Banka KredileriBankalar

Nakit Blokajlı Krediler

Blokaj, para harcanmasını yasaklama, bir varlığın sahibi tarafından yetkili mercilerce izinsiz kullanılamaması durumudur. Yasal koşullara uygun biçimde sahibinin tasarrufuna ve kullanımına izin verilmemesine, dondurulmuş değere blokaj (tutma) denilir. Adeta bloke (yasaklı) hesap uygulaması, icra ya da vergi borçlarından kaynaklı uygulanabilmektedir. Blokaj sözcüğünün Türkçe karşılığı “durdurma, tutma, engel olma” demektir ve kökeni Fransızcadır.

Nakit Blokaj yani nakit engellenmiş değer-varlık karşılığı kredi hususuna değinilecek olursa, bankaların kredi vermediği durumlarda bu yöntem kullanılabilmektedir. Nakit Blokaj Karşılığı kredi çekilebilmektedir. Genellikle kredi puanı yahut diğer bir değişle iktisadi notu düşük olanlar için ideal kredilerdendir.

Nakit Blokajlı Kredi başvuruları şubelerden yapılmaktadır. Evvela banka hesabı açtırılıp, en az 2 bin lira nakit para bu hesaba yatırılmalıdır. Bu paraya karşılık kredi kullanılabilmektedir. Yatırılan tutar miktarınca kredi çekilebilmektedir. Bu yöntem ihtiyaç giderilmesinden ziyade kredi notunun yükseltilmesi için uygulanan bir yöntemdir.

Uyarı: En fazla 12 ay vadeli kredi çekilmeli ve ödeme günü ASLA geçirilmemelidir.

Birçok banka bu uygulamanın kullanılmasına izin verirken, bazı bankalar reddiyelerle kabul etmemektedir. Nakit kredi gibi aynı zamanda kredi kartı alımı da mevcuttur. Bu yönteme “Bloke Teminatlı Kredi Kartı” da denilmektedir.

Bloke Teminatlı Kredi Kartı

Temelde farklı yöntemlerle alım sağlansa da uygulama ve pratikte diğer kredi kartlarından farksız işlev göstermektedir; alışveriş yapılabilir, puan kazanılabilir ve taksitli işlemler sağlanabilir. Bu yöntemle kredi kartı alımı genellikle kredi kartı sorunlarından ötürü idari yahut kanunî takip yaşanması, borçların sonradan kapatılmasına rağmen yeni kredi kartı başvurusunun onaylanmaması durumlarında yapılmaktadır.

BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) tarafından Nakit Karşılığı Kredilere ilişkin Tebliğ ve Genelgede bir takım değişiklikler yapılmıştır. 02 Mart 2017 tarihli ve 29995 sayılı Resmi Gazete’de BDDK tarafından, “Kredi Riski Azaltım Tekniklerine İlişkin Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ” ve bu Tebliğ değişikliği ile bağlantılı olarak 09 Mart 2017 tarihinde BDDK internet sitesinde “Nakit Karşılığı Kredi Konulu 2017/1 sayılı BDDK Genelgesi” yayımlandı. Bu tebliğ ve karar doğrultusunda 2018 yılında da geçerli olan nakit engelli (blokajlı) kredi uygulaması yürürlüktedir.

Site: “Nakit Karşılıklı Kredilere İlişkin BDDK Tebliğ ve Genelgesinde Yapılan Değişiklikler”Erişim: 02.08.2018,

Bizi Takip Edin !
Etiket

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir