GirişimcilikBayilik ve İş FikirleriKosgeb

Market Açmak için Kosgeb Destek Veriyor mu?

Nitekim birçok vatandaş büyük market, bakkal, şarküteri, süpermarket açma girişimlerinde bulunuyor. KOSGEB, KOBİ’lere bu konuda destek veren kurumların başında geliyor. Açılacak olan gerek market, gerek büfe, gerek bir şarküteri olsun fark etmez önemli olan öncesinde sağlam ve doğru bir iş planlamasının yapılmasıdır. Bu iş planı ki, dükkânın belirlenmesinden, müşteri kitlesine ve potansiyelinin tespitine, rakip analizi ve gelir – gider hesabına kadar birçok unsuru barındırması gerekmektedir.

Bilinmelidir ki, elinde hiçbir sermayesi bulunmayan kimse KOSGEB’ten iş yeri açmak için HİBE kredisi alamaz. Fakat girişimciler işyerini açmadan evvel dükkân sahibi, toptancı, mobilyacı ve diğer gider sahipleri ile anlaşarak ödemeleri KOSGEB’n ödeme yapmasından sonra tahsil edebilir. Bu sayede sıfır sermaye ile iş kurabilir.

Market açmak, KOSGEB desteği ile mümkündür. Küçük esnafa büyük destek sağlama konusunda 2018 yılının başarılı devlet desteklerinden biri KOSGEB’tir. Bir market açmanın maliyeti, malzemelerin alınıp satışı yapılacak ürünlerin tedariki, açılış ve reklam giderleriyle beraber dekorasyon için toplamda ortalama 100 Bin TL gibi bir meblağ söz konusudur. Açılacak market boyutu ve özelliğine göre maliyet değişmektedir. Ayrıca açılacak işyerinin mevkisi de önemli bir etkendir maliyet konusunda. Öyle ki, Anadolu’nun bir ilinin ilçesinde orta büyüklükteki bir marketin maliyeti 50 Bin TL olurken, İstanbul’da aynı ölçekteki marketin maliyeti 200 Bin TL tutabilmektedir.

İş planı hazırlanmasına Market Açma Proje Örneklerinden faydalanılabilir. Kuşkusuz KOSGEB Eğitim programına katıldıktan ve sertifika aldıktan sonra iş planı hazırlanıp, KOSGEB’e sunulmalıdır.

KOSGEB, Market açmak isteyen girişimcilere 50 bin lira dükkân açma kredisi verirken, aynı zamanda 100 bin lira da faizli kredi imkânı sunmaktadır ki, bahsi geçen kredi 24 ay vadeli, 2 yıl sonra geri ödemelidir. Ayrıca faizsiz kredi imkânları bulunmaktadır.

KOSGEB Büfe – Şarküteri Açma Desteği

KOSGEB kurumundan büfe – şarküteri açmak için destek almak mümkündür. Bunun için yapılması gerekenler şunlardır;

  • KOSGEB tarafından tertiplenen eğitim kursuna katılım ve sertifika alımı,
  • İş projesi hazırlanarak KOSGEB hibe kredi başvurusunda bulunma,
  • Projede değiştirilmesi ve düzeltilmesi gerekenlerin KOSGEB’e tekrardan arz edilmesi, (Onay alınana kadar düzeltim yapılarak tekrar sunulmalıdır. Katiyen onay alınmadan iş yeri açılmamalıdır.)
  • Bayilik veren firmalarla bayilik hakkında görüşme, piyasa araştırması yapma,
  • KOSGEB Market açma kredisi onayı ile beraber iş yerini açma,
  • Dükkân tutma, toptancı ve tedarikçilerle anlaşıp, gerekli izlekleri yerine getirme,
  • İşyeri açmayla ilgili 30 bin lira KOSGEB İşyeri Açma Kredisinden faydalanma.

Özellikle hanım girişimcilere daha fazla avantajlar sunulmaktadır.

Not: KOSGEB haricinde büfe, market açmak için bayilik veren firmalarla da görüşme sağlanarak bayilik alınıp, büfe veya market açılabilir.

Bizi Takip Edin !
Etiket

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir