Senet Nasıl Doldurulur? Senet Örneği ve Bilinmesi Gereken Herşey!

Günümüzde nakit para sıkıntısı ve ihtiyaç duyulan eşyaların alınması için bankalardan alınacak kredilerden sonra en çok ilgiyi senetle alışveriş alıyor. Maddi sıkıntıdan dolayı gerçekleştireceğiniz ürün ve hizmet alımlarında senet ile işlem yapılır iken belirli taksitler ile ödemeler yapılmakta ve düzenlenen senetler geri alınmaktadır. Ülkemizde senet ile alışveriş oldukça sık gerçekleştirilir iken yapılacak yanlış işlemlerden sonra oldukça zararlı duruma gelinmektedir. Senet ile gerçekleştireceğiniz alışverişlerde dikkat etmeniz gereken pek çok nokta bulunmaktadır. Senet nasıl doldurulur sorusunun cevabı da burada gizlenmektedir. Alışveriş yapar iken ödemelerinizi senet ile yapacaksanız senet doldurur iken nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Sizlere senet nedir, nasıl doldurulur, senet örneği ve diğer önemli bilgileri sunmak istiyoruz.

Senet Nedir?

Alışveriş yaparken sık sık tercih edilen senet, kıymetli bir kağıttır. Tabi ki bu kağıdı kıymetli yapan şey ise kağıdın kendisi değil üzerinde yer alacak olan bilgilerdir. Boş bir senet parçası herhangi bir anlam ifade etmemekte ve değeri bulunmamaktadır. Yapılacak olan bir alışveriş veya alınacak olan bir hizmet sonrasında ödemenizi nakit para yerine senet doldurarak gerçekleştirmek isteyen iki kişi tarafından gerçekleştirilen anlaşma kağıdı olarak da belirtilebilir. Bu senet üzerinde yer alacak olan imzalar oldukça değerlidir.

Senet Nasıl Doldurulur?

Senet nasıl doldurulur sorusu hem ürün veya hizmet satan kişi, hem de alan kişi tarafından önemlidir ve bilinmesi gerekiyor. Her iki tarafında öğrenebileceği senet doldurma işlemi ile ilgili izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir;

 • Senet doldurma işlemi gerçekleştirilir iken öncelikle ödenecek olan rakam, vade sayısı ve ödeme tarihi bölümleri doldurulmaktadır.
 • Daha sonra senet üzerinde hazır olarak bulunan ve nokta nokta olarak boş bırakılan bölümü kendi bilgileriniz veya müşteri bilgileriniz ile doldurmalısınız.
 • Senetin sol tarafında ise senetin ödemesi kimin tarafından gerçekleştirilecek ise o kişiye ait olan bilgilere yer verilmelidir. Senedin sağ alanında bölüme ise hem senedi hazırlayan kişi, hem de senet karşılığında ürün veya hizmet alan kişi tarafından gerçekleştirilecek olan imzaların alanı yer almaktadır.

Senet Doldurma Örneği

Senet doldurma ve senet hazırlama işlemi ile ilgili örnek doldurulmuş form aşağıda yer almaktadır. Sizlere numaralandırdığımız alanlar ile birlikte senet nasıl doldurulur sorusuna daha net cevap vermek istiyoruz.

Senet Nasıl Doldurulur? Senet Örneği ve Bilinmesi Gereken Herşey!

 1. Ödeme Günü: Senette yer almakta olan ödenecek olan miktarın hangi tarihte gerçekleştireceğini belirtmektedir. Son ödeme tarihi senetlerde oldukça önemlidir. Bu konuda daha detaylı bilgileri aşağıda sizlere aktaracağız.
 2. Ödenecek Miktar: Bu alan düzenlenecek olan senedin para karşılığı değeridir. Eğer hizmet veya ürününüz için parça parça senet düzenlenir ise her senet için her taksit miktarı burada yer almalıdır. Bu alan ile ilgili açıklamalara aşağıdan ulaşabilirsiniz.
 3. Düzenlenme Tarihi: Senedin hangi tarihte düzenlendiğini belirtmektedir.
 4. Senet Düzenleyen: Senedin kimin tarafından düzenlendiğini belirtmektedir.
 5. Ödeme Miktarı Yazı ile: Senedin değerinin yazı ile belirtilme alanıdır.
 6. Ödeme Türü: Senedin hangi tür ödeme yöntemi ile gerçekleştirileceğini belirtmektedir.
 7. Ödeyecek Kişi: Senet tutarını kimin ödeyeceği ve ödemeyeceği durumlarda gerekli işlemin kimin adına yapılacağını belirten alandır.
 8. Düzenleme Tarihi: Senedin hangi tarihte düzenlendiğini belirtmektedir.
 9. Senet düzenleyen ve senedi alan kişinin imzalarının yer aldığı alandır.

Senet Doldururken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Senet doldurma işleminde hem senet düzenleyen kişi, hem de senedi imzalayacak olan kişi birkaç noktaya özellikle dikkat etmektedir. Yukarıda senet doldurma işlemlerinde belirttiğimiz ödeme günü senet tutarını ödeyeceğiniz son tarihtir. Eğer bu tarihte ödeme yaparak senedinizi almazsanız yasal işlem başlatma hakkı senedi düzenleyen kişiye doğacaktır.

Senet doldururken dikkat edilmesi gerekenler arasında en önemli noktalardan biri de miktar bölümüdür. Alacağınız ürün veya hizmetler için ödemelerinizi taksitli bir şekilde yapacaksanız düzenlenecek olan senet üzerine toplam miktar değil taksit tutarı yazılmalıdır. Bu konuda pek çok art niyetli kişiler her senet kağıdını toplam tutar ile düzenleyerek sizlerden her seferinde bu rakamı ödemenizi talep etmektedir, ödemediğinizde ise yasal işlem başlatmaktadır.

Yorum yapın