Genel

Parti Üyeliği Sorgulama

Ülkemizde çok partili dönem sürecinde siyasi partiler pek çok farklı hizmet ve işlem ile halk ile buluşuyor. Özellikle internet siteleri, sosyal medya siteleri ve daha pek çok farklı seçeneğin yaygın olması ile birlikte siyasi partilere olan üyelik işlemleri de önem kazanmış durumda. Siyasi partilere olan üyelikler dönem dönem iş ilanlarında bile karşımıza çıkar iken bir partide üye olup olmadığınız sorgulanmakta ve iş başvurularında değerlendirilmektedir. Pek çok olumlu ve olumsuz yanlarını sayabileceğiniz siyasi parti üyeliğinden ziyade sizlere hangi parti üyeliğiniz var bunun verilerini sunmak istiyoruz.

Parti üyeliği sorgulama bölümünün E-Devlet ve farklı internet sitelerinde aktif edilmesi ile birlikte sizde gerek geçmişte kendiniz tarafından oluşturulan, gerekse de farklı kişiler tarafından siyasi partilere üye yapılıp yapılmadığını sorgulayıp öğrenebilirsiniz.

Parti Üyeliği Sorgulama Nasıl Yapılır?

Parti üyeliği sorgulama işlemi özellikle son dönemlerde bazı partilerin belirli ayakları tarafından kişilerin kimlik bilgileri üzerinden onlardan habersiz oluşturulması ile gündeme gelmiş ve önem kazandığı için hazırlanmıştır. Bununla birlikte kendiniz tarafından gerçekleştirdiğiniz parti üyeliğinin devam edip etmediğini de sorgulama işlemi ile birlikte görüntüleyebilirsiniz.

Parti üyeliği sorgulamak için iki farklı yöntem bulunmaktadır. E-devlet üzerinden parti üyeliği sorgulama ve Yargıtay üzerinden parti üyeliği sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Parti üyeliğinizi sorgular iken ihtiyacınız olan bilgiler ise T.C Kimlik Numarası ve Seri Numarasıdır. Bu bilgileri ilgili alanlara girerek hangi partide üyeliğim var sorusuna yanıt alabilirsiniz.

E-Devlet Parti Üyeliği Sorgulama

Hangi partide üyeliğiniz olup olmadığını sorgulamak istiyorsanız bu işlemi E-Devlet üzerinden birkaç saniye içerisinde gerçekleştirebilirsiniz. https://www.turkiye.gov.tr/yargitay-siyasi-parti-uyeligi-sorgula adresine girdikten sonra üyelik bilgileriniz ile giriş yaparak otomatik olarak hangi partide üyeliğiniz var, ne zaman üyelik oluşturulmuş ve ne zaman silinmiş bu detayların tamamına erişim sağlayabilirsiniz.

Yargıtay Parti Üyeliği Sorgulama

Parti üyeliği sorgulama Yargıtay internet sitesi üzerinden de gerçekleştirilebilmektedir. Eğer henüz E-devlet şifresi almadıysanız Yargıtay internet sitesini kullanarak parti üyeliğinizin olup olmadığını sorgulayabilirsiniz. https://vatandassipar.yargitaycb.gov.tr/ internet sitesini ziyaret ederek T.C. Kimlik Numarası ve Cüzdan Seri No girişini yaparak üyeliğinizi sorgulayabilirsiniz.

Parti Üyeliğinden Nasıl Çıkılır?

Parti üyeliği sorgulama işlemini gerçekleştirdikten sonra bilginiz olmadan yapılan veya kendi yaptırdığınız parti üyeliğinden çıkabilirsiniz. Parti üyeliğinden çıkmak ise bu alandan gerçekleştirilmemektedir. Sorgulama işleminde sizlere hangi partinin hangi bölgesinden kaç yılında üye olduğunuz bilgisi sunulmaktadır. Bu bilgiyi edindikten sonra partinin o şubesine giderek üyeliğinizi birkaç dakika içerisinde dolduracağınız form ile iptal edebilirsiniz. Talebiniz olmadan gerçekleştirilen parti üyeliği ile ilgili o partiye daha sonra Cumhuriyet Başsavcılığı üzerinden şikayette bulunabilirsiniz.

Bizi Takip Edin !

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir