Finans

Mobil Ödeme Nasıl Açılır? Nasıl Kapatılır?

Mobil ödeme çeşitli operatörlerin bazı alışveriş siteleri ile yapmış olduğu anlaşmadan sonra ortaya çıkan online mobil ödeme sistemidir. Alışverişlerde ya da oyun için yapılan harcamalar telefonundaki TL miktarından düşer ya da faturaya yansır. Çocuklar, ebeveynlerin haberi yokken oyun satın alabilir. Bu ihtimali düşünmek ve mobil ödemeyi kapatmak gerekir. Herhangi bir alım yapıldığında SMS ile onay mesajı gelir ve işlem gerçekleşmiş olur.

Mobil Ödeme Nasıl Kullanılır?

Online satış sitelerinden, ios ya da andriod gibi marketlerden herhangi bir alım yapılacağında mobil ödeme sistemi seçmek yeterli olacaktır. Alışveriş bittikten sonra satın alan kişinin telefonuna onay mesajı gelir ve ilgili kutucuğa gelen kodu yazmanız yetecektir. Bu sayede işlem gerçekleşmiş olur. Bazı siteler mesaj onayı olmadan da işlem gerçekleştirmektedir. Fakat bazı telefonlara giren virüsler kişinin haberi olmadan mobil ödeme yapabilir. Dikkat etmek gerekir.
Fakat bazı telefonlara giren virüsler

Mobil Ödeme Nasıl Açılır?

  • Türk Telekom (Avea) için mobil ödemeyi açmak istiyorsanız, telefonunuzun mesaj kısmına MOBILODEME KAYIT yazıp, 5555’e kısa mesaj atabilirsiniz. Türk Telekom mobil ödeme limiti aylık 500 liradır. Her mobil ödeme servis bedeli de 0,50 TL’dir.
  • Vodafone kullanıcısı iseniz ve mobil ödemeyi açmak istiyorsanız telefonunuzun mesaj bölümüne MOBILODEME AC yazarak 7878’e kısa mesaj gönderebilirsiniz. Kısa mesaj sonrası mobil ödeme sistemi açılacaktır. Vodafone ile her mobil ödeme yaptığınızda SMS başı sizden vergiler dahil 41 kuruş alınacaktır. HGS ile mobil ödeme yapıldığında ise 1,65 TL işlem ücreti alınacaktır. Tek seferlik mobil ödeme limiti de 100 liradır. Aylık toplam mobil ödeme ise 200 TL’dir.
  • Turkcell kullanıyorsanız mobil ödemeyi açmak için, müşteri hizmetleri olan 0850 622 60 numarayı aramanız gerekiyor.

Mobil Ödeme Nasıl Kapatılır?

  • Turkcell hattında , mobil ödeme kapatmak için Müşteri Hizmetleri 0850 622 60 60 numarayı arayabilirsiniz.
  • Türk Telekom (Avea) hattında mobil ödemeyi kapatmak için mesaj kısmına MOBILODEME IPTAL yazıp 5555’e kısa mesaj atabilirsiniz.
  • Vodafone hattında ise mobil ödemeyi kapatmak için, mesaj kısmına MOBILODEME KAPAT yazıp, 7878’e kısa mesaj atabilirsiniz.

Mobil Ödeme Dolandırıcılığı

Mobil ödeme dolandırıcılığı konusunda bilgi sahibi olmakta fayda var. Mobil ödeme günümüzde kolaylık sağladığı için çok tercih edilen bir ödeme türüdür. Bundan dolayı mobil ödeme nasıl kapatılır, nasıl açılır iyi bilmek gereklidir. Mobil ödeme sistemi günümüzde dolandırıcıların en sevdiği yöntemdir. Online yapmış oldukları virüsler sayesinde kişinin haberi olmadan çok sayıda ödeme gerçekleştirebilir. Hiç bilinmeyen uygulamaları ve oyunları satın alabilir ve üye olabilirsiniz. Kontörlerinizin ve paralarınızın biran önce bitmemesini istiyorsanız Avea (Türk Telekom), Turkcell, Vodafone hatlarının mobil ödeme sistemlerinin nasıl kapatılacağını bilmeniz gerekmektedir.

Bizi Takip Edin !
Etiket

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumaya Değer :)

Close