BankalarKredi Kartı

Öğrenciye Kefilsiz Kredi Veren Bankalar

Paraya en fazla ihtiyaç duyulan ama yine en fazla parasızlık çekilen hayatın dönemleri arasında kuşkusuz öğrencilik yılları gelir.  İhtiyaçlar fazla, nakit hep azdır. İhtiyaçların zaman içerisinde hat safhaya yükseldiği de olur. Borç bulma konusunda da yine öğrenciler şanssızdırlar. Hal böyle olunca da bankalara başvurmak, kredi ve faize bulaşmak zorunda kalırlar. Ancak diğer kitle gibi ne yazık ki bankalar da pek yanaşmamaktadır öğrencilere kredi vermeye. Bankalara kredi alımı da öğrenciler için zordur. Bunun nedeni ise gelir belgesine sahip olmamaları ve gelir ibrazında bulunamamalarıdır.

Öğrencilerin yanında ev hanımları veya sigortasız çalışan işçiler yahut kaçak çalışmak zorunda kalanlar da bankalardan kredi alma konusunda pek şanslı değillerdir. Bunun nedeni de yine gelir belgesi gösterilememesidir. 2017’de çıkan ve hızlı ivme kazanması beklenen “Dijital Bankacılık Sistemi” sayesinde öğrencilerle birlikte diğer kitlelerde bankalardan ihtiyaç kredisi çekebilir hale gelecektir.

Dijital Bankacılık Sistemi

Bireyin herhangi bir banka şubesine gitmeden İnternet (bilgisunar) üzerinden bankacılık işlemlerini yürütmesine vesile yeni model sisteme dijital bankacılık sistemi denilmektedir. Avrupa’da eskiden beri kullanılan Dijital Bankacılık Sistemine “Doğrudan Bankacılık, Şubesiz Bankacılık” da denilebilmektedir.

Bazı bankalar gelir belgesi olmaksızın öğrencilere kredi imkânı sunmaya başlamıştır. Bu bankaların temelde bir takım şartları bulunuyor. Normal şartlarda bankalar kredi notu yüksek olan kişilere kredi verirler. Kredi notu risksiz yahut hiç olmayan ve gelir belgesi bulunmayan öğrencilere de bazı bankalar kredi imkânı sunuyor. Eskiye nazaran kredi alımı çok daha kolaylaşmıştır. En bilinenlerden başlanılacak olursa, en çok reklam kampanyalarıyla gündeme gelen Denizbank, 1000 lira faizsiz kredi sunarken, İş Bankası da 25 bin liraya anında kredi verebiliyor. Akbank, yattığın yerden kredi ve direk kredi kampanyaları sunuyor. QNB Finansbank ise kredi fırsatçıdan adıyla yine faizli kredi veren bankalar arasında.

Ayrıca eğitime destek kampanyaları ile TC. Ziraat Bankası, Garanti Bankası, Yapı Kredi Bankası ve Odeabank da öğrencilere özel kredi sunan bankalar arasında yer almaktadır.

Görüldüğü üzere gelir belgesiz kredi veren bankalar olduğu gibi bunların bazıları yine de kefil şartı koşabilmektedir. Kefilsiz kredi veren bankalar da mevcut. Kefilsiz kredi alımı için yegâne şart, öğrencinin tam zamanlı veya yarı zamanlı bir yerde sigortalı olarak çalışması koşulu bulunuyor.

Öğrenci Kredisi Alımında Gerekli Belgeler

  • TC Kimlik Belgeniz ve bir kaç adet fotokopisi.
  • Gelir idaresi başkanlığından gelir belgesi.
  • Öğrenci olarak bulunduğunuz okulun öğrenci işlerinden alınmış öğrenci belgeniz.
  • İkamet ettiğiniz eve ait su, elektrik, doğalgaz faturaları.
  • Faiz geliriniz veya sahibi olduğunuz bir mülk bulunuyorsa bu mülkün kira geliri.

Hiçbir kefil istemeden kefilsiz kredi sunan bankalar ise şunlardır; Akbank, Garanti Bankası, İş Bankası, Halkbank, Odeabank ve Vakıfbank. Bu bankalara yapılan başvuruda “kefilsiz kredi” başvurusu yapıldığı mutlaka belirtilmelidir.

UYARI: Kredinin geri ödemeli ve hatta faizli katlanabilir borç olduğu bilincinde olmak gerekir. Gelirin yarısını aşmayacak kredilere başvuru yapılmalıdır. Aksi halde geri ödemeler düzenli yapılamaz, ilerleyen zamanda sıkıntı yaşanabilir ve kredi notunun olumsuz etkileneceği gibi öğrencilik ve sonrasındaki iş hayatı ciddi oranda olumsuz etkilenebilir.

2018 yılında öğrenciye kredi veren ve gelir belgesi talep etmeyen Halkbank, Akbank, İş Bankası, Denizbank ve Yapı Kredi Bankasının yanı sıra artık HSBC ve INGBank da kredi imkânı sunmaktadır.

Not: Temelde koşullar aynı yahut benzerlik gösterse de bankalar arasında şartlarda bir takım değişiklikler ve talep edilen belgeler de farklılıklar söz konusu olabilmektedir.

Bizi Takip Edin !
Etiket

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir