BankalarBanka Kredileri

Peşinatsız Konut Kredisi Veren Bankalar

Bankalarla ilk ilişkilerin başladığı, kredi ve kredi kartlarıyla yoğunlaştığı bankacılık ilişkilerinde artık konut ve taşıt kredileri alımı hususunda da ilişkiler bir hayli gelişim gösterdir. Ancak konut kredisi veren bankalar, peşinat şartı öne sürmekte ki, bu durum birçok kişinin peşinatsız ev sahibi olmasına sed çekmektedir. Hal böyle olunca da doğal olarak tüketiciler peşinatsız konut kredisi veren banka arayışına girdi.

Peşinatsız konut kredisi çekilebilir mi?

Evet, peşinatsız konut kredisi veren bankalar mevcut. Bazı bankalar hiç bir peşinat şartı koşmadan konut kredisi vermektedir. Bu şekilde evin tamamına kredi çekmek mümkündür.

2018 Yılı Peşinatsız Konut Kredisi Veren Bankalar

%100 Morgage  adıyla kredi sunan peşinat şartı olmayan bankalar arasında Ziraat Bankası, Halkbank, Yapı Kredi Bankası, Vakıfbank ve bazı devlet – özel bankalar bulunuyor.

Doğrudan kredi konusunda peşinatsız imkanlar;

 • Garanti Bankası
 • Odeabank
 • Denizbank
 • Emin Evim
 • Devlet Destekli Krediler

Peşinatsız Konut Kredisi Alımı

Banka mevzuatı gereği ev satın alımında en fazla %80’i oranında kredi verebilmektedir. 100 Bin TL değerindeki bir konut için bankadan en fazla 80 Bin TL kredi çekilebilir. Ayrıca evin değerine, maliyetine göre alınabilecek kredi tutarı değişiklik gösterir. Kendine özgü bir hesaplaması mevcuttur. Öyle ki, 200 Bin TL değerindeki ev için de 40 Bin TL civarı peşinat gerekmektedir.

Konut Kredisinde Peşinat Hesaplama Yöntemi

 • Satın alınacak konuta banka tarafından 600 TL karşılığında uzman (eksper) gönderilir.
 • Uzman, evi inceleyip çevre ve konutun niteliği ile piyasa değerine göre bir fiyat biçer.
 • İncelemeyi yapan uzman evin değerini bankaya bildirir.
 • Ev kredisi verecek olan banka da evin değerinin %75 ila %80’lik kısmını kredi olarak tüketiciye verir.

Tam Kapasite Kredi Kullanımı

Peşinatı bulunmayan, evin tamamına kredi almak isteyen kişiler için de bir takım önemli tavsiye ile tam kapasite kredi kullanımı mümkün olabilmektedir. Bunun için dört farklı yöntem bulunuyor. Bunlar;

 1. Evin esper (uzman) değerini yüksek gösterme,
 2. İkinci bir gayrimenkulü ipotek ettirmek,
 3. %20 oranında peşinat için ihtiyaç kredisi kullanma,
 4. Peşinatlık kısım için ihtiyaç kredisi çekilememesi durumunda araç ipoteği ile kredi çekilmesi ve peşinat tamamlama.

Birinci yöntem kullanımında iyi hesaplama yapılmalıdır.

Peşinatsız Kredi Almanın Avantaj ve Dezavantajları

Bazı durumlarda avantaj, bazı durumlarda ise dezavantaj sağlayan peşinatsız kredi, tamamen bireylerin o anki durumuna göre avantaj veya dezavantaj teşkil eder. Herşeyden önce bilinmelidir ki, ev kredisinde dosya masrafı, ek masraflar ve ekspertiz (uzmanlık) ücretleri peşinatsız kredi bünyesinde artış göstermektedir. Ayrıca vadeye yayıldığından çok daha fazla masraf ödemesi çıkmaktadır. İhtiyaç kredisi alarak peşinatsız kredi alımında konut kredisinin aylık taksit ödemeleri ihtiyaç kredisi ödemeleri ile beraber ödeneceğinden taksit tutarlarında artış olacaktır.

Avantajlarına bakılacak olursa, taşınmazlar daha kısa sürede yatırıma dönüştürülür. Tarla, arsa veya yazlıkların ipotek gösterilmesiyle konut kredisi alınabilmekte ve yaşanılan yere yakın ev almak mümkün olabilmektedir. Ayrıca gerekli peşinatı biriktirene kadar kira ödeme zorunluluğu da ortadan kalkar. Serbest meslek sahibi olanlar, yüksek kira miktarı vergi avantajı elde edilebilmektedir.

Peşinatsız Konut Kredisi Veren Banka Listesi

QNB Finansbank: Peşinatı olmayan müşterilerine kredi imkanı sunulmaktadır. Taksitli, kira öder gibi ev sahibi olma olanağı sunulmaktadır. Müşteri, gerekli belgeleri hazırlar ve bankaya başvuru yapar. 2 gün içerisinde banka krediye onay verip, eve uzman gönderir. Müşteri dankaya davet edilip, krediye ilişkin sözleşme imzalar. Ziraat bankasına tapu masrafları ödenerek randevu alınır. İpotek sonrası ev kredisi ev sahibinin belirttiği banka hesabına yatırılır.

Garanti Bankası: %100 Morgage veren banka olarak bilinmektedir. Halihazırda bulunan evin ipotek edilmesiyle 240 aya varan vaadeli sabit faiz oranlarında konut kredisi olanağı sunan bankalardandır.

Akbank: Peşinatsız konut kredisi veren bankalar arasındaki yerli  halka en fazla olanak ve hizmet sunmayı başaran banka olarak bilinen, pek bu yönüyle reklam yapmasa da beğeni toplayan bankaların başında gelen Akbank da yeni çalışmaya başlayan özel alınacak ev değerinin tamamını kredi olarak sunan bankadır. Konut kredisinin %100 oranını sunma olanağı bulunan bankadır. Mevcuttaki evin ipotek edilmesiyle ev sahibi olunabilecek konut kredisi sunulmaktadır. 20 yıl 240 ay vaadeli konut kredisi veren bankalardandır. Kira ödercesine kredi sağlayabilen bankadır.

Ziraat Bankası: Evim Ziraat’ten adıyla özel proje kapsamında Ziraat Bankası da ev sahibi olmak isteyenlere konut kredisi sunmaktadır. Birçok farklı özellikte konut kredisi kampanyasıyla peşinatsız kredi olanakları mevcuttur. Çiftçi Ev Kredisi, Komisyonsuz Konut Kredisi, İlk Yıl Sadece Faiz Ödemeli Konut Kredisi, Kentsel Dönüşüm Kredisi gibi birçok isimlendirme ve farklı imkanlarla kredi olanakları sunulmaktadır.

Halkbank: Peşinatsız Ev Kredisi adıyla Halkbank da kredi sunmaktadır. Prosedürlere uygun biçimde kredi imkanları sunan bankalar arasındadır. Aylık, üç aylık taksit ödeme imkanlarıyla 120 aya kadar düşük fazili konut kredisi imkanları bulunan Halkbank, 500 TL civarı dosya masrafıyla kredi sunmaktadır.

Yapı Kredi: İpotekli konut kredisi sunan bir diğer bankalardandır. Uzman değerlendirmesinin %80’ine kadar peşinatsız konut kredisi projesi bulunmaktadır.

Bahsi geçen peşinatsız konut kredisi sunan bankalara ilaveten; Denizbank da yüksek faiz oranlarıyla konut kredisi veren bankalar arasında sayılabilmektedir.

NOT: Unutulmamalıdır ki, İPOTEK gösterilmeden ve taşınmaz mal varlığı da olmadan peşinatsız konut kredisi kullanılamamaktadır.

Bizi Takip Edin !
Etiket

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir