SGK

SGK Askerlik Borçlanması Nasıl Yapılır?

SGK Askerlik Borçlanması Nasıl Yapılır?
SGK Askerlik Borçlanması Nasıl Yapılır?

Askerlik yapmış ve askeri okullarda subay olarak zaman geçirmiş kişilerin,  bu süre boyunca çalışmaları olağan bir durum değildir. Askerlik borçlanması askerde ve askeri okulda geçen bu sürenin emeklilik gününe eklenmesidir. Askerlik borçlanması yapabilmek için, ilk sigorta giriş tarihinin askerlikten sonra yapılması gerekmekle birlikte askerlik süresi boyunca sigorta primlerinin yatmamış olması gerekmektedir. Yani askerlikten önce çalıştığı kurum bu süre boyunca sigorta primlerini yatırdığı taktirde sigorta borçlanması söz konusu değildir. Ancak sigortası yatırılan bu günler, eksik prim günleri arasına katılabilmektedir.

Askerlik borçlanması yapabilmek için, askerliğin silah altında er veya erbaş olarak yapılması gerekmektedir. Ayrıca askeri okullardan ayrılan öğrencilerin subay olarak geçirdikleri süreyi borçlanma imkanı vardır. Askerlik borçlanmasına başvuru, Askerlik Borçlanma Belgesi (Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü, Sosyal Güvenlik Merkezi veya internet ortamından temin edilmektedir) doldurularak, ikamet adresinin bulunduğu askerlik şubesinden tasdik ettirilerek, en son çalışılan kuruma bağlı olan Sosyal Güvenlik Merkezi veya Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne teslim edilmelidir.

Bu Yazıda Neler Bulacaksınız?

Askerlik Borçlanmasının Ödemesi

Bu sistemden, SGK, Bağ-kur, SSK kapsamında her çalışanın faydalanabilir. Askerlik borçlanmasına başvuru yapmadan önce, emeklilik için gerekli olan sigorta primi veya eksik günler tespit edilmelidir. Askerlik borçlanmasında askerlik süresinin tamamı borçlanabileceği gibi, eksik gün sayısı kadar da borçlanmak mümkündür. Bu sürenin bir kısmını borçlanıp, emekliliğe yetmediği takdirde geri kalan günler de borçlanabilmektedir. 31.12.2017 tarihine kadar askerlik borçlanması için başvuru yapanlar günlük 18,96 TL. üzerinden ödeme yaparken, 01.01.2018 tarihinden sonra başvuru yapanlar günlük 21,64 TL. üzerinden ödeme yapacaklardır. Askerlik borçlanması ödemeleri Sosyal Güvenlik Kurumu’nun tebliğinden itibaren 1 ay içinde belirtilen miktar toplu olarak yatırılmalıdır. Ödemeler Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşması olan bankalara veya PTT şubelerine yapılabilmektedir. Tebliği takip eden bir ay içinde yapılmayan ödemelerde başvuru geçersiz sayılmaktadır. Tekrar borçlanmak istenildiği taktirde başvurunun tekrar yapılması gerekmektedir.

Askerlik Borçlanmasının Sağladığı Faydalar

Askerlik borçlanmasının amacı, askerlik süresi boyunca yatırılmayan sigorta primlerinin ve gün sayısının bu süreye eklenerek erken emeklilik imkanı sağlamaktır. Bu uygulamadan bir çok kişi faydalanmıştır. Özellikle askerlikten önce sigorta girişi bulunmayanlar bu sürenin değerlendirilmesi ile birlikte erken emekli olabilmektedir.  Askerlik borçlanması sayesinde:

  • Askerlik görevini yapan herkes bu borçlanma imkanından faydalanmaktadır.
  • Emekli olmadan önce istenilen zamanda bu borçlanma başvurusu yapılabilmektedir.
  • Bu borçlanma ile erken emeklilik fırsatı doğmaktadır.
  • Emekli maaşında artış söz konusudur.
  • Prim gün sayısı artmaktadır.
  • Emekli olmak için yaşı bekleme zorunluluğu ortadan kalkmaktadır.

Askerlik borçlanmasının eksi yönü ise, başvuru yapacak olan kişinin prim gün sayısı varsa ve askerlik yaşı düşmüyorsa bu borçlanmanın emeklilik için avantajı bulunmamaktadır. Hatta asgari ücret üzerinden emekli olanlarda, emekli maaşlarında düşme söz konusudur.

Bizi Takip Edin !
Etiket

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir