Banka Kredileri

Nefes Kredisi 2019 (Hesaplama ve ŞARTLARI)

10 Ocak 2019 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Nefes Kredisi projesi, KOBİ kredileri kapsamında veriliyor. Düşük faizli kredi seçenekleri olarak sunulan kredilerde maksimum kredi tutarı 200 bin TL’dir.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler için sunulan Nefes Kredileri, devlet destekli bankalar ve özel banka kuruluşları tarafından sunuluyor.

Nefes Kredisi Başvuru Şartları

KOSGEB veri tabanına kayıtlı esnaflara özel sunulan Nefes Kredisi, 2019 mevzuatları ve faiz oranları ile güncel olarak sunuluyor. Ocak 2019 itibari ile başlayan kredi başvuruları, bankaların sunduğu düşük faiz destekleri ile sağlanıyor.

Kredi Garanti Fonu ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) tarafından yürütülen projede, esnaf ve sanatkarların finansman ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde kredi olanağı sunuluyor.

Başvuru için KOBİ statüsü, aranan niteliktir. Proje dahilinde; 250’den daha az işçi çalıştıran ve senelik 40 milyon TL’den daha az ciro yapan KOBİ’lerin başvurusu alınıyor. Nefes Kredisinden yararlanamayacak KOBİ’ler arasında; döviz bürosu ve factoring şirketleri yer alıyor. Ayrıca mali müşavirler, emlak ofisleri ve eczaneler de bu krediden yararlanamamaktadır.

Nefes Kredisine Nasıl Başvuru Yapılır?

Bu kredi kampanyasından yararlanmak için öncelikle, üyelik belgesi alınmalıdır. TOBB veya işletmenin kayıtlı olduğu odadan, ücretli şekilde belge temin edilebilir. 10 TL ile alınan üyelik belgesiyle, doğrudan başvuru yapılabilmektedir.

Nefes Kredisi veren bankalar ise şu şekildedir;

 • C Ziraat Bankası
 • Halkbank
 • Vakıfbank
 • Türkiye İş Bankası
 • Garanti Bankası
 • Yapı ve Kredi Bankası
 • Ziraat Katılım
 • Vakıf Katılım Bankası

Nefes Kredisi İçin Gerekli Belgeler

Esnaf finansmanını ve nakit ihtiyacını karşılamak üzere tasarlanan Nefes Kredisi için gerekli evrakların temini ile başvuru yapılabilir. Kredi başvurusu için gerekli belgeler şöyledir;

 • SGK’dan alınan ‘’Borcu Yoktur Belgesi’’
 • Kimlik belgesi fotokopisi
 • İmza beyannamesi
 • İşletmenin vergi levhası
 • İşletmenin hesap defteri (son iki yıla ait)
 • Tapu belgeleri

Belgeleri ile 2019 Nefes Kredisi başvuruları yapılabilir. Yukarıda belirtilen bankalara doğrudan başvuru yapılmaktadır. Kredi inceleme sürecinden sonra onaylanan krediler ile nefes kredisi kullanımı sağlanabilir.

Nefes Kredisi Faiz Oranları

Nefes Kredisi 2019 faiz oranları, %0,99 oranlarıyla sunuluyor. İlk altı ay geri ödemesiz şekilde sunulan Nefes Kredisi, 12 ay veya 18 ay vade seçenekleriyle sunuluyor. Esnaflara sağlanan bu kredi kampanyası ile 200.000 TL’ye kadar kredi başvurusu yapılabiliyor.

Nefes Kredisi, mevzuatlar dahilinde yalnızca 1 kez kullanılabilmektedir. Kredi başvurusu için faaliyet belgesinin bulunması ve üzerinde TOBB Nefes Kredisi Başvurusu İçindir, ibaresinin bulunması gereklidir.

Nefes Kredisi yıllık faiz oranı ise %9.90 oranıyla avantajlı bir kredi türüdür. Esnaf ve sanatkarların teminatlarını karşılamak ve nakit sıkıntılarını gidermek için sunulan kredide toplam 7,5 milyon TL verilmesi planlanıyor.

Nefes Kredisi Faizleri Hesaplama

İlk 6 ay geri ödemesiz, sonraki aylarda 12 veya 18 ay eşit taksit seçenekleriyle sunulan nefes kredisi, %0,82 faiz oranı ile Ziraat Bankası’nda sunuluyor. Toplamda 200 bin TL’ye kadar sağlanacak olan kredide TOBB 500 milyon TL yatırım ile 5 milyar TL esnaf kredisi veriyor.

Ziraat Bankası Nefes Kredisi aylık ve toplam geri ödemelerde, 12 ay vadeli veya 18 vade seçenekleri sunuyor. Başvuru belgeleri ile tüm Ziraat Bankası şubelerinden KOBİ kredisi başvurusu yapılabilir.

Kredi hesaplama araçları kullanılarak, aylık ve yıllık faiz oranları, toplam kullanılan kredi ve toplam geri ödeme değerlendirmesi yapılabilir. Ziraat Bankası resmi internet sayfası üzerinde KOBİ Kredileri bölümüne giriş yaparak, online kredi hesaplama sistemini kullanabilirsiniz. TOBB ve KGF kapsamında verilen kredi için, oda kayıt belgesi gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu