SGK

Sosyal Güvenli Kurumu (SGK) SMS Bilgilendirme Kayıt Sistemi

SGK bilgilendirme servisi, SMS uygulaması ile tüm vatandaşlara güncel veriler sunuyor. SGK SMS bilgi sistemi, zamandan tasarruf etmek ve işlemlerin hızlı şekilde sirküle edilmesi için sağlanan bir kayıt sistemidir.

SGK sisteminin işleyişini ve tüm işlemlerin sürdürüldüğünü sağlamak üzere geliştirilmiştir. Vatandaşların aldığı hizmetlerle alakalı işlem ve sonuçların hızlı şekilde iletilmesi için uygulanan SMS sistemidir. Peki SGK SMS sistemine nasıl kayıt olunur?

Sosyal Güvenlik Kurumu SGK SMS Bilgi Sistemi

SGK bilişim sistemi olarak sunulan SMS servisi, vatandaşların işlemlerinde SMS ile sonuç bildirilmesidir. Başvurular, kayıt işlemleri, talepler gibi yapılan tüm SGK işlemlerinde, süreç ve sonuçlanma ile alakalı bilgilendirme sunulur.

SGK SMS bilgilendirme sisteminin amacı; kurum faaliyetlerinin sistematik şekilde sürdürülmesi, vatandaşların bilgilendirilmesi ve aylık ödemelerde sunumların direkt olarak yapılmasıdır. Ayrıca provizyon işlemleri ve diğer işlemlerde de iletimlerin daha hızlandırılması, tebligat yerine SMS sunularak posta masraflarının azaltılmasıdır.

SGK, SMS bilgilendirme servisi ile zaman ve iş gücünden tasarruf sağlama maksadı bulundurmaktadır.

SGK SMS Bilgi Servisinin Yararları Nelerdir?

SGK sistem sirkülasyonunun güvenilir şekilde sağlanması ve kurum işleyişinin vatandaşlara kolaylık sunması avantajdır. Doğru ve şeffaf sunum yapılması ve bilgi edinme hakkının yerine getirilmesi sağlanır.

İşlemlere ve sonuçlarına kolaylıkla erişim sağlanması ve bilgilere her an ulaşılabilmesi, sistemin en faydalı yönlerinden biridir. SMS bilgilendirme sisteminin SGK’ya yararları ise zaman ve iş gücünden tasarruf, vatandaş memnuniyetinin artırılması ve tüm işleyişte düzen sağlanmasıdır.

SGK SMS Sistemine Nasıl Kayıt Olunur?

SGK SMS bilgilendirme kayıt portalına giriş yapılarak, servisten faydalanılabilir. Sosyal Güvenlik Kurumu web sayfasında yer alan E-SGK/ SMS Bilgilendirme sekmesine tıklayın ve ekranda bulunan ‘’SMS Hizmetleri için Bilgi Giriş ve Güncelleme’’ linkine tıklayarak kayıt oluşturun.

Hızlı giriş yapmak ve kayıt oluşturmak için; https://www.turkiye.gov.tr/sgk-cep-telefonu-bilgisi-beyan linkine tıklamanız yeterlidir. Bu kısımda yer alan SMS başlığı ile SGK bilgilendirme servisine kayıt oluşturulabilir.

SGK SMS bilgilendirme servisleri, ücretsiz olarak sunulmaktadır. SGK sistemine kayıtlı olan ve veri tabanına giriş yapanlar, tüm SMS bilgilendirme hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabilirler.

SGK SMS Bilgilendirme Kayıt Sistemi Kayıt İşlemi

E-devlet şifresi olan herkes, kolaylıkla SGK SMS bilgilendirme servisinden yararlanabilir, hızlı şekilde kayıt oluşturabilirler. E-devletten kayıt oluşturmak için aşağıdaki yönergeleri uygulayabilirsiniz.

  • turkiye.gov.tr web adresine giriş veya e-devlet mobil uygulamasını indirerek giriş yapılabilir.
  • C kimlik numarası ve e-devlet şifresi girilerek yahut mobil imza ile sisteme doğrudan giriş yapılabilir.
  • E-devlet sisteminde; E Hizmetler sekmesi, Sosyal Güvenlik Kurumu sekmesi ve ardından Diğer Hizmetler sekmesine tıklanır. Bu kısımdan SGK Cep Telefon Bilgisi Beyanı sekmesinde tıklanarak, kayıt oluşturma yapılır.
  • SGK Cep Telefon Bilgisi Beyanı butonuna tıklanarak, SMS bilgilendirme sistemine kayıt sağlanır.

SGK SMS Bilgilendirme Servisi İptali Nasıl Yapılır?

SGK SMS Bilgilendirme sistemine daha önce kayıt olan kullanıcılar, diledikleri zaman iptal işlemi yapabilirler. E-devlet sisteminden yine giriş yapılarak, yukarıda yer alan yönergeler izlenir ve sonrasında beyan sayfasında bulunan iptal seçeneğine tıklanır.

Bu kısımda kayıt silme sekmesi sunulmaktadır. İşlemi onaylayarak SGK SMS bilgilendirme kaydını silebilirsiniz. Aynı kısımdan numara değişiklikleri için de işlem olanağı sunulmaktadır. Bilgi güncelleme formunda sunulan SGK cep telefonu bilgisi beyan bölümünden güncelleme işlemi yapılmaktadır.

E-devlet sisteminde doğrudan giriş yaparak; E Hizmetler/ Sosyal Güvenlik Kurumu sekmesi ve Diğer Hizmetler menüsünden, SGK Cep Telefon Bilgisi Beyanı bölümü seçilir. Ardından kayıt oluşturulur ve ‘’güncelle’’ tıklama formu kullanılarak yeni numara kayıt edilebilir.

Bizi Takip Edin !
Etiket

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir