Genel

Nüfus Cüzdanı Bedelini Kredi Kartı İle Ödeme

Nüfus cüzdanı bedeli ile ifade edilen, yeni nesil kimlik belgesi ücretleridir. Çipli nüfus cüzdanlarının ücreti, dijital bankacılık ve dijital kamu hizmetlerinin bir arada kullanılmasıyla, kolay bir forma dönüşüyor.

Nüfus Müdürlükleri tarafından verilen yeni kimlikleri, kurumlardaki iş yükünü hafifletmek ve yığılmaları önlemek adına, internet sistemleri üzerinden de sağlanıyor. Bu kapsamda, nüfus cüzdanı bedelimi kredi kartı ile ödeme imkanı sunuluyor. İşlemin özelliği ve detayları için makaleyi inceleyin.

Çipli Kimlik Bedeli Ne Kadar?

Yenilenen nüfus cüzdanları, tasarımları, işlemleri ve kullanılan materyalin yanı sıra hizmet bedelini de kapsayan bir ücret karşılığında veriliyor. Yeni kimlik belgeleri, güncel fiyatlarla 22.50 TL ile veriliyor. Yeni kimliğini almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, nakit ödeme yapabilecekleri gibi kredi kartlarıyla da ödeme yapabilirler.

Kredi kartıyla yapılan ödemeler için mobil bankacılık sistemi ya da internet bankacılığı sistemleri kullanılabilir. Yeni doğan kayıtları için kimlik belgesi bedeli tahsil edilmemektedir. Her Türk vatandaşına verilen ilk kimlik belgesi, hediye niteliğinde sunuluyor. Yenileme işlemlerinde tahsil edilen tutar; 22,50 TL olarak belirlenmiştir. Şayet çipli kimlik belgesi alış ve fakat kaybetmiş vatandaşlar için yenileme ücreti 45 TL olarak belirlenmiştir.

Yeni Kimlik Belgesi Bedelini Kredi Kartıyla Ödeme

Kimlik belgesini değiştirmek veya yenileyerek çipli kimlik almak isteyen kişiler, İl Nüfus Müdürlüğüne doğrudan başvuru yapabilirler.  Nüfus Müdürlüklerinden alınan kimlik bedelleri, nakit olarak tahsil edilmektedir.

Kimlik basımı yapılırken, veznelerden yapılan nakit ödemeler ile alınan makbuz, kimlik belgesini düzenleyen kamu görevlisine iletilir ve yeni kimlik belgesi kolay şekilde alınabilir. Bankalar ile yapılabilen kimlik belgesi bedeli ödemeleri, aynı şekilde alınan tahsilat makbuzları ile sağlanıyor.

Ancak Visa özellikli kredi kartları ile ödeme yapmak isteyen vatandaşların, dijital sistemi kullanmaları gereklidir. Mobil bankacılık sistemi kullanılarak, kredi kartlarıyla ödeme yapılabilir. Akıllı cihaz kullanan vatandaşlar, İnteraktif Vergi Dairesi sistemine giriş yaparak, kredi kartı ile ödeme sağlayabilirler.

Nüfus Cüzdanı Bedelinde Online Ödeme Kolaylığı

Vergi Dairesi interaktif sistemine giriş yapılarak, T.C kimlik numarası ile hızlı ve kolay ödeme yapılabilir. İnteraktif Vergi Daire platformuyla sağlanan dijital ödemeler, daha hızlı işlem yapılmasına olanak sunuyor. Sisteme girişlerde;

  • Harç ve Değerli Kağıt Bedeli Ödeme sekmesi seçilir
  • TC Kimlik Kartı Bedeli Ödeme menüsüne tıklanır
  • C numarası girilir
  • İsim, soy isim, şehir bilgileri girilir
  • Vergi dairesi seçilir

Tüm bilgilerin eksiksiz olarak girilmesi önem taşır. Kredi kartıyla ödemenin sorunsuz şekilde yapılması için kimlik ve kişisel bilgileri kontrol edin ve ardında kart ödeme seçeneğine tıklayın.

Otomatik sistem avantajı ile ödenmesi gereken tutar sunulmaktadır. Hizmetten yararlanmak için sunulan kimlik belgesi seçkilerinden;

  • Yeni doğan kimlik belgesi
  • Eski kimlik belgesini yenileme
  • Kayıp kimlikler için yeniden kimlik alma

Gibi, kart işlem tercihi yapılır. Seçilen kart çıkarma hizmetine göre, otomatik olarak nüfus cüzdanı bedeli sunulmaktadır.

Ardından, Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) ödeme sayfası otomatik olarak açılır ve kredi kartı ile ödeme yapılabilir. Ödeme penceresinde; banka seçimi, kart numarası, geçerlilik tarihi ile güvenlik kodu girilir. İşlemin onaylanması için kart şifresini girerek tamamlayabilirsiniz.

Yeni Kimlik Belgesi İçin Online İşlemler

İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden yapılacak kimlik belgesi ödemeleri 444 0 189 numaralı çağrı merkezinden kesintisiz erişimle, bilgi alınabilir. Sisteme giriş yapmak içinse; https://ivd.gib.gov.tr/ web adresi üzerinden erişim sağlanabilir. T.C kimlik belgesi yenileme işlemlerinde, elektronik ödeme sistemleriyle ödeme yapmak, vergi ödemesi veya diğer işlemler için online sistem kullanılabilir.

Bizi Takip Edin !

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir