Finans

Sigortadan Araç Nasıl Alınır?

Perte çıkmış arabalar sigorta şirketi tarafından değeri oldukça düşük bir şekilde satışa sunulmaktadır. Sigortadan araç nasıl alınır sorusu pek çok kişi için önemli bir sorudur. Bu araçları almak isteyen herkese uygun koşullar sağlandığı taktirde satılmaktadır. Bu araçları satın almanın yolu sigorta şirketleri tarafından hasarlı araçlar için oluşturulan satış ağlarına kaydolmak gerekmektedir. Bu sitelere isteyen herkes kaydını yaptırabilmektedir. Satışlar açık arttırma usulü ile yapılmaktadır. Hasarlı araç almak ve sisteme kaydolmak için hangi sigorta şirketinden araba alınmak istendiği belirlenip, o sigorta şirketinin hasarlı araçlar satış ağına kaydolmak gerekmektedir. Kayıt olurken teminat ödemesi yapılmaktadır. Bu ücret sigorta şirketlerine göre değişiklik göstermektedir. Ortalama 4000 TL. gibi bir teminat yatırılmaktadır. Yatırın bu teminat araç alınmadığı ve yapılan kaydın sonlandırıldığında ve talep edildiğinde geri ödenmektedir. Araç satışı açık arttırma usulü ile yapılmaktadır. Satılan aracın tüm bilgileri açık olarak ilan edilmekte ve en yüksek fiyatı veren alıcıya satış işlemi gerçekleştirilmektedir. İhaleyi kazanan alıcının her ne şartla olursa olsun araçtan vazgeçme şansı bulunmamaktadır. Alıcı ihalede şahsına çıkan o aracı almakla yükümlüdür. Sigortadan araç nasıl alınır konusunda bilgisi olanlar bu konuda yapılması gereken işlemleri yaparak araç edinmektedirler.

Sigortadan Alınan Hasarlı Araçlar

Yapılan ihaleden önce aracı almak isteyen kişi aracı internette yayınlanan bilgileri doğrultusunda kontrol edebilmektedir. İnternet ortamından aracın modeli, yılı, kilometresi, hasar kaydının durumu gibi bilgiler açık olarak yayınlanmaktadır. Plakası açık olan bu araçların yine internet üzerinden hasar kaydının ne durumda olduğuna bakılabilmektedir.  Sigortadan araç nasıl alınır sorusuna cevap olarak açılan ihaleden önce aracın hasar durumu, işçilik masrafı, parça fiyatları, ihale tarihi ve gerekli şartlar sigortadan araç almak isteyenlere yayınlanmaktadır. Ayrıca şahsen görmek isteyenler için aracı yakından görmek mümkündür. Satışın ardından araçta çıkabilecek park, expertiz, çekici, bandrol gibi ücretleri alıcı tarafından karşılamaktadır. Sigortadan satılan araçların büyük kısmında çekme belgesi bulunmaktadır ( Çekme belgesi araca kayıtlı bandrol, trafik cezası, rehin, haciz gibi borçlarının ödenmesi ve plakanın trafiğe teslim edilmesi işlemidir). Bu doğrultuda üstünde plaka görmek pek mümkün değildir. Aracın yaptırılıp yeniden piyasaya sunulması için aracın kaydının ve plaka işlemlerinin yeniden yaptırılması gerekmektedir.

Sigortadan Alınan Araçlar

Günümüz şartlarına göre araba almanın maliyeti oldukça yüksektir. Özellikle sıfır kilometre arabaların fiyatları doğrultusunda talepler düşmektedir. Sigortadan hasarlı araçların alınıp tamir ve onarımının ardından tekrar piyasaya sürülmesi işlemi özellikle son zamanlarda artış göstermiştir. Bu araçlarda bulunan çekme belgesi sayesinde satışları rahat bir şekilde yapılmaktadır. Çekme belgesi sadece sigorta şirketlerinde bulunan hasarlı araçlar için değil, normalde aktif kullanılmayan araçlar için de alınabilmektedir. Bu sayede kullanılmayan araçlara Motorlu Taşıtlar Vergisi gibi vergiler ödenmemektedir. Bu sebeple Sigortadan araç nasıl alınır konusunda biraz ayrıntılı düşünmek ve ona göre araç satın almak gerekmektedir.

Kaza yapmış ve hurdaya çıkmış aracı sigorta şirketi alıp değerini araç sahibine ödemektedir. Araç için ödeme yapmadan önce sigorta şirketleri araç sahibinden çekme belgesi almasını istemektedir. Bu durumda alınan aracın hiçbir borcu kalmadığından, sigorta şirketi tarafından satışı daha kolay gerçekleşecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumaya Değer :)
Kapalı
Başa dön tuşu