Banka KredileriBankalar

Nakit Avans mı Daha Avantajlı, İhtiyaç Kredisi mi?

Bankaların sundukları olanaklar arasında en yaygın bilinenlerden biri de avanstır. Tabi ki ayriyeten ihtiyaç kredisi gibi kredi türleri de bulunur. Hususi olarak birçok kimsenin aklında beliren sorulardan biri de Nakit Avans mı Daha Avantajlı yoksa İhtiyaç Kredisi mi?” sorusudur. Zamanın belli evrelerinde herkes kendi içinde bu tür sorular sormuştur. Bankalara yönelim söz konusu olduğunda nakit avans mı yoksa ihtiyaç kredisi mi çok daha mantıklı seçenektir?

Yüksek faiz oranlarından ötürü nakit avans çekmek pek tercih edilmeyen ve birçok kişi tarafından da önerilmeyen seçenektir. Uzun yıllar çoğu kişi nakit avans çekme hususuna önyargı ile bakıyordu. Bunun farkına varan bankalar ise nakit avansla alakalı olarak bir takım düzenlemeler yapılması gerektiğine karar verip, taksitli nakit avans olanağı sunmaya başladılar. Bu durumda nakit avans çekiminde artışa sebep oldu.

İhtiyaç kredisi ise nakit avans arasından temel fark, ele geçen paranın miktarındaki limittir. Nakit avansta kredi kartı limiti çekim tutarını belirlerken, ihtiyaç kredisinde ise miktarda değişim olabilmektedir. Nakit avans ve ihtiyaç kredisi mukayese edilecek olursa temelde şu hususlar mühim gelmektedir;

Faiz Oranı Açısından Kârı ve Faydası: Birçok düzenleme yapıldığından bahsedilse de hala nakit avansın faiz oranları ciddi oranda ihtiyaç kredisinden çok daha yüksektir. Nakit avansta geri ödenmeyen nakit avanstın her günü için faiz işlemekte ve ödenmesi gereken tutar katlanmaktadır. Ayrıca bu tutar ve orana bağlı olarak bir de kullandırma ücreti eklenmektedir. Bu kullandırma (Kullandırım) ücreti her şekilde tüketiciden alınmaktadır. İhtiyaç kredisinin faiz oranları ise nakit avansa göre daha düşüktür. Faiz oranları açısından ihtiyaç kredisi daha mantıklıdır.

Ödeme Planı ve Vade Uzunluğu Açısından Kârı ve Faydası: İhtiyaç kredisi 36 ay vade uzunluğunda kullanılabilmekle birlikte, nakit avanstan çok daha avantajlıdır, zira nakit avans en fazla  (maksimum) 9 ay taksitlendirilebilmektedir. Nakit avansta taksitlendirme olanağı faydadan ziyade bankanın müşterisini kaçırmak istememesi durumundandır.

Kullanım Miktarı Açısından Kârı ve Faydası: İhtiyaç kredisi istenildiği miktarda çekime olanak sağlar. (Banka izlek ve olanakları dâhilinde.) Nakit avansta ise yalnızca kredi kartı limitince tutar çekimi mümkündür. Bu nedenle ihtiyaç kredisi nakit avansa göre daha mantıklı ve makuldür. Fakat kısa vadeli, düşük tutarlar için nakit avans hem hızlı, hem de daha kolaydır. İhtiyaç kredisinde banka ile görüşmek ve belli işlemlerin sağlanması gerekmekte iken, nakit avansta böyle bir duruma gerek olmadan, anında hazır bankamatikten çekim mümkündür.

Herkesin bankalara ihtiyaç kredisi için başvuru yapması mümkündür. Öyle ki, internet (bilgisunar – bilgiağı) bankacılığı, mobil – cep bankacılığı, mobil-cep uygulama bankacılığı, banka şubeleri, bankamatikler veya diğer teknolojik materyaller üzerinden ihtiyaç kredisi başvurusu yapılabilmektedir.

Not: Hem ihtiyaç kredisi, hem de nakit avans kullanılabilmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki, her ikisi içinde faiz oranları bağımsız işlenmekte olduğundan toplamda geri ödenecek tutar çok yüksek olacaktır.

Bizi Takip Edin !
Etiket

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir