SGK

Sigorta için Gerekli Evraklar

SGK kayıtları için gerekli evraklar nelerdir? Sigortalı olmak için nereye başvuru yapılır? Sigorta nasıl başlatılır?

Çalışanlar için emeklilik maaşı avantajı sağlayan ve sağlık hizmetleri gibi çeşitli opsiyonlardan yararlanmayı sağlayan sigortalılık, işverenler tarafından yapılan bir uygulamadır. Yasal olarak işletme bünyesinde çalıştırılan tüm çalışanların sigortalarının yapılması gereklidir. Peki sigorta başlangıcı nasıl yapılır? İşte detaylar.

SGK Kaydı İçin Gerekli Belgeler

Çalışan ve işveren arasında yapılan anlaşma veya işe başladıktan sonra, çalışmaya devamlılık halinde sigorta başlangıcının yapılması gereklidir. İşveren tarafından her ay sigorta primleri ödenerek yapılan sigortalar, çalışanın aylık çalışma gün sayısına göre belirlenen primler üzerinden yatırılmaktadır. Sigorta kaydı için gerekli evraklar ise şu şekildedir;

  • Sağlık Raporu
  • C kimlik fotokopisi
  • C nüfus cüzdanı sureti
  • Aile bildirim formu
  • 2 adet vesikalık fotoğraf
  • Son mezun olunan eğitim kurumundan diploma fotokopisi
  • İşe giriş belgesi
  • Savcılıktan alınan temiz kağıdı
  • İkametgah belgesi

Belgelerin güncel ve eksiksiz olması gereklidir. Tüm belgelerin iletilmesi halinde aynı gün sigorta başlangıcı yapılmaktadır. Kayıt ile birlikte ertesi gün, sigorta primleri ödenmeye başlanmaktadır. SGK kaydının başladığından emin olmak ve prim ödemeleri kontrol etmek için online değerlendirme yapılabilir.

Sigorta başlangıçları Sosyal Sigortalar Kurumu’na yapılmaktadır. Tüm belgeler ile yapılan işe giriş kayıtları, işveren ya da şirket çalışanı tarafından yapılmaktadır. SGK resmi internet sitesi www.sgk.gov.tr üzerinden veya www.turkiye.gov.tr e-devlet sistemi üzerinden T.C kimlik numarası ile giriş yapılarak, sigorta primleri ve ödemeleri incelenebilir.

SGK Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

SGK kaydının kontrol edilebilmesi için mobil veya internet üzerinden inceleme yapılabilmektedir. SGK işe giriş tarihi sorgulama sistemi kullanılarak, sigorta primlerinin yatırılıp yatırılmadığına dair bilgi alınmaktadır.

SGK sorgulama işlemlerinin tamamı, e-Devlet sisteminden yapılmaktadır. E-Devlet şifresi olan tüm kullanıcılar, sisteme giriş yaparak sigorta başlangıç tarihlerini ve prim ödemelerinin tamamını inceleyebilirler.

E-devlet şifresi olmayanlar ise tüm PTT şubelerinden 2 TL karşılığında e-devlet şifresi alabilirler. Sisteme yapılan girişler ile sigorta başlangıç yani işe giriş tarihi sorgulama ve sigorta prim ödeme sorgulaması yapılmaktadır.

Bizi Takip Edin !
Etiket

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir