Banka Kredileri

Öğrenim Kredisi Affı Başvurusu 2019

KYK kredisi kullanan ve sonrasında ödeme aksaklığı yaşayanlar için cazip ödeme opsiyonları sunuluyor. Kredi affı olarak nitelendirilen opsiyonda, öğrenciler için yeniden yapılandırma olanağı sunuluyor.

Öğrenim kredisi 2019 yapılandırmasının detayları nelerdir? Kredi ödemeleri nereye ve nasıl yapılır? Tüm detaylar için okumaya devam edin.

Bu Yazıda Neler Bulacaksınız?

KYK Öğrenim Kredisi Affı

Üniversite öğrencilerine verilen KYK (Kredi Yurtlar Kurumum) kredisi, öğrenim esnasında verilen ve mezuniyet sonrası ödenen bir kredi türüdür. Öğrencilerin rahat eğitim almaları ve öğrenim süresince maddi zorluk yaşamamaları için devlet tarafından verilen KYK kredisi, mezun olan ve işe başlayan öğrencilerin, belirli taksitlerde ödemesi şeklinde sunulur.

Anca çeşitli durumlardan ötürü kredi geri ödemesini aksatan veya yapamamış öğrenciler için yeniden düzenleme olanağı sağlanıyor. Öğrenim kredisi affı adı verilen bu düzenlemede, Maliye Bakanlığı tarafından ödeme kolaylığı sağlanıyor. Dolayısıyla KYK öğrenim kredileri yapılandırma türünde düzenlenerek, kolay ödeme fırsatı sunuluyor. Peki KYK yapılandırması nasıl yapılır?

Öğrenim Kredisi Yapılandırma ve Ödeme Seçenekleri

KYK kredilerinin ödenmeyen taksitleri, Gelir İdaresi Başkanlığına devredilmektedir. Devredilen KYK kredi borçları, vergi dairesi üzerinden yapılandırılmaktadır. Öğrenim kredisi affından yararlanan öğrencilerin vergi dairesi interaktif sistemi üzerinden ödeme yapmaları mümkündür.

Ödemeye yönelik olarak yapılandırılan KYK kredi borçları, vergi dairesi sisteminden ödenebilmektedir. Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren ve 2016 yılından bu yana uygulanan öğrenim kredisi affı, 2019 yılında da uygulanmaktadır. Öğrenim kredisi borçlarını ödeyememiş vatandaşlar, yapılandırılmış yeni düzenleme ile GİB (Gelir İdaresi Başkanlığı) internet sitesi üzerinden taksit ödemelerini yapabilirler.

KYK Öğrenim Kredi Borcu Nasıl Ertelenir?

www.turkiye.gov.tr web sitesine giriş yaparak e-devlet sistemi üzerinden KYK kredi borçları ertelemesi yapılabilir. Ya da direkt e-devlet sistemine giriş yaparak GİB sisteminde kayıtlı olan KYK borçlarının yapılandırması talebi, ödeme opsiyonları veya erteleme gibi işlemlerin tamamı yapılmaktadır.

KYK kredileri 4 yıl boyunca verilen geri ödemeli burslar şeklinde sunulmaktadır. Mezun olan öğrenciler, mezuniyetten 2 yıl sonra kredi borçlarını ödemeye başlamaktadırlar. Ancak ödeme zorluk çeken vatandaşlara kolaylık sağlanmaktadır.

Kredi borucunu aksatmadan ödemeye devam eden öğrenciler, Ziraat Bankası üzerinden taksit ödemelerine devam edebilmekteler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu