden tarımsal kredi borçları da yapılandırılacak diye demiştir.

Tarım Kredi Borç Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığı ile ya da bireysel olarak Ziraat Bankası’ dan çekilen ve de vade işlemleri 30.06.2019 süresine kadar alınan borçları yeniden yapılandırır. Bunun gibi de, yeni bir ödeme planı oluşturulup ödenilmeyen borçları yapılandırırlar.

Tarım Kredi Borç Yapılandırma Başvurusu

Tarım Kredi Kooperatifi ya da Ziraat Bankası’ dan kredi alan ve olanlar yapılandırma programına dahil olmaktadır. Borç yapılandırma başvurusu olayı ödemenin kolaylıkları haricinde de kredi sicillerinin de temizlenme şansı bulan çiftçilerimiz ile başvurularını gerçekleştirip bu programa dahil olmaktadır. Bunlara başvuruların yapılması için Tarım Kredi ve Kooperatifi ya da Ziraat Bankası da borç erteleme işlemi için dilekçe ile gidilmesi gerekir ayrıca borç yapılandırma işleminde de bulunulması gerekir.

Tarım Kredi Kooperatif Borç Sorgulama

Devlet de, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi’ e olan borcu olan ve de ödeme yapmayan çiftçilere olanaklar sunmaktadır. Böylelikle tarım için alınan kredileri ödeyemeyen çiftçiler imkanlar yaratılıp tarımsal faaliyetlerin desteklenmesi hedeflenir. Önceden de kredi almış ve de ödeme yapmamış olanların faydalanacağı yapılandırma programı ile çiftçiler rahat derin bir nefes alacaklardır. Borç durumlarının ne kadar olduğunu öğrenmek isteyenler ise iki yola başvurmaları gerekir.  Borç sorgulama işlemi için kurumlara gitmeyenlerr için ise başvuracak bir diğer yöntem de e-devlet hesabına giriş yapılma işlemidir. E-devlet sitesine şifresi ile giriş yapmış olan kişilerin, borçlarının ne kadar olduğuna dair bilgilere buradan da ulaşırlar.

Çiftçiye Borç Erteleme Fırsatı

Tarımsal faaliyetler ile uğraşanlar borçlarına ile ilgili yapılandırılma işlemine gidilir. Tarım faaliyetlerini gerçekleştirmek adına kredi çekenler ise ancak bu kredileri ödemek de zorlananlar için devlet borçlarının kapatılması şansını vermiştir. Bu yapılandırma işlemi ile ilgili Tarım Kredi Kooperatifi kredi işlemlerin de ya da Ziraat Bankası kredi işlemin de çeken ancak ödemeyi gerçekleştirmeyen çiftçilere fırsatlar vermiştir.

Bu destek ile faiz oranlarında büyük bir imkan sunulmuştur. Yapılandırma işlemine göre geçerli olan tarımsal cari faiz oranı uygulanır. Çiftçiler cari faizin yarısını ödeme yapacak devlet ise geri kalan yarısını karşılar.

Bizi Takip Edin !

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir