SGK

T.C. Kimlik No ile SSK Sorgulama Şifresiz

Günümüzde emekli olma yaşı oldukça yükseldi. Emekli olma primi, yaşı ve tarihini öğrenmek herkes için önemli. Vatandaş olarak bu hizmeti alabileceğiniz kurum SSK’dır. SSK yani SGK vatandaşların sağlık ve emeklilik bilgilerini barındıran kuruluştur. SGK ayrıca, iş yerleri ile düştüğü anlaşmazlıklarda vatandaşın haklarını korur, yanında olur.

Emeklilik ile ilgili istenilen her bilgiye SGK’dan ulaşabilirsiniz. SGK türleri 4B, 4A ve 4C olarak üç çeşide ayrılmıştır. Son yıllarda kurulan E-Devlet sistemi vatandaşın tüm bilgilerini sorgulamak için çok iyi bir yoldur. E-Devlet sistemine girebilmeniz için bir şifreye sahip olmanız gerekmektedir. Fakat E-Devlet şifresi olmayan vatandaşlar da SSK sorgulama yapabilirler. TC kimlik no ile SSK sorgulama şifresiz olarak da yapılabilir.

Şifresiz SSK sorgulama işlemi için internete girip SSK sayfasına giriş yapın. Bu site üzerinden bilgi almak istediğiniz kurumun üzerine tıklayın. Kimlik numarası, doğum yılı, cilt numarası, kayıtlı olduğunuz il ve uyruğunuzu girerek SSK sorgulama yapabilirsiniz.

TC Kimlik No ile SSK Sorgulama Şifresiz İşlem Yapamayanalar

Şifresiz sorgulama yapmak isteyen kişinin kimliği yanında yok ise ve gerekli olan cilt numarası gibi bilgilerini bilmiyor iste farklı bir şekilde de bu sorgulamayı yapabilir. Bu yol ile öğrenmek için E-Devlet hesabını ve şifresinin var olması gerekmektedir. Bütün bu bilgilere sahip ise vatandaş hizmet dökümü kısmından dilediği kurumun hizmet dökümüne ulaşabilir ve bilgisayarına indirebilir. Fakat E-Devlet şifresine sahip değil ise TC kimlik no ile SSK sorgulama şifresiz olarak işlem yapmaktan başka bir çözüm yolu bulunmamaktadır. Vatandaşın bu şekilde bütün bilgilerine ulaşabilme imkanı vardır. Vatandaş bu şekilde emekli olacağı ay ve yılı, emekli olacağı yaşı, yatırılmış olan primini, yatırılması gereken pirimini gibi bütün bilgilere ulaşım sağlayabilir.

E-Devlet Üzerinden SSK Sorgulama Nasıl Yapılır?

TC kimlik no ile SSK sorgulama şifresiz işlemini yapamayanlar bu sorgulamaya E-Devler üzerinden kolaylıkla ulaşabilir. TC kimlik no ile SSK sorgulama şifresiz olarak işlem yaparken istenilen tek bilgi kimlik numaranız değildir. Kimlik numarası ile birlikte farklı bir çok kimlik bilgisine de ihtiyacınız olacaktır. Kimlik bilgileriniz yok ise E-Devlet üzerinden sorgulama yapmanız gerekmektedir. E-Devlet şifrenizi unuttuysanız alabileceğiniz tek yol PTT şubeleridir. Sistemi kullanmıyor olsanız bile şifresini alıp saklamanız sizin için faydalı olacaktır.

Şifresiz SSK sorgulama İşlemi Kolay Mıdır?

TC kimlik no ile SSK sorgulama işlemi şifresiz olarak yapmak oldukça kolay bir yoldur. Bunun için kullandığınız internet tarayıcısına TC kimlik no ile SSK sorgulama şifresiz yazıp arama tuşuna basmanız yeterli olacaktır. Açılan sekmelerde SGK’nın kendi sayfasını tercih etmeniz gerekmektedir. Sorgulama kutucuğuna gerekli bilgilerinizi yazmanız bu işlemi yapmanız için yeterli olacaktır. 4A, 4B, 4C gibi işlemlerin tümünü buradan sorgulayabilirsiniz. Bu işlem birçok vatandaş tarafından kullanılan yaygın bir işlemdir. Eski bir yöntem olan TC kimlik no ile SSK sorgulama şifresiz işlemi yıllardır bu şekilde kullanılmaktadır. Bir çok vatandaşımız hiçbir zorluk çekmeden oldukça kısa bir sürede bu işlemi gerçekleştirebilir.

E-Devlet Prim Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

TC kimlik no ile SSK sorgulama şifresiz işlemi E-Devlet üzerinden prim sorgulama şeklinde de yapılabilmektedir. Bu işlemi E-Devlet sisteminden hizmet dökümleri kısmından yapabilirsiniz. İnternetten SGK sayfasına girip yapacağınız bu işlem esnasında sorgulama kısmına istenilen bilgileri girmeniz yeterli olacaktır. Kolay bir sistemdir.  Gerekli adımları zorluk yaşamadan gerçekleştirebilirsiniz.

TC Vatandaşı Olmayanlar Nasıl İşlem Yapabilir?

SGK’nın resmi internet sayfasına girip TC kimlik no ile SSK sorgulama şifresiz işle i gerçekleştirilebilir. TC vatandaşı olmayan kişiler bu işlem esnasında sorgulama sayfasında doldurulacak olan yere uyruklarını yazmak zorundadırlar. Bu bilginin yanı sıra bir de ikamet tezkere numarası vardır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayanlar bu bilgiyi girmek zorundadır. Sorgulama işlemini yaparken girdiğiniz bilgilerin eksiksiz ve doğru olması gerekmektedir. Ancak bu şekilde istediğiniz hizmet dökümüne sahip olabilirsiniz.

SSK için Emeklilik Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Emeklilik için sorgulama yapmak isteyen varandaşlar SGK’nın resmi internet sitesinden bu sorgulama işlemini yapabilmektedirler. İlk işlem olarak SGK’nın resmi internet sitesine girin ve ardından istenilen bilgileri doldurun. Bu işlemin ardından karşınıza hizmet dökümü ekranı açılacak ve açılan bu ekrandan SSK İçin emeklilik sorgulama işlemlerini gerçekleştirebileceksiniz.

BAĞ-KUR Emeklilik Sorgulaması Yapmak İsteyenler

TC kimlik no ile SSK sorgulama şifresiz işlemini bağ-kur için gerçekleştirmek isteyen vatandaşlarımız SGK resmi internet sitesinden bu işlemi gerçekleştirebilirler. Bunun için siteye girildiğinde istenilen bilgiler girilince  4B hizmet dökümü seçilmelidir.

E-Devlet Şifresine Nasıl Sahip Olunur?

E-devlet şifrenizi herhangi bir PTT şubesinden alabilirsiniz. Şifrenizi unuttuğunuz takdirde yine bir PTT şubesini ziyaret etmeniz gerekmektedir.

Şifre Olmadan Prim Sorgulama İşlemi

Bu işlem E-devlet şifresi olmayan vatandaşlar için SGK sayfasından gerçekleştirilebilir. Sistemin istediği bilgileri doldurup primlerinize erişim sağlayabilirsiniz.

E-Devlet şifreniz var ise sistem üzerinden daha ayrıltılı bilgilere ulaşmanız mümkündür.

Bizi Takip Edin !
Etiket

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir