Bankalar

Sicil Affı Nedir? Sicil Affı Gelecek Mi?

Bankalardan çekmiş olduğunuz kredileri düzenli olarak ödemediğiniz taktirde icralık olduğunuz durumlarda avukatlar araya girer ve kara listeye eklenerek siciliniz bozulabilir. Sonrasında, avukatlık olduğunuz için borcunuza faizler işlenmektedir. Kara listeye eklendikten 5 yıl süre içinde borcunuzun tamamını ödemezseniz kara listeden çıkmanız mümkün olmayacaktır bundan dolayı da kara listede olan kişiler sicil affı beklentisi içine girmeye başlarlar.

2019’da Sicil Affı Gelecek mi?

Sicil affın yürürlüğe girmesiyle beraber 2019 yılında bir çok geçmiş döneme borcu olan insanların borçları silinecek ve isimleri kara listeden çıkartılacaktır. 2019 yılında çıkacak olan sicil affına bakacak olursak, sicili bozuk olan kişilerin borçları son 5 yıla ait olması durumunda, geçmiş döneme ait tüm borçları silinerek isimleri kara listeden de çıkartılacaktır.

Ayrıca, yapılan düzenlemeye göre sicilleri bozuk olmasından dolayı kredi borçlarını ödemiş olsalar bile kara listede olan vatandaşların borç durumu son 5 yıl içerisinde olması durumunda isimleri kara listeden çıkartılacaktır. 2017 de çıkarılan yasaya göre hala borçları olan ve ödeyemeyen kişilere de 6 ay süre verilerek ödemeleri beklenmektedir. Ödedikleri durumda isimleri kara listeden çıkarılacaktır. Son olarak devlet, borçları olan insanlara hiçbir yardım yapmayacak olsa da onlara düşük faizli kredile vererek borçlarını ödemeleri için kolaylık sağlayacaklardır. Böylece isimleri kara listeden çıkartılır.

Kredi Sicil Affı 2019 Yılında Hangi Bankalarda Uygulanacak?

Bazı bankalar sicil affını uygularken bazıları da bu durum için sicil affı uygulamayarak uygulama aşamasında sorunlar yaşamaktadır.  Bankalarınızın sicil affı uygulayıp uygulamadığını öğrenmek için müşteri hizmetlerine bağlanıp öğrenebilirsiniz. 2019 yılında sicil affı uygulayan başka bankalarda eklenebilir fakat şuan akti olarak sicil affını uygulayan bankalar ise Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halk Bankasıdır.”

Halkbankası Sicil Affı

Halkbankası, sicili bozuk olan kişilere bazı şartlar altında kredi sunmaktadır. Sicil affı yasası yürürlüğü girdiği zaman 6 ay süre ile borçlarının tamamını ödemeleri şartıyla kredi çekmek isteyen vatandaşlara kredi vermektedir. Halkbankasının bir diğer şartı ise kredi notunuzun çok fazla düşük olmamasıdır.

QNB Finansbank Sicil Affı

Sicil affı yasasının yürürlüğe girmesiyle beraber finansbank da müşterilerinin bu avantajdan yararlanmalarını sağlamaktadır. Ancak, yararlanmanız için hem kredi notunuzun çok düşük olmaması gerekmektedir hem de 6 ay içerisinde borcunuzun tamamının ödenmesi gerekmektedir. Bu şartların yerine getirilmesi halinde finansbank müşterilerine kredi imkanı sunmaktadır.

Bizi Takip Edin !

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir